Bitcoin Zayıflıyor: Spot Alım-Satım Hacimleri 3 Yılın En Düşüğünde!

  • Ağustos ayında merkezi kripto borsalarında Bitcoin spot işlem hacmi, Bitfinex’in salı günkü raporuna göre Ekim 2020’den bu yana aylık en düşük seviyeye ulaştı.
  • Bitfinex analistleri, “ABD’de spot Bitcoin ETF’sinin piyasaya sürülmesinin daha fazla ertelenme olasılığının olduğu konusunda giderek artan bir uzlaşma olduğunu” ekledi.
  • CryptoQuant verileri, 14 Mart’ta yılbaşından bu yana en yüksek seviyeye ulaşıldığından beri Bitcoin için hem spot hem de türev borsa hacminde bir düşüş olduğunu gösteriyor.

Bitcoin piyasasındaki düşük hacim ve zayıf likidite devam ediyor; Bu, Bitcoin’in güven kaybettiği anlamına geliyor olabilir mi? Güncel raporlar!

Bitcoin’deki Hacim Düşüş Eğilimini Sürdürüyor

Ağustos ayında merkezi kripto borsalarında Bitcoin spot işlem hacmi, Bitfinex’in salı günkü raporuna göre Ekim 2020’den bu yana aylık en düşük seviyeye ulaştı. Raporda, Ağustos ayı için kripto spot aylık işlem hacminin 423 milyar doların altında olduğu belirtiliyor, bu Ekim 2020’den bu yana görülen en düşük seviye.

Rapor, “Varlık bazında spot hacimler tarihsel olarak düşük değerlere ulaştı ve spot hacimler birkaç aydır kesintisiz olarak düşüyor” diye ekledi. Bitfinex analistleri, bu göstergenin “Bitcoin ve daha geniş kripto varlık sektörünün güven kaybetmeye başladığını” işaret ettiğini söyledi.

Bitfinex raporu, piyasanın şu anda son derece düşük hacim ve likidite yaşadığını vurguladı. Bu düşük likidite ortamı, kripto piyasasını mütevazı işlem hacmiyle bile büyük fiyat dalgalanmalarına karşı savunmasız hale getiriyor.

Raporda, orta Ağustos’ta türev borsalarında işlem hacminin biriktiği ve 17 Ağustos’ta 1 milyar doların üzerinde kaldıraçlı pozisyonun tasfiye edilmesiyle uyumlu olduğu belirtiliyor. Bitfinex, türevlerin mevcut piyasa ortamındaki itici güç olduğunu söyledi.

Ayrıca, spot işlem hacminin türev işlem hacminden daha fazla gerilediğini gösteren verilere de işaret edildi. Bitfinex raporu, “Dünkü rakamlar, türev hacminin büyük borsalarda spot hacminin 20 katı olduğunu kaydetti” diye belirtti.

Piyasadaki kötümserlik duygusu

Bitfinex analistlerinin COINOTAG’a gönderdiği bir notta, piyasa kötümserliğinin arttığı belirtildi. Geçtiğimiz Salı günü SEC’in Grayscale’in SEC karşısında bir hukuki zafer kazandığı haberinin ardından kısa bir süreliğine yükselen umutların kaybolduğu belirtiliyor. O zamandan beri Bitcoin, son zamanlarda 28.100 dolara ulaştıktan sonra tüm kazançlarını geri aldı.

Kaynak: CoinStats

Bitcoin fiyatı şu anda 25.747 dolar seviyelerinde işlem görmektedir. Son 24 saatte en yüksek ve en düşük değerler sırasıyla 25.904 dolar ve 25.478 dolar oldu.

31 Ağustos Perşembe günü SEC, yedi ETF başvurusunun kararını 45 gün daha uzattı ve yatırımcıların hevesini daha da sınamaya devam etti. Bitfinex analistleri, “ABD’de spot Bitcoin ETF’sinin piyasaya sürülmesinin daha fazla ertelenme olasılığının olduğu konusunda giderek artan bir uzlaşma olduğunu” ekledi.

Rapor, verilerin piyasada boğa katalizörü için daha önce tahmin edilenden daha uzun sürebileceğini gösterdiğini belirtiyor. SEC, son zamanlarda spot Bitcoin ETF başvurularının karar sürelerini uzattıktan sonra Bitfinex analistleri, ETF’lerin “kripto varlıkların fiyatları üzerindeki etkisinin daha az belirgin olduğunu” düşündüklerini söyledi.

Ancak rapor, ABD’den gelen makroekonomik verilerde olumlu bir işaret gördü. Rapor, “ABD’de ücretlerin yavaşladığını, bu da enflasyon baskısının hafiflediğine ve faizlerin FOMC’daki bir sonraki toplantıda sabit bırakılacağına dair görüşümüzü destekliyor” dedi.

İşlem hacmi düşüyor

Her iki spot ve türev işlem hacmi verisi de bu iyimserlik eksikliğini işaret ediyor. CryptoQuant verileri, bu yılın Mart ayında ulaşılan yılın en yüksek seviyesinden bu yana işlem hacminin ne kadar düştüğüne dair bir perspektif sunuyor.

CryptoQuant verileri, 14 Mart’ta yılbaşından bu yana en yüksek seviyeye ulaşıldığından beri Bitcoin için hem spot hem de türev borsa hacminde bir düşüş olduğunu gösteriyor. O gün spot döviz hacmi 831.000 dolar, türev hacmi ise 2,7 milyon dolardı. Bu hafta Pazartesi günü veriler, spot işlem hacminin 20.000 dolara düştüğünü, türev hacminin ise 355.000 dolar olduğunu gösterdi. 14 Mart ve 4 Eylül tarihlerine ait veriler seçildiğinde bu, sırasıyla %98 ve %87’lik bir düşüşü temsil ediyor.

Dijital varlık yatırım ürünleri için işlem hacmi de azaldı. Bitfinex analistleri, “Bu yatırım araçları için işlem hacmi, bu hafta toplamda 1,3 milyar dolar olarak düştü, yıllık ortalamanın %16 altında” dedi.

Düşük işlem faaliyeti göz önüne alındığında, Blackfridge Exchange CEO’su Mike Crosbie, “güveni pek teşvik etmeyen bir piyasa yapısı olduğunu” görüyor. Crosbie, “28.000 dolar seviyesi kaybolmadığı sürece, Bitcoin için muhtemelen 23.800 dolar civarında bir seviye bekleniyor” dedi.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version