Brezilya’nın Bitcoin Kralı Tutuklandı!

bitcoin

 

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Kendisini “Bitcoin kralı” olarak tanımlayan Claudio Oliveira, 1,5 Milyar Real (Yaklaşık olarak 300 Milyon Amerikan Doları) boyutlarına ulaşan kripto dolandırıcılık fonunu yönettiği iddiasıyla Brezilya federal polisi tarafında göz altına alındı.

7.000 Bitcoin Kayıp!

Oliveria Bitcoin Banco Grup başkanı olarak görev yapmaktaydı, yatırımcı fonlarında tamı tamına 7.000 Bitcoin kaybettiğini iddia eden ve 2019’dan beri soruşturma altında olan Brezilyalı varlık yönetcisi 5 Haziran tarihli basın açıklamasının Portekizceden kaba taslak çevirisine göre, Curıtıba Metropolitan Bölgesi federal polisi Oliviera ve şirketin diğer üyelerine denetimli serbestlik verirken, 4 üyeye tutuklu yargılanma, 22 üyeninde mallarına el koydu.

İlk Başta Her Şey Çok Güzeldi

Yatırımcılarını yüksek günlük getiri vaatleriyle cezbettiğini belirtilen Bitcoin Banco Grup, ilk şüpheyi kullanıcıların para çekme taleplerini engellemeye başladığı zaman 2019’un başlarına doğru çekti. Platform, Mayıs 2019’da saldırıya uğradığını iddia etmesine rağmen ellerinde bu iddiayı destekleyecek kanıt olmadığından dolayı işler sarpa sarmaya başladı. Tarihler 6 Haziranı gösterdiğinde eski bir müşterinin firmaya karşı dava açmasının ardından yargıçlar firmaya hack ile ilgili kanıt sunmasını talep etti ve ardından firma Temmuz ayında davacı ile anlaştı…

Yirmi Binden Fazla Kişinin Dolandırıldığı Tahmin Ediliyor

Eylül ayına kadar 200’den fazla davayla karşı karşıya kaldıkları için şirketin hesaplarına mahkeme tarafından el konuldu. Olayın yaklaşık olarak 20.000’den fazla yatırımcıyı etkilediği tahmin ediliyor. Saldırıların sonucu olarak, Bitcoin Banco Group, mahkemelerle mali durumu yeniden düzenlemek ve alacaklılara para vermemek için devletten de yardım talebinde bulundu

Kurban Yine Bitcoin, Onlar Yapmaya Devam Etti, İnsanlar İnanmaya.

Bitcoin Banco Group’un adli kurtarma başvurusunda bulunmasına rağmen, firma zamanki gibi alacaklılara geri ödeme yapmamak da dahil olmak üzere hatta iflas mahkemesiyle olan yükümlülüklerini bile ihmal ettiği bildirildi. Platform, Brezilya Menkul Kıymetler Komisyonu’na kaydettirmediği “kamu toplu yatırım sözleşmeleri” başlatarak yeni müşteriler aramaya da devam etti yüzsüzlüğünde bu kadarı dedirten çete. “Şeytan Operasyonu” olarak adlandırılan bir operasyon ile Bitcoin Banco Group’a yönelik soruşturma ve yatırımcıların fonlarının “suç örgütü liderinin çıkarlarına göre yönlendirildiğini” ortaya koydu.

Yolun Sonuna Geldi

2018’den sızdırılan bir vergi beyannamesi, Oliveira’nın varlıkları arasında tamı tamına 25.000 Bitcoin ve 14 adet Brezilya’da bulunan gayrimenkül vardı. Oliveria, Brezilya’da iflas suçları, zimmete para geçirme, kara para aklama ve suç örgütü işletmekle yargılanıyor. Soruşturma aynı zamanda “Bitcoin Kralı”nın ABD ve Avrupa’da benzer paravan şirketleri işletmiş olabileceğini de gündeme getirdi.

Bitcoin’in dolandırıcılıklarda bu kadar çok kullanılması piyasayı nasıl etkileyecek izleyip göreceğiz. Sence Bitcoin dolandırıcılıklarının önüne geçilebilir mi? Yorumlarda tartışalım.

0 0 Oylar
İçeriği Oyla

Güncel analiz ve haberlerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin, Telegram ve Analiz kanalımıza katılın!

Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook