Diğer

  Bitcoin’de Hangi Fiyat Seviyelerinde Alım ve Satım Yapılmalı? 2 Yıllık Hareketli Ortalama Analizi!

  • Bitcoin son 24 saatte %1’den fazla artış gösterdi ve şu anda 27.100 dolar seviyesinde işlem görmektedir. Bitcoin’in güncel piyasa değeri ise 528 milyar doların üzerindedir.
  • Bu makalede inceleyeceğimiz metrik, Bitcoin’in 2 yıllık hareketli ortalamasına ve bunun 5 katına göre alım satımın uygun noktalarını bizlere gösterecek.
  • Fiyat 2 yıllık MA’nın (yeşil çizgi) altına düştüğünde Bitcoin satın almak, tarihsel olarak çok büyük getiriler sağlamıştır. Fiyat 2 yıllık MA x 5’in (kırmızı çizgi) üzerine çıktığında Bitcoin satmak, kâr elde etmede tarihsel olarak etkili olmuştur.

  Bitcoin’deki 2 yıllık hareketli ortalamaya göre, BTC şu an alım için uygun bir seviyede mi? Bitcoin yatırımcıları hangi seviyede varlıklarını satmalıdır?

  Bitcoin için Hangi Seviyeler Alış ve Satışa Uygun?

  Bitcoin-BTC

  Bitcoin fiyatı 27 bin dolarlık fiyat seviyesinin üzerinde kalıcık sağlamaya çalışırken, Bitcoin’in 2 yıllık hareketli ortalamanın nasıl bir yol izlediğini inceleyeceğiz. Bitcoin son 24 saatte %1’den fazla artış gösterdi ve şu anda 27.100 dolar seviyesinde işlem görmektedir. Bitcoin’in güncel piyasa değeri ise 528 milyar doların üzerindedir.

  Bu makalede inceleyeceğimiz metrik, Bitcoin’in 2 yıllık hareketli ortalamasına ve bunun 5 katına göre alım satımın uygun noktalarını bizlere gösterecek.2 Yıllık MA Çarpanının uzun vadeli bir yatırım aracı olarak kullanılması amaçlanmaktadır. Metrik, Bitcoin satın almanın veya satmanın çok büyük getiriler sağlayacağı dönemleri vurguluyor.

  Bunu yapmak için, hareketli ortalama (MA) çizgisi olan 2 yıllık MA’yı ve ayrıca bu hareketli ortalama çizgisinin çarpımı olan 2 yıllık MA x5’i kullanır. (x5 çarpımı, kendi zaman dilimine ait değil, 2 yıllık hareketli ortalamaya ait fiyat değerleridir.)

  bitcoin-2-year-ma-multiplier

  Yukarıdaki grafikte de görüldüğü üzere, yeşil çizgi 2 yıllık hareketli ortalamadır. Kırmızı çizgi ise 2 yıllık hareketli ortalamanın 5 katıdır. Fiyat 2 yıllık MA’nın (yeşil çizgi) altına düştüğünde Bitcoin satın almak, tarihsel olarak çok büyük getiriler sağlamıştır. Fiyat 2 yıllık MA x 5’in (kırmızı çizgi) üzerine çıktığında Bitcoin satmak, kâr elde etmede tarihsel olarak etkili olmuştur.

  Bitcoin şu anda yeşil çizginin altındadır, bu şu anda Bitcoin satın almanın uygun olduğunu gösteriyor. Yeşil çizgi yani 2 yıllık hareketli ortalama güncel olarak 31.300 dolar seviyesinde, Bitcoin ise 27.100 dolar seviyesinde işlem görüyor. Yukarıda da belirtildiği üzere, yeşil çizginin altındaki alımların getiri sağlayacağına inanılıyor.

  Kırmızı çizgi (2 yıllık hareketli ortalama x 5) şu anda 156.501 dolar seviyesindedir, metriğin açıklamasına göre, yatırımcılar BTC fiyatı kırmızı çizgiyi aştığında satabilir.

  Tarihsel Veriler, Bu Metriği Destekliyor mu?

  Bu metriğin doğru olup olmadığını geçmişi inceleyerek öğrenebiliriz. Geçmişte BTC fiyatı bu metrikte kırmızı çizgiye çok yaklaşmış. Aşağıdaki görselde de görüldüğü üzere, Bitcoin fiyatı 2021 yılında 50 bin doların üzerine çıktığı dönemde kırmızı çizgiye yaklaşmış ve metrik satış yapmanın uygun olduğunu göstermiştir. Ardından Bitcoin fiyatı yeşil çizginin altına kadar düşmüştür. Yeşil çizginin altında da metriğin önerdiği şekilde Bitcoin alan yatırımcılar bir süre sonra yeniden kazançlı çıkmıştır.

  bitcoin-2-year-ma-multiplier-2021

  Bitcoin benimsendikçe piyasa döngüleri boyunca hareket eder. Bunlar, piyasa katılımcılarının aşırı heyecanlı oldukları ve fiyatların aşırı uzamasına neden oldukları dönemler ile aşırı kötümser oldukları ve fiyatların aşırı daraldığı dönemler tarafından yaratılmaktadır.

  Bu dönemlerin belirlenmesi ve anlaşılması uzun vadeli yatırımcıya fayda sağlayabilir. Bu araç, bu dönemleri vurgulamanın basit ve etkili bir yoludur.

  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

  HABERLER

  Bloomberg, Spot Bitcoin ETF’lerinin Durumunu Güncelledi: SEC, Tüm Başvuruları Reddedebilir!

  Bloomberg'den gelen güncel bilgilere göre, SEC'in ertelediği spot Bitcoin ETF'leri başvuruları reddedilmeyi bekliyor ve 1 tanesi çoktan reddedili!

  SON DAKİKA: Japon Otomotiv Devi Honda, Bitcoin ve Ethereum Kabul Edecek!

  Japonya merkezli otomotiv devi Honda'nın Bitcoin ve Ethereum'u ödeme yöntemi olarak kabul edeceği haberleri piyasada yankı uyandırıyor!

  Geçtiğimiz Hafta Bitcoin Öncülüğündeki Kripto Fonları Sermaye Girişi Gördü!

  CoinShares'in yeni raporuna göre, geçtiğimiz hafta dijital varlık yatırım ürünlerindeki girişlere Bitcoin öncülük ederken, ETH en az sevilen altcoin oldu.

  SON DAKİKA: Grayscale, Spot Ethereum ETF’si için Başvuru Yaptı! Tüm Detaylar!

  Dünyanın en büyük dijital varlık yöneticisi Grayscale Investments, Ethereum Trust fonunu spot Ethereum ETF'sine dönüştürmek için harekete geçti!

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  Ethereum 1700 Doların Üzerinde Kalmayı Başardı! Sırada Ne Var? Güncel ETH Fiyat Analizi!

  Ethereum fiyatı 1700 dolarlık kritik direncin üzerine tutunmakta başarılı oldu: ETH için bir sonraki direnç seviyesi kaç dolar? Güncel ETH analizi!

  2 Ekim Güncel Bitcoin Fiyat Analizi: BTC için Bir Sonraki Fiyat Hedefi Nedir?

  Bitcoin fiyatı Ekim ayının ilk haftasına yükseliş ile başladı: Bitcoin'in bir sonraki hedefi ne olacak? BTC'nin güncel destek ve direnç seviyeleri!

  1 Ekim Güncel Polygon (MATIC) Fiyat Analizi: MATIC Coin Yükseliş Rallisi mi Başlatıyor?

  Polygon (MATIC), son 24 saat içerisinde önemli bir direnç seviyesini aşarak yükselişe geçmiştir: MATIC coin yükseliş hareketini sürdürecek mi?

  1 Ekim Chainlink (LINK) Fiyat Analizi: LINK Coin Bu Desteğe Tutunamazsa Yükseliş Hareketi Sonlanabilir!

  Chainlink (LINK) son zamanlarda oluşturduğu yükseliş trendini bozmaya yakın görünüyor: Bu destek tutunamazsa LINK coin daha fazla düşebilir!

  OGN Kritik Direncin Üzerine Tutunamadı! Şimdi Ne Olacak? Güncel OGN Coin Analizi!

  Origin Protocol (OGN) son 24 saatte %20'den fazla artış göstermiş ve dikkatleri çekmeyi başarmıştır: OGN'nin yükselişe devam etmesi için bu direnci aşması gerekiyor!
  Celal MUTLU
  Celal MUTLU
  Celal Mutlu, genç yaşta ilgi duymaya başladığı kripto para, borsa ve sosyal medya dünyasında elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ'a yardımcı oluyor. Okurlara ulaşırken danışmanlıklar vererek sosyal içeriklere kendi dokunuşlarını yapıyor.

  Bloomberg, Spot Bitcoin ETF’lerinin Durumunu Güncelledi: SEC, Tüm Başvuruları Reddedebilir!

  Bloomberg'den gelen güncel bilgilere göre, SEC'in ertelediği spot Bitcoin ETF'leri başvuruları reddedilmeyi bekliyor ve 1 tanesi çoktan reddedili!

  SON DAKİKA: Japon Otomotiv Devi Honda, Bitcoin ve Ethereum Kabul Edecek!

  Japonya merkezli otomotiv devi Honda'nın Bitcoin ve Ethereum'u ödeme yöntemi olarak kabul edeceği haberleri piyasada yankı uyandırıyor!

  Geçtiğimiz Hafta Bitcoin Öncülüğündeki Kripto Fonları Sermaye Girişi Gördü!

  CoinShares'in yeni raporuna göre, geçtiğimiz hafta dijital varlık yatırım ürünlerindeki girişlere Bitcoin öncülük ederken, ETH en az sevilen altcoin oldu.