Bitcoin’e Yeni Bir Güncelleme Geliyor! İşte Detaylar

Kazakistanın Madenci Yasası

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Uzun zamandır beklenen Bitcoin (BTC) güncellemesi Taproot yolda, Haziran ortasında minimum %90 madenci onayı limitini geçtikten sonra onaylandı, yani Kasım ayında uygulanacak.

Taproot’un temel özellikleri artan gizlilik ve geliştirilmiş cüzdan komut dosyası oluşturma oldukça iyi bilinse de, yükseltmenin daha geniş anlamda Bitcoin üzerindeki etkisi ne olacak? Daha fazla benimsenecek mi, kullanıcıları gizlilik koinlerinden uzaklaştıracak mı, hatta düzenleyicilerin gazabına mı maruz kalacak?

Bir dizi Bitcoin geliştiricisine göre bu soruların cevapları oldukça karışık. Taproot’un özellikleri Bitcoin’in daha fazla kullanımını çekebilse de, uygulamaların ve Bitcoin tabanlı hizmetlerin bunları tam olarak kullanması biraz zaman alabilir.

Taproot Bitcoin için ne yapar?

Özet olarak, Taproot’un Bitcoin’e getireceği üç ana avantaj:

  • Çoklu imza/karmaşık işlemler için düşük ücretler: Taproot, çoklu imza veya zaman kilitleme içeren işlemler gibi karmaşık işlemlerin işlenmesi gereken verileri önemli ölçüde azaltacaktır. Bu, daha fazla güvenliğe ihtiyaç duyan herkes için harika olacaktır.
  • Artan gizlilik: Schnorr imzaları ile birlikte Taproot, kullanıcıların karmaşık (örneğin, çoklu imza veya zaman kilitlemeli) cüzdanlar tarafından yapılan işlemleri yalnızca tek imza kullananlarla karıştırmasına izin verecektir. Bu nedenle, bu tür kullanımı gizlemek için multisig kullanımlarını ifşâ etmekten endişe duyan herkese alan verecektir.
  • Gelişmiş cüzdan işlevi: Taproot, geliştiricilerin cüzdanlar için daha karmaşık koşullar belirlemesine olanak tanır. Örneğin, geliştiricilerin işlemleri onaylamak için 5 imzadan 3’ünü gerektirerek başlayan, ancak belirli bir süre içinde 5 imzadan yalnızca 2’sini gerektirecek şekilde bozulabilen multisig cüzdanlar oluşturmasına izin verecek.

Bunlar Taproot tarafından sunulan temel özelliklerdir. Ve hemen hemen her geliştirici, bu tür özelliklerin yaygın olarak kullanılacağını, ancak hemen kullanılmayacağını kabul etti.

İsminin Anonim kalmasını isteyen bir Bitcoin geliştiricisi, “Taproot tarafından etkinleştirilen özelliklerin, uygulamaların değerli özellikler sağlamasına, rekabet avantajı sağlamasına ve maliyetleri düşürmesine yardımcı olacağından, aşağı akış uygulamaları bunları entegre ettikten sonra çok yaygın olarak kullanılmasını bekliyorum.” Dedi.

Diğer geliştiriciler, Taproot’un faydalı etkileri tam olarak bilinmeden önce uygulamaların, cüzdanların ve protokollerin uygulanması için beklememiz gerektiği konusunda hemfikir.

“Bitcoin üzerine kurulu diğer protokoller için yaygın olarak kullanılacaktır. (Lightning gibi) Zincir üzerinde, Taproot bu protokollerin kullanımını diğer protokollerden ayırt edilemez hale getirir. Multisig’in bu tür geliştirmelerden faydalanacağı kesin, ancak mevcut multisig cüzdanlar Taproot’a geçecek mi?” Diye sordu ve bu sorunun cevabının henüz net olmadığını ekledi.

Bitcoin yazarı/eğitimcisi/geliştiricisi Jimmy Song için, multisig cüzdanlar Taproot’u kademeli olarak entegre edecek, ancak hemen değil.

“Başlangıçta pek değil, zamanla çok daha fazlası olacaktır. İyi yedekleme çözümlerine talep var, cüzdanların bunları entegre edeceğini düşünüyorum.” Dedi.

Rekabet üzerindeki etkiler

Soru şu: Taproot’un yeteneklerinin entegrasyonu Bitcoin’in değer önermesinde gerçek bir fark yaratacak mı? Bu sorunun cevabı önceliklerinize bağlıdır.

“Güvenliğin değerini gerçekten anlayan insanları çekeceğini umuyorum. Başka bir uzun ayı piyasasının daha fazla insanı Bitcoin’e dönüştürebileceğinden şüphelenen Jimmy Song, Altcoin’lerle oynayan insanlar, kendi egemenlikleriyle değil, token takdiriyle ilgileniyorlar. Bu yüzden böyle insanların Taproot’la fazla ilgilenmeyeceğinden şüpheleniyorum.” Dedi.

Nicolas Dorier, Taproot’un tek imzalı cüzdanlar ve işlemler kullanma eğiliminde olan Bitcoin kullanıcılarının büyük çoğunluğu için ücretleri düşürmediğini belirtti. Ancak, uzun vadede benimsenmeyi genişletme olasılığına açıktır.

“Taproot’un tek başına Bitcoin’e daha fazla insan getireceğini düşünmüyorum. Algılanan değer, bunun üzerine kurulabilecek protokollerden gelecek ve Lightning kadar popüler yeni bir protokolün gelip gelmeyeceğini tahmin etmek zor” dedi.

Dorier, Taproot’un kısa veya orta vadede gizlilik üzerinde büyük bir etkisi olmayacağını da belirtti.

“Bitcoin’in üzerindeki protokoller için yaygın olarak kullanılana kadar, Taproot işlemlerini kalabalığın arasından sıyrılarak olumsuz yönde etkileyebilir diyebilirim. Ama bunun olması geçicidir.” Dedi.

Başka bir deyişle Taproot’un, piyasaya sürülmesini takip eden aylarda Bitcoin’in kullanıcıları monero (XMR) gibi gizlilik madeni paraları dahil olmak üzere diğer kripto paralardan çekmesine yardımcı olacağını düşünmek biraz saflık olur. Bunun yerine, avantajlarının rekabetçi sonuçlara sahip olması muhtemelen çok daha uzun sürebilir.

Düzenleyiciler Taproot’u sevecek mi?

Buna ek olarak taprootun, düzenleyicilerin incelemesinde dikkat çekmesi veya bu tür düzenleyicilerin Bitcoin’e daha olumlu bakmasına neden olması olası değildir.

“Bunun hükümetlerden çok fazla ilgi gördüğünü görmüyorum. Çapraz girişli İmza Toplama olabilir, ancak bu en azından bir başlangıç olabilir.” Dedi Jimmy Song.

Nicolas Dorier, yalnızca karmaşık cüzdanların kullanımı oldukça düşük kaldığı için bu değerlendirmeye büyük ölçüde katılıyor.

“Düzenleyicilerden herhangi bir hareket beklemiyorum.” Dedi. “Bitcoin’de gizliliklerini korumaya çalışan insanlar zaten bunu yapmak için çok sayıda araca sahipler ve Taproot’un bunu geliştirme yeteneği en iyi ihtimalle marjinal.”

Yine de taprootun ani etkisi hafif kalacak olsa da, kesinlikle SegWit’ten bu yana en önemli Bitcoin yükseltmesidir. Çünkü uzun vadede Bitcoin kullanıcılarına daha fazla güvenlik ve gizlilik sağlayacaktır.

Haberimiz hakkında olumlu veya olumsuz düşüncelerinizi lütfen aşağıda yorumlar kısmında belirtiniz.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster