Bitcoin’deki “Elmas Eller”, Varlıklarını Satmıyor! BTC’nin Yükselişi Devam Edecek mi?

  • Glassnode verileri, Bitcoin arzının uzun vadeli sahipler tarafından tutulan yüzdesinin yaklaşık %76 civarında olan tüm zamanların en yüksek seviyesine yakın olduğunu gösteriyor.
  • Glassnode, bir blockchain analiz platformuna göre, bu varlıkların bu coinleri en az beş ay boyunca elinde tuttuktan sonra harcamama olasılığının daha düşük olduğunu belirtiyor.
  • Yükseliş eğilimi ve boğaların momentum kazanması rağmen, mum çubuğu düzenine üstten bir bakış açısıyla bakıldığında, en düşük direnç yolunun ayısal olduğu görülmektedir.

Bitcoin fiyatının 25 bin dolardan önemli bir yükseliş başlatması, yeni bir boğa koşusu umutlarını canlandırdı; Büyük yatırımcılar BTC’ye bağlı kalmakta kararlı!

Bitcoin’deki HODLer’lar Güçlü Kalmaya Devam Ediyor

18 Eylül’deki en son Glassnode verileri, Bitcoin arzının uzun vadeli sahipler tarafından tutulan yüzdesinin yaklaşık %76 civarında olan tüm zamanların en yüksek seviyesine yakın olduğunu gösteriyor. Bu genişleme, son haftalarda düşüş yaşadıktan sonra daha geniş kripto piyasasının toparlanmaya başladığı bir döneme denk geliyor.

Uzun vadeli sahiplerin elindeki coin miktarının artması, duygu üzerinde olumlu bir değişiklik olduğunu gösterebilir. Uzun vadeli sahipler, fiyat dalgalanmalarını finansal kazanç elde etmek için tahmin edip kumar oynamayan spekülatörlerden farklıdır. Uzun vadeli sahipler, coinlerini en az 155 gün boyunca elinde tutan bireyler veya kuruluşlardır.

Glassnode, bir blockchain analiz platformuna göre, bu varlıkların bu coinleri en az beş ay boyunca elinde tuttuktan sonra harcamama olasılığının daha düşük olduğunu belirtiyor. “Elmas eller” olarak bilinen uzun vadeli sahipler, coinleri dolaşımdan kaldırarak kripto fiyatlarına destek olabilirler.

Bitcoin temelde deflasyonist bir yapıya sahiptir ve sadece 21 milyon coin dolaşıma çıkacaktır. Ancak madencilikle, tüm 21 milyon coinin 2140 yılına kadar çıkartılana kadar sürekli olarak dolaşıma coinler eklenir. Şu anda 19.49 milyon coin dolaşımda bulunmakta olup, büyük bir kısmının kaybolduğu veya kurtarılamayacağı düşünülmektedir.

Satoshi Nakamoto, Amerika Birleşik Devletleri hükümeti ve MicroStrategy gibi halka açık şirketler başka bir kısmını elinde bulunduruyorlar. Kamu verilerine göre MicroStrategy, Bitcoin kurucusu Satoshi Nakamoto’nun kontrol ettiği tahmin edilen toplam miktarın yaklaşık %15’ini oluşturan 152,800 BTC’yi elinde bulunduran en büyük miktara sahip halka açık bir şirkettir.

Bitcoin %10 Arttı, Boğalar Umutsuz

Yazı sırasında, Bitcoin Eylül dip seviyelerinden yaklaşık %10 arttı ve 25,200 dolar civarındaki destek seviyesinden istikrarlı bir şekilde toparlanıyor. Ancak yükseliş eğilimi ve boğaların momentum kazanması rağmen, mum çubuğu düzenine üstten bir bakış açısıyla bakıldığında, en düşük direnç yolunun ayısal olduğu görülmektedir.

Teknik analize dayalı olarak, Bitcoin fiyatları hala 17 Ağustos ayındaki ayı mumunun etkisinde görünüyor, yüksek işlem hacmi ve geniş bir aralıkla belirgin ayı mum çubuğu, fiyatları 28,000 doların altına itti.

Genel olarak, Bitcoin fiyatları Haziran-Temmuz 2023 alım satım aralığında yer alıyor ve alıcıların önemli Fibonacci geri çekilme seviyelerinden sıçrama şansı var. Şu anda orta vadeli satın alma hedefi 31.800 dolar veya Temmuz 2023’ün en yüksek seviyesi.

Ancak, önümüzdeki günlerde veya haftalarda fiyatların nasıl tepki vereceği henüz bilinmiyor. Fiyatlar yükseldikçe, BTC HODL’cılarının, karları realize etmeden önce yükseliş trendine binmeyi amaçlayarak artması muhtemel. Bu arada, fiyatlar spot seviyelerin altına çekilirse yatırımcı duyarlılığı azalabilir.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version