Bitcoin Yatırımcıları, Şiddetli Fiyat Dalgalanmalarına Hazırlıklı Olmalı!

  • Bitcoin’in likit olmayan arzı son üç ayda hızla arttı. Hatta, şu anda dolaşımdaki toplam BTC token’larının %80’ini oluşturuyor.
  • Mart ayındaki parabolik hareketlerden bu yana, Bitcoin’in borsalardaki işlem hacmi sürekli olarak azaldı. Boğa ve ayı davranışlarının kısa süreli artışlarını takiben, günlük hacimler 10 milyar dolar ile 15 milyar dolar arasında değişti.
  • Bu ayın başlarında yaşanan düşüşten sonra Bitcoin, 26.000 dolar bölgesine sıkı sıkıya sarıldı. Piyasa bu seviyelere istikrar kazandığında, Bitcoin balinaları eski alışkanlıklarına geri döndü.

Bitcoin fiyatı 17 Ağustos’taki çöküşün ardından dar fiyat aralıklarında hareket ediyor; Yakında büyük bir volatilite patlaması görülebilir!

Bitcoin’in Borsalardaki Arzında Azalma Görülüyor

Bir zamanlar yüksek riskli ve yüksek getirili bir yatırım olarak görülen Bitcoin’in etrafındaki duygu son bir yıl içinde derin bir dönüşüm geçirdi. Boğa piyasası coşkusunun tozunun yatıştığı şu dönemde, özellikle deneyimli yatırımcılar, uzun vadeli büyüme potansiyelini fark etmeye başlıyorlar.

Ünlü on-chain analisti James V. Straten’in X platformundaki son yazısına göre, Bitcoin’in likit olmayan arzı son üç ayda hızla arttı. Hatta, şu anda dolaşımdaki toplam BTC token’larının %80’ini oluşturuyor.

Bilindiği gibi, likit olmayan arz alım satım için erişilemez, bunun yerine varlığın temel değerinin uzun vadede artacağı beklentisiyle soğuk cüzdanlarda kilitli duruyor. Bu yaklaşım genellikle varlığın temellerine güvenen uzun vadeli yatırımcılar tarafından takip edilir.

Mart ayındaki parabolik hareketlerden bu yana, Bitcoin’in borsalardaki işlem hacmi sürekli olarak azaldı. Boğa ve ayı davranışlarının kısa süreli artışlarını takiben, günlük hacimler 10 milyar dolar ile 15 milyar dolar arasında değişti. Bu son iki yılda görülen yoğun alım satım faaliyetinin keskin bir zıddıydı.

Ancak analistlere göre, hacim kuraklığı, fiyatların her iki yönde de vahşi dalgalanmalara yol açabileceğinin bir habercisi olabilir. James V. Straten yazısında şunları belirtti:

“Emir defteri inceldikçe, yukarı veya aşağı patlamalar daha şiddetli hale gelir.”

Borsalardaki sıkıcı alım satım faaliyeti, 17 Ağustos’taki piyasa çöküşünden sorumlu temel faktörlerden biri olarak da kabul edildi.

Balinalar Bitcoin’e yöneliyor

Bu ayın başlarında yaşanan düşüşten sonra Bitcoin, 26.000 dolar bölgesine sıkı sıkıya sarıldı. Piyasa bu seviyelere istikrar kazandığında, Bitcoin balinaları eski alışkanlıklarına geri döndü. Glassnode’un yakın bir güncellemesine göre, en az 1.000 tokeni tutan adresler son bir aylık zirveye çıktı.

Hatırlanmalıdır ki, balina yatırımcılarının önemli bir bölümü, piyasa çöküşü sırasında satış baskısına katkıda bulundu. Aslında, bu deneyimli oyuncular, felaketin öncesindeki günlerde varlıklarını elden çıkarmaya başlamıştı. Ancak şimdi Bitcoin aralık bağlamında olduğundan, stoklarını artırmaya başladılar.

Balinaların yanı sıra bireysel yatırımcılar da Bitcoin’i sevdi. Glassnode’un yakın bir gönderisine göre, en az 1 BTC saklayan adresler taze bir tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Perakende yatırımcıların Bitcoin talebinin istikrarlı bir şekilde artışı, savunucular tarafından öngörülen geniş çaplı benimseme hedeflerinin doğru yolda olduğunun bir işaretiydi.

2023’te Bitcoin’in hareketsiz arzı da yeni zirvelere yükseldi ve uzun vadeli yatırımcıların kararlılığını yansıttı. Aşağıdaki şekilde de gösterildiği gibi, çoğu yaş grubu BTC’yi uzun süreli tutma isteğini sergiledi. Bir bakıma, bu eğilim Bitcoin’i altın, yatırım fonları ve gayrimenkul gibi uzun vadeli yatırımlar gibi gösterdi.

Traderlar umutlu kalmaya devam ediyor

Teknik analistler arasında yaygın bir söz vardır: “Dip ne kadar uzunsa, zirve de o kadar yüksektir.” Basitçe söylemek gerekirse, bir varlık yatay olarak konsolide olduğunda, sonunda başladığında hareket o kadar güçlü olur.

Bilinen bir Bitcoin traderı yakın zamanda yaptığı bir açıklamada, yazısı sırasında ayı piyasasının 490 gün sürdüğünü belirtti. Tarihsel fiyat hareketlerinin analizine dayanarak, analist, yakın gelecekte güçlü bir boğa piyasası öngördü.

Elbette kriptoların hala riskli varlıklar kategorisinde olduğunu ve her zaman DYOR (Kendi Araştırmanızı Yapın) yapmanın önemli olduğunu unutmamak gerekiyor.

Neler beklenmeli?

Bitcoin’in son çöküşü, Amerika Birleşik Devletleri’nde spot Bitcoin ETF onaylarının hemen olmayabileceği piyasa güvensizliğinin bir yansımasıydı.

İlerleyen günlerde, BlackRock’ın başvurusuna verilecek karar ve Grayscale’in ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) karşı açtığı dava etrafındaki gelişmeler, Bitcoin’in fiyatı için büyük katalizörler olabilir.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version