Bitcoin’deki Yükseliş Rallisi Kısa Vadeli Yatırımcıları Cezbetti

  • Piyasanın dalgalanmasına rağmen, Bitcoin geçtiğimiz hafta boyunca 30.000 dolar seviyesine sıkı sıkıya tutundu.
  • Geleneksel Finans devlerinin kriptolara olan artan ilgisiyle güçlenen ralli, Bitcoin’e ait kısa vadeli yatırımcıların (STH) dikkatini çekti.
  • Son iki haftada 1-3 ay arasında tutulan arzda keskin bir düşüş gözlendi, bu da dağılım hikayesine dayanak sağlıyor.

Bitcoin fiyatındaki son yükseliş rallisi “zayıf eller”i cezbetti ve borsalara Bitcoin aktarımı hızla gerçekleşti: “elmas eller” de aynısını yapıyor mu?

Bitcoin’deki Ralli STH’lerin Dikkatını Çekti

Piyasanın dalgalanmasına rağmen, Bitcoin geçtiğimiz hafta boyunca 30.000 dolar seviyesine sıkı sıkıya tutundu, dayanıklılığını sergiledi ve ilerideki yükseliş hareketine dair umutları yeniden alevlendirdi.

Geleneksel Finans devlerinin kriptolara olan artan ilgisiyle güçlenen ralli, Bitcoin’e ait kısa vadeli yatırımcıların (STH) dikkatini çekti. Glassnode adlı on-chain analitik firmasının raporuna göre, borsalara gönderilen STH arzının yüzdesi 1,28’e yükselerek 35.000’den fazla BTC’yi kapsadı.

Aşağıdaki grafikten de görüldüğü gibi, son birkaç günde girişler istikrarlı bir şekilde arttı, bu da STH’lerin ellerindeki varlıklarını satma ve kazançlarını sabitleme istekliliğini gösteriyor.

Kısa Vadeli Yatırımcılar Karlarını Realize Ediyor

STH, coinleri 155 günden daha kısa süre tutan katılımcılardır. “Zayıf eller” olarak da adlandırılan bu kullanıcı grubunun düşük risk toleransı olduğu düşünülür ve piyasa oynaklığı nedeniyle pozisyonlarını terk etme eğilimindedirler.

Aşağıdaki gibi, son iki haftada 1-3 ay arasında tutulan arzda keskin bir düşüş gözlendi, bu da dağılım hikayesine dayanak sağlıyor. İlginç bir şekilde, bu yaş grubu, BTC’nin aralıkta olduğu Mayıs ayı boyunca HODL etme aktivitesinde artış gösterdi.

Bu arada, STH’lerin çoğu, tokenlerini borsalarda satmanın karlı olduğunu düşündü. Blokzincir araştırma firması CryptoQuant’a göre, kısa vadeli sahiplerin SOPR’si geçtiğimiz hafta başlayan boğa rallisinden bu yana 1’den fazla oldu, bu da bu yatırımcıların çoğunun Bitcoin’i karlı bir şekilde sattığını gösteriyor.

Elmas Eller de Aynı Şeyi Yapıyor mu?

STH’ler karlarını realize ederken, uzun vadeli yatırımcılar (LTH) hala HODL yapmaya devam etti. LTH, paraları 155 günden daha uzun süre tutan katılımcılardır.

Net Unrealized Profit/Loss örneğinde görüldüğü gibi, ağın net kar durumunda olmasına rağmen, LTH arzına karşılık gelen çoğu yaş grubunda artış gözlendi.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version