Bitcoin’in Sahibi Olduğunu İddia Eden Kişi 16 Kişiye Dava Açtı

craig wright
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kendini Satoshi Nakamoto ilan eden Craig Wright, Bitcoin’in gerçekten kurucusu olduğunu kanıtlamak için mücadele ediyor. Avustralyalı bilgisayar bilimcisi, son tartışmasında 16 Bitcoin geliştiricisine karşı dava açtı. Görevi, 5,7 milyar dolar değerinde Bitcoin elde etmektir. Bir rapora göre Wright, özel anahtarlara sahip olmadığı iki cüzdandan 111.000 Bitcoin’e erişmek istiyor. Geçen yıl Şubat ayında ev bilgisayarında meydana gelen bir hack olayının ardından özel anahtarlarını kaybettiğini iddia ediyor.

Olay soruşturma altında olsa da Wright, Londra Yüksek Mahkemesine Bitcoin (BTC), Bitcoin Cash (BCH), Bitcoin Satoshi Vision (BSV) ve Bitcoin Cash ABC (ABC) geliştiricilerine karşı bir talepte bulundu.

Wright, geliştiricilerin, Bitcoin’in yasal sahiplerinin çıkarına en iyi şekilde hizmet etme görevlerinde başarısız olduklarını iddia ediyor. Wright’ı temsil eden hukuk firmasının ortaklarından Paul Ferguson şunları söyledi:

Müşterimiz, Bitcoin’i mevcut yasalar dahilinde çalışmak üzere yarattığını ve meşru mülkiyetin kanıtlanabildiği bir kayıp veya hırsızlık durumunda geliştiricilerin kurtarmayı sağlama görevi olduğunu her zaman savunmuştur. Birçoğu Wright’ın kayıp Bitcoin’e sahip olduğu iddiasını reddedecek olsa da, davanın sonucu kripto hırsızlığıyla mücadele için ilginç bir plan oluşturabilir. Ancak, gizli anahtarlarınızı kaybetmenin paranızı kaybetmekle eşdeğer gibidir, çünkü sizden başka hiç kimse bu bilgilere erişemez.

Wright, Bitcoin’in yaratıcısı olarak hakimiyetini iddia etmek için elinden geleni yapıyor. Bu yılın başlarında, Bitcoin teknik incelemesini barındıran sitelerin peşine düştü ve tanıtım belgesini sitelerinden kaldırmadıkları takdirde onları dava etmekle tehdit etti.

Birçoğu için, Avustralyalı bilgisayar bilimcisi, Bitcoin’in şöhretini isteyen sahtekardan başka bir  şey değil.

Diğer kişiler de Satoshi Nakamoto’nun kimliğini talep etmek için ortaya çıktı. Ancak hiçbiri Wright kadar iddiali değil.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!