Diğer

  Bitcoin’in ETF İvmesi ile Karşılaştığı Ölçeklendirme Problemi

  • Paul Sztorc, ETF kaynaklı ivme karşısında Bitcoin’in ölçeklendirme ihtiyacını vurguluyor.
  • ETF’ler, Bitcoin yatırımını değiştiriyor ve kurumsal para ile yeni yatırımcı türlerini çekiyor.
  • “ETF’lerin kalite üzerinde fiyat saplantısına yol açması bir dezavantaj,” diyor Sztorc.

  Bu makale, borsada işlem gören fonların (ETF) öneminin artmasıyla, kripto para ekosisteminde yeni yatırım dinamiklerini tetikleyen Bitcoin’in ölçeklendirme zorluklarına odaklanıyor.

  Bitcoin Yatırımında Yeni Bir Dönem: ETF’ler

  Bitcoin Drivechain savunucusu Paul Sztorc, verdiği son röportajda, Bitcoin’in ölçeklendirme ve işlevselliğini artırma ihtiyacını vurguladı. Bu ihtiyaç, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde Bitcoin ETF’lerinin yüksek profilli onaylanması sonrasında, Bitcoin’e artan ana akım kabulü ve kurumsal yatırımın akışıyla hız kazanıyor. Sztorc, ETF onayını Bitcoin için bir “sağlık ve doğrulama işareti” olarak tanımlıyor ve bu onayın, geleneksel perakende yatırımcılara ve Bitcoin meraklılarına kıyasla farklı bir yatırımcı türünü çektiğini belirtiyor.

  Bitcoin ETF’lerinin İki Ucu Keskin Kılıcı

  Sztorc, Bitcoin ETF’lerinin potansiyel dezavantajlarına da dikkat çekiyor. ETF’lere odaklanmanın, Bitcoin’in altında yatan metrikler ve performansından ziyade, fiyatına yönelik sağlıksız bir saplantıya yol açabileceğinden endişe duyuyor. Sztorc’a göre, doğası gereği emanetçi olan ve hükümet raporlamasına bağlı olan ETF’ler, kendi Bitcoin yatırımlarını kendileri saklama olasılığı düşük olan bir demografiye hitap ediyor. Bu değişim, Bitcoin yatırımının etosunu ve dinamiklerini etkileyebilir.

  Artan Likidite Karşısında Ölçeklendirme Zorlukları

  Bitcoin ETF’lerinin onaylanması gibi büyük kabul olayları aracılığıyla ekosisteme akış sağlayan likidite ile Bitcoin ağı, artan işlem hacimleriyle karşılaşabilir. Sztorc, Bitcoin’in anonim yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun bir açıklamasına atıfta bulunarak, gelecekte yüksek işlem hacimlerinin beklendiğini ve bu nedenle Bitcoin’in etkin bir şekilde ölçeklendirilmesinin aciliyetini vurguluyor. Sztorc’un kurucu ortağı olduğu LayerTwo Labs, bu ölçeklendirme sorunlarına çözüm sunmak için dört yıldan fazla bir süredir Drivechain’ler geliştiriyor.

  Drivechain’ler: Bitcoin’in İşlevselliğini Artırma

  Bitcoin Geliştirme Önerileri (BIP) 300 ve 301’de anlatılan Drivechain’ler, Bitcoin ağının katman-2 blockchainleri veya yan zincirlerle etkileşim kurmasını öneren bir yöntem sunuyor. BIP-300’ün yazarı olan Sztorc, Drivechain’lerin sunduğu işlevsellik avantajlarını savunuyor ve bu teknolojinin, altcoin rekabetine karşı koymak ve hard fork ile uzantı blok kampanyalarından kaynaklanan tehditlerle mücadele etmek için gerekli olduğunu belirtiyor. Sztorc, yan zincirlerin çeşitli uygulamalara izin verdiğini ve bunlara katılmayan Bitcoin kullanıcılarının yan zincirlerin ne yaptığıyla ilgilenmek zorunda kalmayacağını savunuyor.

  Sonuç

  Sonuç olarak, Bitcoin ETF’lerin onaylanması, kripto para manzarasında önemli bir değişikliği işaret ediyor ve yeni yatırım ve zorluklar getiriyor. Paul Sztorc’un içgörüleri, Bitcoin’in rekabetçi kalmak ve hızla gelişen bir pazarda potansiyelini gerçekleştirmek için ölçeklendirme ve işlevsellikte evrim geçirmesi gerektiğine dair kritik bir ihtiyacı vurguluyor. Drivechain gibi teknolojilerin geliştirilmesi, giderek daha çeşitli ve talepkar bir kripto para ekosisteminde Bitcoin’in gelecekteki başarısı için anahtar olabilir.

  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

  HABERLER

  BlackRock’un Spot Bitcoin ETF’sinde Yönetilen Varlık 10 Milyar Dolara Ulaştı!

  Varlık yöneticisi BlackRock'un spot Bitcoin ETF'si IBIT, BTC fiyatı güç kazanırken 10 milyar dolar AUM başarısına ulaştı.

  Bank of America ve Wells Fargo, Spot Bitcoin ETF’lerine Erişim İmkanı Sunacak!

  Son gelen raporlara göre, bankacılık devleri Bank of America ve Wells Fargo, ABD'deki spot Bitcoin ETF'lerine kapılarını açabilir!

  Mike Novogratz ve Cathie Wood, Bitcoin için Görüşlerini Açıkladı

  Galaxy Digital'in kurucusu Mike Novogratz ve ARK Invest'in kurucusu Cathie Wood, Bitcoin piyasası için beklentilerini ve görüşlerini açıkladı.

  Bitcoin Fiyatındaki Güçlü Artışa Rağmen, Analistler Önemli Bir Uyarıda Bulunuyor

  The Market Ear analistlerine göre, Bitcoin'de bu seviyelerde işlem almak risk içerebilir; Analistlerin yorumları ve RSI verileri!

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  Reddit Haberi Matic Fiyatını Uçurdu! Güncel MATIC Analizi

  Coinotag Twitter'da Reddit'in Matic satın aldığını duyurdu, bu habere bağlı olarak Matic %7 yükseldi. Reddit, Bitcoin ve Ethereum'u bilançosuna ekledi ve sanal ürünlerin satışında Ether ve Matic'i ödeme olarak kabul ettiğini belirtti.

  KSM Coin Uzun Vadeli Yatırımcılara Göz Kırpıyor! Güncel KSM Analizi

  KSM'nin teknik analizine göre, 47$ desteğinin kaybı sonrasında düşüş trendi başladı. Yatırımcılar, 48.37$ - 47.58$ direnç aralığını izlemeli. Yükseliş trendinin güçlenebileceği ve hedefin 55$ olabileceği belirtiliyor.

  Solana Balinaları 75 Dolara Hazırlanıyor Olabilir Mi? Güncel SOL Analizi

  SOL, 12 saatlik grafikte 105.52$ desteğini kaybederek düşüş trendine girdi. Önümüzdeki günlerde 114$ seviyesinin üzerinde kapanışlar yapılamazsa, düşüş hareketi 75$ seviyesine kadar devam edebilir.

  AVAX Kritik Direncini Geçemezse Düşüş Sürebilir! Güncel AVAX Analizi

  AVAX, 12 saatlik grafikte 38.38$ desteğini kaybederek düşüş trendine girdi. Önümüzdeki günlerde 40.90$ seviyesinin üzerinde kapanışlar yapamazsa, düşüş hareketi 31.10$ seviyesine kadar devam edebilir.

  Bitcoin Yatırımcılarını Neler Bekliyor? Bitcoin’de Yükseliş Sürecek Mi? BTC Analizi

  Bitcoin, saatlik grafikte düşüş eğilimi gösteriyor. Haftalık grafikte ise kritik direnç seviyesi olan $53,270'e yakın işlem görüyor. Yatırımcılar direnç bölgesine yaklaşırken dikkatli olmalı ve piyasa
  Coin Otağ
  Coin Otağhttps://coinotag.com/
  Hızlı, güvenilir, son dakika bitcoin ve kripto para haberleri! Yatırım tavsiyesi değildir.

  BlackRock’un Spot Bitcoin ETF’sinde Yönetilen Varlık 10 Milyar Dolara Ulaştı!

  Varlık yöneticisi BlackRock'un spot Bitcoin ETF'si IBIT, BTC fiyatı güç kazanırken 10 milyar dolar AUM başarısına ulaştı.

  Bank of America ve Wells Fargo, Spot Bitcoin ETF’lerine Erişim İmkanı Sunacak!

  Son gelen raporlara göre, bankacılık devleri Bank of America ve Wells Fargo, ABD'deki spot Bitcoin ETF'lerine kapılarını açabilir!

  Mike Novogratz ve Cathie Wood, Bitcoin için Görüşlerini Açıkladı

  Galaxy Digital'in kurucusu Mike Novogratz ve ARK Invest'in kurucusu Cathie Wood, Bitcoin piyasası için beklentilerini ve görüşlerini açıkladı.