Bitcoin Yatırımcıları Dayanıklı Kalıyor Ancak Bu Detaylara Dikkat Edilmesi Gerekiyor

  • Geçen haftaki Bitcoin fiyat düşüşünden sonra, on-chain verileri mevcut fiyatı aşan veya yakınında maliyet tabanına sahip olan BTC spot arzının “ağırlıklı olarak üstte” olduğunu gösteren bir resim sunuyor.
  • Uzun Vadeli Yatırımcılar (LTH’lar) bu dalgalı dönemde dikkate değer direnç sergiledi. Onların borsalarla etkileşimi büyük ölçüde değişmeden kaldı, LTH’ların toplam bakiyesi bu hafta Yeni Tüm Zamanlar Yükseği’ni işaret ediyor.
  • Piyasada görülen kâr ve zararlar arasındaki dalgalanıcı dinamikler, Kar veya Zarar Eğilimi (hakimiyeti) metriği ile daha da iyi anlaşılabilir. 2023 rallisi devam ederken, STH kohortunun pozisyonunda fark edilir bir değişiklik gözlendi.

Bitcoin yatırımcıları dayanıklı kalmakta ısrarcı ancak son raporlar kısa vadeli ve uzun yatırımcıların durumuna dikkat çekiyor.

Bitcoin’deki Uzun Vadeciler Temkinli Kalıyor

Geçen haftaki Bitcoin fiyat düşüşünden sonra, on-chain verileri mevcut fiyatı aşan veya yakınında maliyet tabanına sahip olan BTC spot arzının “ağırlıklı olarak üstte” olduğunu gösteren bir resim sunuyor. Glassnode’un son bilgileri, anlık piyasa dinamiklerine ışık tutuyor, burada BTC’nin büyük bir kısmı, mevcut fiyatın yakınında veya üzerinde maliyet tabanıyla bulunuyor. Glassnode’un baş analisti Checkmate şunları söyledi:

“Burada, arzın %12.8’i (2.48M BTC) bu hafta bir gerçekleşmemiş zarara düştü ve bu metrikte bir alt seviye belirlendi. Bu, ‘üst ağırlığı’nın spot piyasalarda da etken olabileceğini gösteriyor.”

Özellikle, Uzun Vadeli Yatırımcılar (LTH’lar) bu dalgalı dönemde dikkate değer direnç sergiledi. Onların borsalarla etkileşimi büyük ölçüde değişmeden kaldı, LTH’ların toplam bakiyesi bu hafta Yeni Tüm Zamanlar Yükseği’ni işaret ediyor. Buna karşın, Kısa Vadeli Yatırımcıların (STH’lar) davranışı özellikle dikkat çekiyor.

Checkmate, “LTH arzı ATH seviyesinde olduğu için, STH arzının çok yıllık düşük seviyelerde kaldığını görebiliriz” diyor. Veriler bunu daha da vurguluyor: STH’ların elindeki 2.56M BTC’den sadece 300k BTC (%11.7) karlı durumda kalıyor, yani %88.3’lük bir zarar durumunda. Bu hızla düzeltilmeli, aksi takdirde Checkmate’e göre ayı piyasasına ek olarak katkıda bulunur.

Tarihî veriler, “üst ağırlıklı piyasalar” olarak nitelendirilen dönemleri takip eden STH arzı kayıplarında keskin artışlar olduğunu gösteriyor – Mayıs 2021, Aralık 2021 olayları gibi ve bir kez daha geçen hafta gözlemlenen olaylar gibi.

Bitcoin fiyatı için sonuçlar

Piyasada görülen kâr ve zararlar arasındaki dalgalanıcı dinamikler, Kar veya Zarar Eğilimi (hakimiyeti) metriği ile daha da iyi anlaşılabilir. 2023 rallisi devam ederken, STH kohortunun pozisyonunda fark edilir bir değişiklik gözlendi: “Bu hafta, Mart’ta yaşanan $19.8k’lık satış düşüşünden bu yana en büyük zarar hakimiyeti verilerini gördük. Bu, STH kohortunun hem elindekileri büyük ölçüde su altında, hem de giderek fiyat duyarlı olduğunu gösteriyor” diye ekliyor Checkmate.

Glassnode’un piyasa dönüm noktalarını ayırt etmek için tasarlanmış deneysel bir aracından ilginç bir keşif geliyor. Yatırımcıların makro eğilimlerini ve karlılık ile zararın (ve tam tersi) yaygınlığını haritalayan dikkatlice tasarlanmış bu araç, nuanslı bir “Momentum göstergesi” sunuyor.

Checkmate’e göre, “Kâr hakimiyetinin birkaç ay boyunca azalmasını gördükten sonra, Zarar momentumu ve hakimiyeti anlamlı bir şekilde arttı.” Önemli olan, yanıltıcı pozitiflerin kaydedilmiş olmasıdır – Mart 2023 düzeltmesinde olduğu gibi – ancak sürdürülen düşüşlerin tarihsel olarak daha keskin düşüş trendlerinin öncüleri olduğu gözlemlenmiştir.

Sonuç olarak, 17 Ağustos’taki Bitcoin fiyat düşüşü, yılın en önemli tek günlük düşüşü olarak duruyor. Satış özellikle vadeli işlemler piyasasının kaldıraç temizliği nedeniyle gerçekleşti ve bu nedenle öncelikle kısa vadeli pozisyonlamaya ve piyasa yapısına dayanıyor.

Ancak, baskın hissetme durumu genellikle dikkatli bir durum, çoğunlukla teknik olarak daha uzun vadeli hareketli ortalamaların altına düşme faktörü, piyasa duyarlılığını etkileyebilecek bir faktör.

Uzun Vadeli Yatırımcılar sarsılmaz kaldı, ancak odak Kısa Vadeli Yatırımcılarda. Arzlarının %88.3’ü (2.26M BTC’ye eşdeğer) gerçekleşmemiş bir zararda bulunurken, gerçekleşen kayıpların arttığını ve kilit teknik destek seviyelerinin ihlal edildiğini göz önünde bulundurarak, boğaların duruşlarını savunma sorumluluğu kendilerinde. Checkmate şöyle sonuçlandırıyor:

“Kuşkusuz, daha fazla aşağı yönlü momentum potansiyeli var, ancak hasarın çoğu pozisyonlandırmadan ve teknikten kaynaklanıyor. Boğa durumu hala fiyat dışında pek bir şeyin değişmediği gerçeğiyle devam ediyor ve risk/ödül oranı hala yukarı yönlü.”

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version