Bitcoin’de Hangi Fiyat Seviyelerinde Alım ve Satım Yapılmalı? 2 Yıllık Hareketli Ortalama Analizi!

  • Bitcoin son 24 saatte %1’den fazla artış gösterdi ve şu anda 27.100 dolar seviyesinde işlem görmektedir. Bitcoin’in güncel piyasa değeri ise 528 milyar doların üzerindedir.
  • Bu makalede inceleyeceğimiz metrik, Bitcoin’in 2 yıllık hareketli ortalamasına ve bunun 5 katına göre alım satımın uygun noktalarını bizlere gösterecek.
  • Fiyat 2 yıllık MA’nın (yeşil çizgi) altına düştüğünde Bitcoin satın almak, tarihsel olarak çok büyük getiriler sağlamıştır. Fiyat 2 yıllık MA x 5’in (kırmızı çizgi) üzerine çıktığında Bitcoin satmak, kâr elde etmede tarihsel olarak etkili olmuştur.

Bitcoin’deki 2 yıllık hareketli ortalamaya göre, BTC şu an alım için uygun bir seviyede mi? Bitcoin yatırımcıları hangi seviyede varlıklarını satmalıdır?

Bitcoin için Hangi Seviyeler Alış ve Satışa Uygun?

Bitcoin fiyatı 27 bin dolarlık fiyat seviyesinin üzerinde kalıcık sağlamaya çalışırken, Bitcoin’in 2 yıllık hareketli ortalamanın nasıl bir yol izlediğini inceleyeceğiz. Bitcoin son 24 saatte %1’den fazla artış gösterdi ve şu anda 27.100 dolar seviyesinde işlem görmektedir. Bitcoin’in güncel piyasa değeri ise 528 milyar doların üzerindedir.

Bu makalede inceleyeceğimiz metrik, Bitcoin’in 2 yıllık hareketli ortalamasına ve bunun 5 katına göre alım satımın uygun noktalarını bizlere gösterecek.2 Yıllık MA Çarpanının uzun vadeli bir yatırım aracı olarak kullanılması amaçlanmaktadır. Metrik, Bitcoin satın almanın veya satmanın çok büyük getiriler sağlayacağı dönemleri vurguluyor.

Bunu yapmak için, hareketli ortalama (MA) çizgisi olan 2 yıllık MA’yı ve ayrıca bu hareketli ortalama çizgisinin çarpımı olan 2 yıllık MA x5’i kullanır. (x5 çarpımı, kendi zaman dilimine ait değil, 2 yıllık hareketli ortalamaya ait fiyat değerleridir.)

Yukarıdaki grafikte de görüldüğü üzere, yeşil çizgi 2 yıllık hareketli ortalamadır. Kırmızı çizgi ise 2 yıllık hareketli ortalamanın 5 katıdır. Fiyat 2 yıllık MA’nın (yeşil çizgi) altına düştüğünde Bitcoin satın almak, tarihsel olarak çok büyük getiriler sağlamıştır. Fiyat 2 yıllık MA x 5’in (kırmızı çizgi) üzerine çıktığında Bitcoin satmak, kâr elde etmede tarihsel olarak etkili olmuştur.

Bitcoin şu anda yeşil çizginin altındadır, bu şu anda Bitcoin satın almanın uygun olduğunu gösteriyor. Yeşil çizgi yani 2 yıllık hareketli ortalama güncel olarak 31.300 dolar seviyesinde, Bitcoin ise 27.100 dolar seviyesinde işlem görüyor. Yukarıda da belirtildiği üzere, yeşil çizginin altındaki alımların getiri sağlayacağına inanılıyor.

Kırmızı çizgi (2 yıllık hareketli ortalama x 5) şu anda 156.501 dolar seviyesindedir, metriğin açıklamasına göre, yatırımcılar BTC fiyatı kırmızı çizgiyi aştığında satabilir.

Tarihsel Veriler, Bu Metriği Destekliyor mu?

Bu metriğin doğru olup olmadığını geçmişi inceleyerek öğrenebiliriz. Geçmişte BTC fiyatı bu metrikte kırmızı çizgiye çok yaklaşmış. Aşağıdaki görselde de görüldüğü üzere, Bitcoin fiyatı 2021 yılında 50 bin doların üzerine çıktığı dönemde kırmızı çizgiye yaklaşmış ve metrik satış yapmanın uygun olduğunu göstermiştir. Ardından Bitcoin fiyatı yeşil çizginin altına kadar düşmüştür. Yeşil çizginin altında da metriğin önerdiği şekilde Bitcoin alan yatırımcılar bir süre sonra yeniden kazançlı çıkmıştır.

Bitcoin benimsendikçe piyasa döngüleri boyunca hareket eder. Bunlar, piyasa katılımcılarının aşırı heyecanlı oldukları ve fiyatların aşırı uzamasına neden oldukları dönemler ile aşırı kötümser oldukları ve fiyatların aşırı daraldığı dönemler tarafından yaratılmaktadır.

Bu dönemlerin belirlenmesi ve anlaşılması uzun vadeli yatırımcıya fayda sağlayabilir. Bu araç, bu dönemleri vurgulamanın basit ve etkili bir yoludur.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version