whatsapp

Brezilya, WhatsApp’ın ödeme hizmetini askıya aldı!

Brezilya’nın merkez bankası, WhatsApp’ın ödeme hizmetini kullanıma sunulmasından sadece bir hafta sonra askıya aldı.

Reklam
binance

Merkez bankasından yapılan açıklamada, Visa ve Mastercard’a WhatsApp yoluyla ödeme ve para transferi işlemlerinin derhal durdurulmasının emredildiği bildirildi. Kararın merkez bankası tarafından birlikte çalışabilir, hızlı, güvenli, şeffaf, açık ve ucuz bir ödeme sistemi sağlayan yeterli bir rekabet ortamının korunması için alındığı ifade edildi.

Reklam

Geçtiğimiz hafta WhatsApp’ın Brezilya’da doğrudan uygulama üzerinde ödeme imkanı da sunmaya başlaması tüm dünyada yankı bulmuştu. Hizmet, ilk etapta Brezilya’da faaliyete geçirilmiş ve bu ülkede Banco do Brasil, Nubank ve Sicredi’den Visa ve Mastercard kartlarını destekliyordu. Merkez bankası ayrıca Visa ve Mastercard’ın emre uymaması hâlinde para cezalarına ve idari yaptırımlara tabi tutulacağını vurguladı.

Brezilya’da WhatsApp’ın ödeme hizmetine dönük engellemeler, Visa ve Mastercard ile sınırlı kalmadı. Ülkenin rekabet düzenleyici kurumu, WhatsApp’ın ödeme işlemcisi Cielo ile ortaklığını engelledi. Regülatörden yapılan açıklamada, Cielo’nun yüksek bir pazar payına sahip olduğu ve WhatsApp’ın Brezilya’da milyonlarca kullanıcısı bulunduğu, bunun rekabeti baltalayabileceği ifade edildi.

Bilindiği gibi Facebook, WhatsApp’ta sunduğu ödeme hizmetinden önce kripto para projesi Libra’yı duyurmuş, çeşitli ülke para birimleri ve devlet tahvilleriyle desteklenen tek bir para birimi olarak Libra, dünyanın dört bir yanından politika yapıcılarının bombardımanı altında kalmıştı. Proje daha sonra daha az tepki çekecek bir tasarımla evrimleştirildi.

Son olarak bir WhatsApp yetkilisi de şirketin ödeme hizmetini tekrar kullanılabilir kılmak üzere yere ortaklar ve merkez bankası ile çalışmaya devam edeceğini açıkladı.

CoinOtag’ı ayrıca TwitterFacebookTelegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

Enes Ergovan
Enes Ergovan, 1999 yılında Ankara'da doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesin'de öğrenci olan Enes, yatırımlarının yanı sıra sosyal medya sektöründe de çalışmalar yürütüyor. Özellikle son yıllarda kripto paralara olan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Ergovan, coinotag.com'da editör olarak kripto ile ilgili yazıları paylaşıyor.