Brezilya Merkez Bankası CBDC’si için Kılavuz Yayınladı!

brezilya bankası
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güney Amerika ülkesinin ekonomik otoritesi olan Brezilya Merkez Bankası, gelecekteki bir Brezilya merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) genel kurallarını belirlediği bir belge yayınladı. “Banco Central do Brasil, Brezilya CBDC’si için genel kılavuz yayınladı” başlıklı not, kurum tarafından yayılan varsayımsal bir CBDC’nin gelecekte sahip olacağı özellikleri ve özellikleri detaylandırıyor.

Belgede detaylandırılan özellikler arasında, para ikamesi olarak kullanılması, AML ve terörle mücadele düzenlemelerine uygunluğu ve aynı banka tarafından ihraç edilmesinin yanı sıra daha ilginç özellikler de var. İlk olarak, banka kripto paranın şu özelliklere sahip olacağını belirtiyor:

  • Banka Sırları Kanunu ve Kişisel Verilerin Korunması Genel Kanunu (LGPD) başta olmak üzere tüm gizlilik ve güvenlik ilke ve kurallarına uyulması;

Para biriminin temel bir parçası olarak. CBDC’ler, ihraççıların kullanıcılarının harcama bilgileri ve kişisel verileri üzerinde sahip olabileceği tam kontrol için yapılmıştır, bu nedenle banka zaten bu tür erken eleştirilerle uğraşmaktadır. Bankanın bahsettiği bir diğer önemli özellik, para biriminin akıllı sözleşmelerle ilişkisi olacak. Belge ayrıca para biriminin şu özelliklere sahip olacağını belirtiyor:

Akıllı sözleşmeler, nesnelerin interneti (IoT) ve programlanabilir para gibi teknolojik gelişmelere dayalı yenilikçi iş modellerinin geliştirilmesine vurgu;

Bu, gelecekteki para biriminin akıllı para özellikleriyle birlikte çalışabilir olmasını sağlayabilir.

Bu yalnızca bir ilk tasarım taslağıdır ve banka, Brezilya toplumunun özel sektörleriyle daha açık bir diyalog kurulduktan sonra bu listenin bazı özellikleri dahil veya hariç tutularak gelecekte bunun değişebileceğini kabul etmektedir.

Brezilya Merkez Bankası, kıtadaki CBDC’si için kılavuz önerme ve yayınlama konusunda öncülerden biri olmuştur. Bölgedeki ülkelerin çoğu, bu tür para birimlerini kendi topraklarında dağıtmak için araştırmakla ilgilendiklerine dair hiçbir açıklama yapmadı.

Buna karşılık, bir ada ülkesi olan Bahamalar, kendi CBDC’si olan Sand Dollar’ı piyasaya sürmenin eşiğinde. Ayrıca Çin, geçen yıl bir milyar Yuaan değerinde 3 milyon işlem gerçekleştiren kripto para ödemeleri için zaten kendi CBDC’sini kullanıyor.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!