Bitcoin’in Piyasa Değeri 40 Milyar Dolar Arttı: Hedef 30 Bin Dolar mı?

  • Son 24 saat içinde Bitcoin (BTC) önemli bir yükseliş yaşadı ve bu, piyasa değerinde 40 milyar dolarlık bir artışa yol açtı.
  • Piyasa değerine göre dünyanın en büyük varlıkları listesinde Bitcoin, 12. sıraya yükselmeyi başarmıştır.
  • BlackRock’ın spot Bitcoin ETF’sinin tanıtılması, iyimserliği canlandırdı ve yeni başvuruların yapıldığı bir dizi hareketi tetikledi.

Bitcoin’in 29 bin doların üzerine yükselmesi, 40 milyar dolarlık bir piyasa değeri kazandırırken; BTC en değerli 12. varlık oldu.

Bitcoin’in Yükselişi Kripto Piyasasını Canlandırdı

Son 24 saat içinde Bitcoin (BTC) önemli bir yükseliş yaşadı ve bu, piyasa değerinde 40 milyar dolarlık bir artışa yol açtı. Bitcoin fiyatı 29.221 dolara kadar yükseliş yaşadı ardından 29 bin dolar altına hafif bir çekilme yaşadı. Çekilmeye rağmen, BTC fiyatı son 24 saatte %8’lik kazancını koruyor.

Kripto traderları ve yatırımcıları, BTC’nin kritik 30.000 dolar seviyesinin üzerinde sağlam bir şekilde yerleşebilip yerleşemeyeceğini görmek için sabırsızlıkla durumu yakından takip etmektedir. Bu dönemde Bitcoin’in piyasa değeri 20 Haziran’daki 519 milyar dolarlık seviyeden 21 Haziran’da 560 milyar dolara yükselerek toplam piyasa değerine etkileyici bir 41 milyar dolar katmıştır.

Ek olarak, yukarıdaki görselde görüldüğü üzere, piyasa değerine göre dünyanın en büyük varlıkları listesinde Bitcoin, 12. sıraya yükselmeyi başarmıştır. Bitcoin’in önünde yer alan Meta şirketinin piyasa değeri ise 728 milyar dolardan fazla. En değerli varlık olan Altın’ın piyasa değeri 12.8 trilyon dolar.

Şu anda Bitcoin, 28.886 dolar seviyesinden işlem görmekte olup önceki haftaya göre %11’lik etkileyici bir artış sergilemektedir.

Durumu analiz eden IntoTheBlock şunları belirtti:

“Şu anda tüm gözler 30.000 dolar seviyesinde. Bu fiyatlardan tarihsel olarak çok az sayıda yatırımcı elde etti, bu da daha az potansiyel direnç anlamına geliyor.”

Bitcoin Adreslerindeki Para Giriş ve Çıkışları

Bitcoin Yükselişindeki Önemli Faktörler

Bitcoin, önceki haftadan bu yana kripto para piyasasında olağanüstü performans sergiliyor. Bunun temel sebebi, BlackRock  tarafından önemli bir adım atılmasıydı. BlackRock, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) Bitcoin Spot Borsa Yatırım Fonu (ETF) ürünü sunmak için başvuruda bulundu.

Bu önemli duyuru, öncü dijital varlığın kısa bir sürede yaklaşık 25.000 dolardan 26.500 dolara yükselmesine neden oldu. BlackRock’ın spot Bitcoin ETF’sinin tanıtılması, iyimserliği canlandırdı ve yeni başvuruların yapıldığı bir dizi hareketi tetikledi.

Invesco, Bitcoin ETF başvurusunda bulundu ve kripto paralara ilişkin daha fazla yatırım ürününün oluşturulmasını aktif olarak savunuyor. Önemli bir varlık yönetimi fonu olan WisdomTree de spot Bitcoin ETF’si tanıtmak için çaba sarf eden yatırım firmaları arasına katıldı.

Bugün SEC’e yapılan bir başvuruya göre WisdomTree, önerilen “WisdomTree Bitcoin Trust” adlı ürününün Cboe BZX Exchange’de “BTCW” sembolüyle listelenmesi için resmi olarak SEC’den izin talep etmiştir.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version