Bitcoin’in 3. Çeyrekteki Fiyat Hareketleri, ABD Piyasalarının Yönünü Belirleyebilir!

  • Bloomberg’in kıdemli emtia stratejisti Mike McGlone, Bitcoin’in (BTC) üçüncü çeyrekteki fiyat hareketinin borsada neler olabileceğine dair öncü bir gösterge olabileceğini düşünüyor.
  • Nasdaq 100 endeksine karşı aylarca süren göreceli güç (%2 artış) sonrasında Bitcoin, son iki ayda göreceli zayıflık göstermeye başladı ve 1 Eylül’e kadar olan üçüncü çeyrekte %15 düştü.
  • Çoğu Bitcoin analisti ve hayranı, en iyi performans gösteren varlığın, ‘Bitcoin yarılanması’ olarak bilinen olayla ilgili geçmiş döngünün fiyat hareketini tekrarlayacağını bekliyor.

Bitcoin’in yılın 3. çeyreğinde sergilediği fiyat performansı, ABD’deki hisse senedi piyasalarının nasıl bir yol izleyeceği hakkında ipucu verebilir.

Bitcoin’in Resesyonu, ABD Piyasalarında Görülebilir

Bloomberg’in kıdemli emtia stratejisti Mike McGlone, Nasdaq 100 vadeli işlem endeksinin hem Temmuz hem de Ağustos aylarında BTC’den yüksek performans göstermesinin ardından Bitcoin’in (BTC) üçüncü çeyrekteki fiyat hareketinin borsada neler olabileceğine dair öncü bir gösterge olabileceğini düşünüyor.

McGlone, 5 Eylül’de Bloomberg Intelligence tarafından paylaşılan bir analizde, “Tarihteki en iyi performans gösteren varlıklardan biri bize bir şey mi söylüyor?” diye soruyor.

Özellikle, Nasdaq 100 endeksine karşı aylarca süren göreceli güç (%2 artış) sonrasında Bitcoin, son iki ayda göreceli zayıflık göstermeye başladı ve 1 Eylül’e kadar olan üçüncü çeyrekte %15 düştü.

Mike McGlone, bu anlamlı ayrımın, Bitcoin’in tarih boyunca en iyi performans gösteren varlık olması nedeniyle iki olası sonuca yol açabileceğini açıklıyor:

  1. Hisse senedi piyasası, Bitcoin’in kötü fiyat performansını bir durgunlukta izler; veya
  2. Bitcoin, her iki pazar için de benzersiz bir anda Nasdaq 100 karşısında performans kaybetmeye devam ediyor.

Analize göre, en muhtemel senaryonun ‘1’ olduğuna inanıyorlar, çünkü Bitcoin, tarih boyunca düşük faiz oranlarının gerçekliği içinde büyüme yeteneğine sahipti ve yüksek faiz oranlarından kaynaklanan genel bir durgunluğun da hisse senedi piyasasını etkilemesine yol açabileceğini düşünüyorlar.

İlginç bir şekilde, emtia uzmanı daha önce 21 Ağustos’ta paylaştığı bir analizde, Bitcoin fiyat grafiğinin 1929’da yaşanan büyük krizi takip eden 1930’ların hisse senedi piyasasının grafiğine benzediğini ve önde gelen kripto para birimi için olası büyük bir durgunluğa işaret ettiğini göstermişti.

Bitcoin’in Yarılanma Döngüsü

Bu arada, çoğu Bitcoin analisti ve hayranı, en iyi performans gösteren varlığın, ‘Bitcoin yarılanması’ olarak bilinen olayla ilgili geçmiş döngünün fiyat hareketini tekrarlayacağını bekliyor. Bu olay, Bitcoin madencilerine para basım yoluyla ödenen blok ödülünün yarıya indirilmesiyle gerçekleşir ve dijital emtiada arz enflasyonunun etkilerini azaltır.

Yaklaşık 19,48 milyonluk dolaşım arzıyla, eğer Bitcoin tüm zamanların en yüksek piyasa değerine ulaşırsa, bir BTC’nin değeri 66.838 dolara yakın olacaktır. Haberin yayınlandığı tarihteki 25.747 dolarlık mevcut fiyatlardan %160’lık olası bir yükseliş.

Olumlu beklentilerin çoğunluğuna ek olarak, halving içinde Bitcoin’in performansında olası bir değişikliğe dikkat çeken bazı analistler de var.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version