Bitcoin’deki Alım Satım Hacimleri 2023 Yılında Neden Düşüşe Geçti?

  • Ortalama olarak, bu yıl Bitcoin içeren işlemlerle yaklaşık 7 milyar dolar değerinde işlem merkezi borsalarda sonuçlandı, bu rakam 2021 ve 2022 yıllarında sırasıyla 13,8 milyar dolar ve 11 milyar dolarlık rakamlardan önemli ölçüde daha düşüktü.
  • 2021 boğa piyasasının başlangıç aşaması, altcoin’ler ve fiat para birimlerine karşı işlemlerle desteklendi. Ancak 2021’in sonlarına doğru, ABD Doları destekli stablecoin’ler için aniden bir iştah artışı yaşandı. Bu trend, 2022 ve 2023’ün ilk çeyreği boyunca devam etti.
  • Daha önce Kaiko tarafından yayınlanan bir rapora göre, ücretsiz işlem hacmi Binance’in toplam hacminin büyük bir bölümünü oluşturuyordu, 2023 yılının ortalarına kadar neredeyse %66.

Bitcoin’in 2023 yılındaki alım satım hacimleri önemli bir düşüş gördü; BTC’deki hacim azalmasını tetikleyen faktörler nedir?

Bitcoin Artık Eskisi Gibi Hareketli Değil

2023 yılındaki Bitcoin, eskisi gibi değil. Volatilite rekor düşüklerde, zayıf borsa hacimleri ve günlük traderlar arasında kaynayan bir ilgisizlik, 2020-21 boğa piyasasında birçok kişinin servetini inşa ettiği varlık sınıfı için norm haline geldi.

Dijital varlık yatırım şirketi Coinshares’in Araştırma Başkanı James Butterfill, organizasyonun işlem ekibinden gelen bilgileri, piyasa yapıcılarının ve perakende işlemcilerin son aylarda borsalardan istikrarlı bir şekilde çıktıklarını vurgulamak için alıntıladı. “Bazıları artık günlük değil, haftada sadece beş gün boyunca 24 saat çalışıyorlar,” diye ekledi Butterfill.

2023 yılındaki günlük işlem hacmine bir bakış, karşılaştırmayı yapmak için yeterliydi. Ortalama olarak, bu yıl Bitcoin içeren işlemlerle yaklaşık 7 milyar dolar değerinde işlem merkezi borsalarda sonuçlandı, bu rakam 2021 ve 2022 yıllarında sırasıyla 13,8 milyar dolar ve 11 milyar dolarlık rakamlardan önemli ölçüde daha düşüktü.

Özellikle 2023 ikinci çeyreğinden itibaren işlem hacminde önemli bir düşüş yaşandı, 2019-20 öncesi boğa piyasası dönemini hatırlatan bir dönem.

Butterfill, işlem aktivitesindeki düşüşün nedenleri konusunda bazı ilginç bulgulara dikkat çekerken, düşüşün ardındaki nedenleri açıklarken bazı büyüleyici keşiflere dikkat çekti.

Dolar ile desteklenen stablecoin’lerin talebinin azalması

Aşağıda görüldüğü gibi, 2021 boğa piyasasının başlangıç aşaması, altcoin’ler ve fiat para birimlerine karşı işlemlerle desteklendi. Ancak 2021’in sonlarına doğru, ABD Doları destekli stablecoin’ler için aniden bir iştah artışı yaşandı. Bu trend, 2022 ve 2023’ün ilk çeyreği boyunca devam etti.

Stablecoin’lere ve dolayısıyla USD’ye olan bu büyüyen talep, FED’in faiz artırma döngüsünün başlamasıyla rastlantısal olarak denk geldi. Mart 2022’de, merkez bankası enflasyonla mücadele çabalarının bir parçası olarak üç yıldan fazla bir sürenin ardından ilk faiz artırımını onayladı.

Fed’in faiz artırımları, yabancı yatırımcılardan dolar talebinin artmasına neden olduğu için ABD Dolar Endeksi (DXY) üzerinde önemli bir yukarı yönlü baskı oluşturur.

Doğal olarak güçlenen USD, dünya genelindeki yatırımcıları Bitcoin varlıklarını stablecoin’ler lehine likide etmeye yönlendirdi. DXY’nin o dönemde Bitcoin alım satım hacmindeki stablecoin’lerin pazar payıyla güçlü bir şekilde ilişkili olduğuna dikkat edin.

Ancak 2023 yılında ABD’deki enflasyon karşılaştırmalı olarak yavaşladı ve Fed’in agresif arz artırma döngüsünün sona ermesinin umuduyla bu, DXY’deki keskin bir düşüşe neden oldu ve dolayısıyla yüksek stablecoin hacimleri hızla düştü.

Binance öncülüğündeki düşüş

Bitcoin alım satım aktivitesindeki düşüşün nedenlerinden biri olarak spot Bitcoin işlem hacminin düşük olmasını kısmen açıklayabilir, ancak başka göze çarpan faktörler de vardı. İronik bir şekilde dünyanın en büyük kripto borsası Binance, düşüşün başlıca katkıda bulunanlarından biri oldu.

Bu düşüş, Binance’in bu yılın başlarında ücretsiz alım satım programını sona erdirmesinden kaynaklandı. Daha önce Kaiko tarafından yayınlanan bir rapora göre, ücretsiz işlem hacmi Binance’in toplam hacminin büyük bir bölümünü oluşturuyordu, 2023 yılının ortalarına kadar neredeyse %66. Not edilmelidir ki, Binance çekici bir programın tanıtılmasından sonra rakiplerden önemli bir pay kapmayı başardı.

Buna ek olarak, ABD düzenleyicileri tarafından kripto katılımcılarına karşı benimsenen artan sert tutum da etkili oldu. Binance, 2023 yılında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) radarında bulunuyordu ve komisyon, Haziran ayında kripto devine karşı bir dava başlattı.

Birçok kişinin borsadan dışlandığı FTX benzeri bir durumun tekrarlanma korkusu, Binance’dan giderek çekilmeye yol açtı. Ayrıca, düzenleyici müdahale nedeniyle Binance USD (BUSD) hacmindeki önemli düşüş, Binance’ın 2023 yılındaki sıkıntılarına katkıda buldu.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version