Çarşamba, Ocak 27, 2021

Blockchain Birliği SEC ile Devam Eden Davasında Telegram’ı Destekledi

Blockchain Birliği, Telegram ‘ın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile süregelen davası hakkında bilirkişi görüşü sundu.

Blockchain sektöründe faaliyet gösteren müdafilerden oluşan Blockchain Birliği, 21 Ocak’ta Güney New York Bölge Mahkemesi’ne bilirkişi görüşü sundu.

Blockchain Birliği

SEC’nin daha açık olması gerektiği belirtildi

Birlik, bilirkişi görüşünde SEC’nin şifreli mesajlaşma uygulaması Telegram’a karşı Ekim 2019’da açtığı davayı ele aldı. SEC, Telegram kripto para Gram’ı (GRM) ilk yatırımcılara teslim etmesini engellemeye çalışıyor. SEC, Telegram’ın Gram token satışı ile kayıt dışı menkul kıymet satışı yaptığını iddia ediyor.

Birlik, SEC’nin dijital varlıkların menkul kıymet olup olmadığıyla ilgili net bir açıklama yapmadığını ileri sürdü. Mahkemenin Gram ile ilgili kararı, sektör genelinde büyük bir etki yaratabilir. Bilirkişi görüşünde şöyle belirtiliyor:

“SEC, bazı dijital varlıkların menkul kıymet olmadığına ve menkul kıymet yasaları altında bazı varlıkların durumunun zamanla değişebileceğine karar verdi. Bu davada, dijital varlıkların menkul kıymet olup olmadığına geniş çaplı olarak karar verilmesi gerekiyor.”

Blockchain Birliği : Fonlama modeli, menkul kıymetler yasalarına uyum sağlıyor!

Blockchain Birliği, Telegram tarafından kullanılan satış sözleşmesi modelinin ABD menkul kıymet yasaları ile uyum sağladığını, SEC’nin Telegram’ı komisyon tarafından düzenlemeler ile uyumlu olması için tasarlanan yatırım sözleşmesini kullandığı için hedef aldığını ileri sürdü.

Görüşte, SEC’nin Gram satışının yatırım sözleşmesi olduğu iddiasının doğru olmadığı ve SEC’nin daha önceden, bir token’ın ağın faaliyete başlaması halinde menkul kıymet olmaktan çıkabileceğine dair görüşüne yer verilmediğini açıkladı. Birlik, şöyle belirtti:

“Fonlama modeli, hem menkul kıymetler yasalarına uyum sağlıyor hem de bu yasalar ile ilgili politika endişelerine değiniyor. Mahkeme, uzun süredir planlanan ve beklenen bir ürünün piyasaya sürülmesini engellememelidir. Böyle bir adımın atılması halinde, menkul kıymetler yasalarının korumayı amaçladığı yatırımcılar gereksiz yere zarar görecektir.”

Dijital Ticaret Odası da görüş bildirmişti

Dijital Ticaret Odası da, 21 Ocak’ta dava ile ilgili bilirkişi görüşü paylaşmıştı. Oda, Telegram’ın 1,7 milyar dolarlık ICO’sunun menkul kıymet satışı olup olmadığıyla ilgili fikir bildirmezken, dijital varlıklarla ilgili düzenlemelerin daha açık hale getirilmesini talep etti.

Diğer yandan Liquid Exchange, iddiaya göre Gram token satışını TON mainnet’inin başlatılmasının ertelenmesi nedeniyle iptal etti. Borsa, resmi olmayan satışa katılan tüm yatırımcıların parasını iade etti.

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir, ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Başoğlu
  Enes Başoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenim gören Enes, Coin Otağ'ında yazarlık yapmasının yanı sıra, yatırımlarının ve trade işemlerini de başarılı bir şekilde yürütüyor. Özellikle son yıllarda, geleneksel piyasalardan kripto para piyasasına doğru kayan ilgisi ve özverisi nedeniyle, bu alanda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Enes Başoğlu'na mail adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺29.22
  THYAO.IS₺12.55
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺21.38
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.22