Diğer

  Bitcoin’deki Volatil Piyasa Geri Döndü: Şimdi Ne Olacak?

  • Haftalarca durgun kalan Bitcoin nihayet Perşembe günü işlem saatlerinde canlandı. Ancak gökyüzüne doğru yükselmek yerine yere çakıldı.
  • Yazının yazıldığı sırada BTC, hafif bir toparlanma ile 26.195 dolardan işlem görüyor ancak Haziran ortasındaki ralliyle elde edilen kazançlar etkili bir şekilde silinmişti.
  • Büyük bir parça balina yatırımcı da satış baskısına katkıda bulundu. On-chain araştırma firması Santiment’in verilerine göre, 1 milyon dolarlık BTC içeren işlemler son bir ayda yükseldi.

  Bitcoin piyasasındaki volatil hareketler yeniden başladı; Fiyattaki düşüşün ardından hafif bir toparlanma görüldü ancak endişeler bitmiş değil.

  Bitcoin Fiyatı Sert Bir Çakılma Yaşadı

  bitcoin-btc

  Haftalarca durgun kalan Bitcoin nihayet Perşembe günü işlem saatlerinde canlandı. Ancak gökyüzüne doğru yükselmek yerine yere çakıldı. En popüler kripto para birimi 17 Ağustos’ta 25.000 dolar gibi düşük bir seviyeye kadar düşerek 2023 yılının en keskin fiyat düşüşlerinden birini yaşadı.

  Yazının yazıldığı sırada BTC, hafif bir toparlanma ile 26.195 dolardan işlem görüyor ancak Haziran ortasındaki ralliyle elde edilen kazançlar etkili bir şekilde silinmişti. Bitcoin’in çöküşü, geniş kripto piyasasında kargaşaya neden oldu. Son 24 saatte küresel piyasa değeri %7,42 düştü. Toplam kripto hacmi son 24 saatte %81 artarak 67 milyar dolara yükseldi – yoğun satış dalgasının bir göstergesi.

  Aslında, popüler bir analist, devam eden durumu FTX çöküşünün ve ABD bankacılık krizinin sonrasına benzetti – son 12 ayın en düşüşçü olaylarından ikisi.

  bitcoin-net-taker-volume-30DMA

  Analizin gözlemi, Net Taker Hacmi göstergesine dayanıyordu ve bu gösterge daha fazla negatif bölgeye doğru derinleşti. Bu, Taker Alım Hacmi ile Taker Satış Hacmi arasındaki farkı bulup hesaplar. Negatif değerler piyasanın satıcılar tarafından domine edildiğini yansıtır.

  Büyük bir parça balina yatırımcı da satış baskısına katkıda bulundu. On-chain araştırma firması Santiment’in verilerine göre, 1 milyon dolarlık BTC içeren işlemler son bir ayda yükseldi. Aslında, işlemler erime başlamadan önce, BTC 16 Ağustos’ta 29.000 doların altına düştüğünde birikmeye başladı.

  Bitcoin-Whale-Transactions

  İlginç bir şekilde, 10 BTC’den fazlasını depolayan cüzdan sayısı büyük bir düşüş yaşamadı. Bu, bazı sahiplerin çöpü doldurmak için kullanıldığını açıklayabilir. Kullanıcı gruplarının daha fazla incelenmesi, bu iddiayı doğruladı.

  Son günlerdeki kripto ile ilgili sosyal medya tartışmalarının büyük bir bölümü “Dibi Satın Al” ifadesini içeriyordu. Bu ifade-strateji, temelde güçlü bir varlık olan mevcut uzun pozisyona eklemeyi içeren yatırımcılar tarafından kullanılıyor.

  Volatilite geri döndü

  Son olaylar dizisi, kripto piyasasına aranan volatiliteyi enjekte etti ve kripto manzarasına nasıl baktığınıza bağlı olarak hem bir özgün satış noktası (USP) hem de bir baş belası olarak görüldü.

  On-chain izleme şirketi Glassnode’a göre, BTC için 1 haftalık gerçekleşmiş volatilite aylık bir zirveye ulaştı. Böyle bir saldırı en son XRP’nin ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile yasal mücadelesinde kazandıktan sonra görüldü.

  btc-exchange-inflow-volume-total-btc-realized-volatility-1-week-btc-realized-volatility-all

  Volatilitenin artışı merkezi borsalarla artan etkileşimi beraberinde getirdi. Olaydan önce tarihi düşük seviyelere ulaşan alım satım platformlarına girişler de son bir ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Aslında, borsa adreslerine yapılan transferler haftanın başından beri sürekli olarak yükseliş trendindeydi.

  Türev piyasaları da aşırı volatilitenin hortumuna kapıldı. Coinglass’ın bir gönderisine göre, son 24 saat içinde 843 milyon doların üzerinde uzun pozisyon likidasyonu gerçekleşti. Genel olarak, yazının yazıldığı sırada piyasada 1 milyardan fazla değer kaybı yaşandı.

  Fiyatlar çöktüğünde, piyasa duygusu korkuya döndü – en son Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi verilerine göre. Bu, yatırımcıların endişeli olduğunu ve önümüzdeki günlerde daha fazla varlık satabileceklerini gösteren bir işaretti. Piyasa ruh hali, nötr bölgede dolanan iki ayın ardından korkuya dönüştü.

  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

  HABERLER

  Bloomberg, Spot Bitcoin ETF’lerinin Durumunu Güncelledi: SEC, Tüm Başvuruları Reddedebilir!

  Bloomberg'den gelen güncel bilgilere göre, SEC'in ertelediği spot Bitcoin ETF'leri başvuruları reddedilmeyi bekliyor ve 1 tanesi çoktan reddedili!

  SON DAKİKA: Japon Otomotiv Devi Honda, Bitcoin ve Ethereum Kabul Edecek!

  Japonya merkezli otomotiv devi Honda'nın Bitcoin ve Ethereum'u ödeme yöntemi olarak kabul edeceği haberleri piyasada yankı uyandırıyor!

  Geçtiğimiz Hafta Bitcoin Öncülüğündeki Kripto Fonları Sermaye Girişi Gördü!

  CoinShares'in yeni raporuna göre, geçtiğimiz hafta dijital varlık yatırım ürünlerindeki girişlere Bitcoin öncülük ederken, ETH en az sevilen altcoin oldu.

  SON DAKİKA: Grayscale, Spot Ethereum ETF’si için Başvuru Yaptı! Tüm Detaylar!

  Dünyanın en büyük dijital varlık yöneticisi Grayscale Investments, Ethereum Trust fonunu spot Ethereum ETF'sine dönüştürmek için harekete geçti!

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  Ethereum 1700 Doların Üzerinde Kalmayı Başardı! Sırada Ne Var? Güncel ETH Fiyat Analizi!

  Ethereum fiyatı 1700 dolarlık kritik direncin üzerine tutunmakta başarılı oldu: ETH için bir sonraki direnç seviyesi kaç dolar? Güncel ETH analizi!

  2 Ekim Güncel Bitcoin Fiyat Analizi: BTC için Bir Sonraki Fiyat Hedefi Nedir?

  Bitcoin fiyatı Ekim ayının ilk haftasına yükseliş ile başladı: Bitcoin'in bir sonraki hedefi ne olacak? BTC'nin güncel destek ve direnç seviyeleri!

  1 Ekim Güncel Polygon (MATIC) Fiyat Analizi: MATIC Coin Yükseliş Rallisi mi Başlatıyor?

  Polygon (MATIC), son 24 saat içerisinde önemli bir direnç seviyesini aşarak yükselişe geçmiştir: MATIC coin yükseliş hareketini sürdürecek mi?

  1 Ekim Chainlink (LINK) Fiyat Analizi: LINK Coin Bu Desteğe Tutunamazsa Yükseliş Hareketi Sonlanabilir!

  Chainlink (LINK) son zamanlarda oluşturduğu yükseliş trendini bozmaya yakın görünüyor: Bu destek tutunamazsa LINK coin daha fazla düşebilir!

  OGN Kritik Direncin Üzerine Tutunamadı! Şimdi Ne Olacak? Güncel OGN Coin Analizi!

  Origin Protocol (OGN) son 24 saatte %20'den fazla artış göstermiş ve dikkatleri çekmeyi başarmıştır: OGN'nin yükselişe devam etmesi için bu direnci aşması gerekiyor!
  Celal MUTLU
  Celal MUTLU
  Celal Mutlu, genç yaşta ilgi duymaya başladığı kripto para, borsa ve sosyal medya dünyasında elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ'a yardımcı oluyor. Okurlara ulaşırken danışmanlıklar vererek sosyal içeriklere kendi dokunuşlarını yapıyor.

  Bloomberg, Spot Bitcoin ETF’lerinin Durumunu Güncelledi: SEC, Tüm Başvuruları Reddedebilir!

  Bloomberg'den gelen güncel bilgilere göre, SEC'in ertelediği spot Bitcoin ETF'leri başvuruları reddedilmeyi bekliyor ve 1 tanesi çoktan reddedili!

  SON DAKİKA: Japon Otomotiv Devi Honda, Bitcoin ve Ethereum Kabul Edecek!

  Japonya merkezli otomotiv devi Honda'nın Bitcoin ve Ethereum'u ödeme yöntemi olarak kabul edeceği haberleri piyasada yankı uyandırıyor!

  Geçtiğimiz Hafta Bitcoin Öncülüğündeki Kripto Fonları Sermaye Girişi Gördü!

  CoinShares'in yeni raporuna göre, geçtiğimiz hafta dijital varlık yatırım ürünlerindeki girişlere Bitcoin öncülük ederken, ETH en az sevilen altcoin oldu.