Bitcoin’de Aktif Olan Arz Miktarı Son 6 Ayın En Yüksek Seviyesinde! Bu İyi Bir Şey mi?

  • Son 30 günde Bitcoin fiyat hareketleri, spot Bitcoin ETF’leri ve Grayscale gibi önemli kripto davalara dair gelişmelerin etkisine rağmen büyük ölçüde yatay hareket tarafından domine edildi.
  • Son 6 aydan 1 yıla kadar olan süre zarfında son aktif olan arz miktarı, 1 günlük hareketli ortalama temel alındığında şu anda son 6 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.
  • ABD Federal Rezerv Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı öncesinde CME FedWatch Aracı’ndaki katılımcılar, Fed’in mevcut hedef faiz oranı olan 525-550 baz puanı değiştirmeme olasılığının %98 olduğunu kaydettiler.

Glassnode verilerine göre, son 6 aydan 1 yıla kadar olan süre zarfında son aktif olan arz miktarı, son 6 ayın en yüksek seviyesine yükseldi: Bu ne anlama geliyor?

Bitcoin’in Aktif Arz Miktarında Artış Gözlemleniyor

Son 30 günde Bitcoin fiyat hareketleri, spot Bitcoin ETF’leri ve Grayscale gibi önemli kripto davalara dair gelişmelerin etkisine rağmen büyük ölçüde yatay hareket tarafından domine edildi. Ancak on-chain veriler, mevcut BTC alım satım modelinin trader yaşam döngüsü açısından içsel bir güç gösterdiğini gösteriyor.

Glassnode verilerine göre, son 6 aydan 1 yıla kadar olan süre zarfında son aktif olan arz miktarı, 1 günlük hareketli ortalama temel alındığında şu anda son 6 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. İlginç bir şekilde, Bitcoin için son aktif arzdaki artış, Grayscale’in ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) karşı Grayscale Bitcoin Trust’ı spot Bitcoin ETF’ye dönüştürme konusundaki davayı kazandığı sırada başladı.

BTC arzının en son 6 aydan uzun süredir aktif olduğu göz önüne alındığında, bu ölçümdeki bir zirve genellikle boğa piyasası senaryosu veya satış ortamı olmak üzere iki tür olaydan herhangi biri sırasında aktif hacim artışıyla ilişkilendirilir.

BTC Fiyatı için Sonraki Adım Ne Olabilir?

Grayscale davası zaferi, XRP davası Özet Kararı şeklinde altcoin alanında tarihi bir kararın ardından geldi. Bu, Blackrock gibi büyük finansal kurumların ABD SEC’den spot Bitcoin ETF’si için onay talep etmek üzere akın etmeleri sırasında gerçekleşti. Bu gelişmeler yatırımcı duyarlılığını olumlu tuttu, ancak ABD makroekonomik ortamının momentumu sürdürmeye yardımcı olup olmayacağı henüz görülmedi.

2023 yılı başından bu yana faiz düşürmeleri veya ara vermeleri etrafındaki para politikası hafiflemesi etrafındaki iyimserlik çerçevesinde FOMC kararı etrafındaki yüksek volatilite sergileyen Bitcoin’in FOMC kararı etrafındaki yüksek volatilite sergilemesi yavaşlamış olsa da, 19-20 Eylül 2023 tarihlerinde planlanan ABD Federal Rezerv Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı öncesinde CME FedWatch Aracı’ndaki katılımcılar, Fed’in mevcut hedef faiz oranı olan 525-550 baz puanı değiştirmeme olasılığının %98 olduğunu kaydettiler.

Son iki yılda, merkez bankasının agresif faiz artırma önlemleri, FOMC kararı etrafındaki yüksek volatiliteye neden oldu. Ancak eğilim, faiz kesintileri veya ara verme etrafındaki para politikası hafiflemesi etrafındaki iyimserlikle 2023 yılının başından bu yana yavaşladı.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version