Bitcoin’in Piyasa Hakimiyeti Nisan 2021’den Bu Yana En Yüksek Seviyeye Ulaştı

  • 590 milyar dolarlık bir piyasa değeriyle dünyanın önde gelen kripto parası, Ethereum ve daha küçük alternatif kripto paralara karşı daha da güçlenmiştir.
  • Bu gelişmeler, ABD düzenleyicileri tarafından artan düzenleyici denetime ilişkin haberlerle aynı zamana denk geliyor.
  • Coin Metrics, Bitcoin’in hakimiyetinin 2021 kripto ilkbaharında sürekli olarak düştüğünü ve Ocak 2022’de en düşük seviyesine gerilediğini raporunda belirtti.

Güncel verilere göre Bitcoin’in toplam kripto para piyasa değerine göre göreceli yüzdesi son 2 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Bitcoin Piyasa Hakimiyeti Son 2 Yılın Zirvesinde

Coin Metrics’in yeni bir raporuna göre, Bitcoin’in toplam kripto para piyasa değerine göre göreceli yüzdesi %58’e ulaştı ve bu Nisan 2021’den beri en yüksek seviyesidir.

590 milyar dolarlık bir piyasa değeriyle dünyanın önde gelen kripto parası, Ethereum ve daha küçük alternatif kripto paralara karşı daha da güçlenmiştir. Sektörün toplam piyasa değeri 1,2 trilyon dolar olarak belirlenmiştir.

Bu gelişmeler, ABD düzenleyicileri tarafından artan düzenleyici denetime ilişkin haberlerle aynı zamana denk geliyor. ABD düzenleyicileri, birkaç kripto paranın düzenlenmemiş menkul kıymetler olduğunu iddia ederek, birçok kripto paranın piyasa değerinden milyarlarca dolar kaybetmesine neden oldu.

Bitcoin, BlackRock’un spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) için başvuruda bulunmasının ardından geçtiğimiz hafta boyunca güçlü bir yükselişe öncülük etti. Wall Street devi olan BlackRock, Bitcoin’in kripto para piyasasındaki hakimiyetini artırdı ve birçok daha önce reddedilen ETF başvurusuna rağmen yatırımcıları varlık satın almaya teşvik etti.

Bu fiyat artışı, Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) gibi diğer varlıklara da yansımıştır. GBTC’nin “GBTC indirimi” adı verilen pay fiyatı ile elinde tuttuğu Bitcoin’in net varlık değeri (NAV) arasındaki fark, YCharts’a göre %30’a varan bir düşüşle aylık düşük seviyelere gerilemiştir.

Açık kaynaklı bir blok zinciri veri analitiği platformu olan Coin Metrics, Bitcoin’in hakimiyetinin 2021 kripto ilkbaharında sürekli olarak düştüğünü ve Ocak 2022’de en düşük seviyesine gerilediğini raporunda belirtti. O dönemde, Bitcoin küresel kripto para piyasa değerinin %37’sini oluşturuyordu.

Rapor ayrıca, Coin Metrics’in en iyi 10 kripto para için oluşturduğu CBMI 10 endeksinde Bitcoin’in varlığının son 2 yılın en yüksek seviyesine çıktığını göstermektedir ve bu oran %65 olarak belirlenmiştir. Ancak bu metrik, Tether (USDT) veya USDC gibi stabilcoin’leri içermemektedir.

Bitcoin’in yıl başından bu yana değeri %80 arttı ve şu anda 30.040 dolar seviyesinden işlem görmektedir.

Bitcoin Yatırımcıları ETF Başvurularının Rüzgarını Sürdüremedi

BlackRock’un öncülük ettiği bir dizi spot Bitcoin ETF başvurusu BTC fiyatındaki yükselişe neden olsa da, yükseliş devam ettirilemedi ve BTC fiyatı 30 bin dolar seviyelerine kadar gerileme gösterdi. Geçtiğimiz günlerde fiyat 31.000 doların üzerine kadar çıktı ancak tutunmayı başaramadı.

Bitcoin ETF başvuru çılgınlığının ardından piyasas durgunlaştı ve BTC.D yani Bitcoin’in hakimiyeti %52 oldu. Bununla birlikte devam eden SEC baskıları ve FED Başkanının açıklamaları fiyatları baskılamada başrol oynuyor.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version