BlackRock’un Bitcoin Madencilik Şirketlerine Milyonlarca Dolarlık Yatırım Yaptığı Ortaya Çıktı!

  • Blackrock’un spot ETF başvurusu konusunda olumlu hissediyor olsa da, firmanın Bitcoin madencilik şirketlerinde önemli bir paya sahip olduğu söyleniyor.
  • Yakın gelecekte onaylanma olasılığı her ne olursa olsun, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) spot Bitcoin ETF başvurusu yapmıştır.
  • Blackrock’un Bitcoin yatırımcılarına getirebileceği ekonomik refahın yanı sıra, Greenpeace, bunun “iklim ve toplum için keskin bir maliyetle gelebileceğini” savunuyor.

Dünyanın en büyük varlık yöneticisi olan BlackRock’un sadece spot Bitcoin ETF’sine ilgisi yok, madencilik şirketlerine de yatırım yapıyor.

BlackRock’un Madencilik Şirketlerindeki Yatırımları

Kripto piyasası, Amerika merkezli yatırım yönetimi firması Blackrock’un spot ETF başvurusu konusunda olumlu hissediyor olsa da, firmanın Bitcoin madencilik şirketlerinde önemli bir paya sahip olduğu söyleniyor. Daha önce de Fidelity ve Vanguard gibi firmaların BTC madencilik şirketlerinin hisselerini satın aldığı bildirilmişti.

Dünyanın en büyük varlık yöneticisi olan Blackrock’un, Bitcoin madencilik şirketlerinde ve bunların yanı sıra halka açık şirketlerde sahip olduğu hisse değerinin yarım milyar dolardan fazla olduğu söyleniyor. Çevre amaçlı kar amacı gütmeyen kuruluş Greenpeace International’ın bağlı kuruluşu olan Greenpeace USA, Ağustos 2023’te yaptığı bir araştırmanın sonuçlarını paylaşarak Blackrock’un yatırımları hakkında bulgularını açıklamıştı:

“Greenpeace USA’nın araştırması, BlackRock’un Bitcoin madencilik şirketlerinde neredeyse 600 milyon dolar değerinde hisseye sahip olduğunu ve büyük halka açık madencilerin çoğunluğuna sahip olduğunu bulmuştur. Bu yatırımlar, madencilik şirketlerinin enerji yoğun tesislerine finansman sağlamak için hayati öneme sahiptir.”

Firma 2022’de kurumsal yatırımcıların en üst kripto paraya maruziyet kazanmasına izin veren özel bir Bitcoin Trust’ı başlatmıştı. Yakın gelecekte onaylanma olasılığı her ne olursa olsun, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) spot Bitcoin ETF başvurusu yapmıştır. Firma’nın sektörler arasındaki büyük etkisi göz önüne alındığında, bu varlık yöneticisinin onaylanması, kripto varlık piyasası için geri dönülemez bir boğa işareti olabilir.

İklim Maliyeti

Blackrock’un Bitcoin yatırımcılarına getirebileceği ekonomik refahın yanı sıra, Greenpeace, bunun “iklim ve toplum için keskin bir maliyetle gelebileceğini” savunuyor. 14 Ağustos 2023 tarihli raporda, en üst kripto paranın enerji tüketimi ve karbon emisyonlarının, Bitcoin fiyatı ve işlem hacmi arttığında yükseldiği açıklanmıştır.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version