Bitcoin’deki Keskin Düşüşün, BTC Madencileri ile Bir Bağlantısı Var mı?

  • SEC’in kararı, yakın gelecekte Bitcoin ETF’sinin onaylanma umutlarına darbe olarak görüldü ve kripto para piyasasındaki duyarlığı olumsuz etkiledi.
  • BTC’nin Madenciden Borsaya Akışının 14 günlük hareketli ortalamaya (SMA) göre değerlendirilmesi, bu ölçümde 31 Ağustos’tan bu yana %35’lik bir artış olduğunu ortaya çıkardı.
  • BTC madencilik faaliyetlerini takip etmek için kullanılan diğer on-chain metriklerden biri olan Madenci Rezervi, madencilerin cüzdanlarından coin çıkışlarını doğruladı.

Bitcoin fiyatı Ağustos ayının sonunda sert bir düşüş gerçekleştirdi; Bu düşüşün Bitcoin madencileri ile bağlantısı nedir? Madenciler mi satıyor?

Bitcoin, SEC’in Kararı ile 2 Ayın En Düşüğüne Geriledi

Bitcoin’in fiyatı, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) tüm spot Bitcoin borsa işlem fonu (ETF) başvurularını inceleme süresini uzatacağını açıkladıktan sonra 31 Ağustos’ta iki ayın en düşük seviyesine düştü.

SEC’in kararı, yakın gelecekte Bitcoin ETF’sinin onaylanma umutlarına darbe olarak görüldü ve kripto para piyasasındaki duyarlığı olumsuz etkiledi. BTC, 16 Haziran’dan bu yana en düşük seviyesi olan 25.333 dolara kadar düştü.

Fiyatlar azaldıkça madenciler, CryptoQuant tarafından izlenen verilere göre coin sahipliklerini “satmaya” başladılar. BTC’nin Madenciden Borsaya Akışının 14 günlük hareketli ortalamaya (SMA) göre değerlendirilmesi, bu ölçümde 31 Ağustos’tan bu yana %35’lik bir artış olduğunu ortaya çıkardı.

Madencilerin Borsa Akış metriği, madencilerden borsalara akan BTC miktarını ölçer. Bu metrik arttığında, madenciler ürettiklerinden daha fazla BTC satıyorlar demektir. Bu, madencilerin BTC’nin fiyatı konusunda olumsuz olduğunu ve sahipliklerini satmak istediklerini gösteren bir işaret olabilir.

Bir CryptoQuant analistine göre, son aylarda BTC’nin yukarı ve aşağı fiyat hareketleri, madencilerin ağda coinlerini spot borsalara gönderdikleri durumlarla önemli ölçüde uyum gösterdi. Analist şunları söyledi;

“Geçtiğimiz aylarda dikkat çeken bir gelişme, metriğin BTC’nin fiyatının 30.000 dolar seviyesine dokunmasıyla aynı anda büyük bir artış yaşamasıydı. İlginç bir şekilde, madenci aktivitesindeki bu artış, BTC’nin değerini önemli ölçüde geri çekilmesine katkıda bulundu ve Bitcoin’in değerini 25.000 dolar eşiğine doğru itti. Sonrasında metrik belirgin bir düşüş gördü ve yıllık bir düşük yaşadı.”

Madenciye Borsa Akış metriği dışında, BTC madencilik faaliyetlerini takip etmek için kullanılan diğer on-chain metriklerden biri olan Madenci Rezervi, madencilerin cüzdanlarından coin çıkışlarını doğruladı. CryptoQuant’a göre, BTC Madenci Rezervi 29 Ağustos’tan bu yana düşüş gösteriyor.

Bu metrik, ilişkilendirilen madencilerin cüzdanlarında tutulan coin sayısını ölçer. Değer, madencilerin henüz satmamış oldukları rezervi gösterir. Şu anda bu miktar 1.83 milyon BTC olarak duruyor. 29 Ağustos’tan bu yana madenciler 14.000 BTC sattılar.

Bazıları satışla pek ilgilenmiyor

Bir kripto analisti olan Ali Charts’a göre, “ilk kez BTC borsa çekimleri üç ay üst üste yatırma işlemlerini aşıyor.” Bir varlığın borsa rezervi (deposit) azaldığında, daha az satış gerçekleşir. Bu genellikle çoğu durumda fiyatın yeniden yükselmesinin habercisi olarak hareket eder.

Ali’ye göre, borsa çekimlerindeki bu artış, yatırımcıların giderek artan bir şekilde varlıklarını kişisel cüzdanlarda saklamayı tercih etmelerinden kaynaklanabilir ve ABD’deki son değişiklikler ışığında potansiyel düzenleyici sorunlardan kaçınma isteğini yansıtıyor.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version