Bitcoin Yakında Ayı Piyasasını Terk Edebilir: Bu Nasıl Olacak?

  • Kripto dünyasının kralı olan Bitcoin, uzun bir süredir fiyat hareketlerini boğa eğilimine döndürmekte isteksizdi ve 30,000 dolar seviyesini aşamamıştı.
  • Kripto analisti James V. Straten, Bitcoin’in üçüncü gün üst üste kısa vadeli sahiplerin maliyet bazının altında işlem gördüğünü belirtti. Bu durum, 2019 yılında da benzer bir tablo göstermişti.
  • Glassnode Alerts’ın paylaşımında vurgulanan başka bir olumlu gelişme ise BTC’nin aSOPR (7g MA) metriğinin 0.99251 ile son 5 ayın en düşük seviyesine ulaştığını belirtti.

Bitcoin fiyatındaki keskin düşüş yatırımcıları korkutmuş olabilir ancak, güncel veriler Bitcoin’in yakında bir boğa piyasasına girebileceğini gösteriyor.

Bitcoin Yakın Gelecekte Boğa Piyasasına Girebilir

Bitcoin fiyatı bir kez daha 26,000 doların altına düşerek yatırımcılar arasında korkuya neden oldu. Kripto dünyasının kralı olan Bitcoin, uzun bir süredir fiyat hareketlerini boğa eğilimine döndürmekte isteksizdi ve 30,000 dolar seviyesini aşamamıştı. Ancak tarih tekerrür ederse, BTC yakın gelecekte boğa piyasasına girebilir.

Bu olasılık, önemli bir metriğin 2019’da gördüğü benzer bir deseni göstermesiyle daha da olası görünüyordu; bu desen sonrasında BTC fiyatı tırmanmıştı. Sadece bu da değil, diğer göstergeler de Bitcoin’in yakın zamanda bir ralli görebileceği fikrini verdi.

Kripto analisti James V. Straten, Bitcoin’in üçüncü gün üst üste kısa vadeli sahiplerin maliyet bazının altında işlem gördüğünü belirtti. Bu durum, 2019 yılında da benzer bir tablo göstermişti, o dönemde BTC ayı piyasası dibi noktasını terk etmişti. Bu nedenle, bu durumun BTC’nin önümüzdeki aylarda boğa rallisi görmesine umut verdiği düşünülüyor.

Bitcoin’in türev piyasasına bir bakış, coin’in fiyatının yükselebileceğini gösterdi. Örneğin, BTC’nin fiyatı düştüğünde, açık pozisyonu da düşer. Bu metrikteki bir düşüş genellikle bir trend dönüşünü işaret eder.

Bu metrikler bir yükseliş eğilimini destekliyor

Glassnode Alerts’ın paylaşımında vurgulanan başka bir olumlu gelişme ise BTC’nin aSOPR (7g MA) metriğinin 0.99251 ile son 5 ayın en düşük seviyesine ulaştığını belirtti. Bu, daha fazla yatırımcının zararına satış yaptığını gösterdi. Bu tür durumlar genellikle olası bir piyasanın dipte olduğunu işaret eder ve önümüzdeki günlerde fiyatın yükselme olasılığını artırır.

BTC’nin bazı diğer metrikleri de boğa görünümüne işaret ediyordu. Örneğin, coin’in borsa rezervi azalıyordu, bu da satış baskısı altında olmadığını gösterdi. Madenciler de BTC’ye güveniyor gibi görünüyordu, çünkü madencilerin pozisyon endeksi (MPI) yeşildi, yani bir yıllık ortalamasına göre daha az tutar satıyorlardı.

Madenciler gibi, uzun vadeli sahiplerinin de son yedi gündeki hareketleri ortalamanın altındaydı ve bu da Bitcoin’e olan güvenlerini yansıtıyordu. Üstelik, bu yazının yazıldığı sırada Bitcoin’in Korku ve Açgözlülük Endeksi’nin değeri 38’di; bu da piyasanın bir “korku” aşamasında olduğunu ve bunu genellikle varlığın değerinde bir artışın takip ettiğini ortaya koyuyordu.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version