Ana SayfaHaberBitcoin ve Kripto Paralar ABD Yıllık Enflasyon Oranına Olumlu Yanıt Verdi!

Bitcoin ve Kripto Paralar ABD Yıllık Enflasyon Oranına Olumlu Yanıt Verdi!

-

ABD’deki bankacılık krizi sonrasında Bitcoin’in yüzde 20’nin üzerinde büyük bir ralli yapmasının ardından, tüm gözler ABD’deki yeni enflasyon verilerine çevrildi.

Şubat ayı için Tüketici Fiyat Endeksi (CPI) 8:30 EST’de ABD İşsizlik İstatistikleri Bürosu (BLS) tarafından yayınlandı. Ve bu sayılar: Ocak ayında yıllık enflasyon oranı yüzde 6.4’tü ve Şubat için yüzde 6.0 olarak tahmin edildi.

Bugün yayınlanan Şubat Tüketici Fiyat Endeksi enflasyonun yüzde 6.0 olduğunu gösterdi, beklentilerle uyumlu. Yıllık çekirdek enflasyon Ocak’ta yüzde 5.6 olarak tahmin edilirken, bugün 5.5 olarak raporlandı.

Aylık bazda, ABD tüketici fiyat endeksi Şubat ayında yüzde 0.4’tü. Tahmin yüzde 0.4’tü, geçen sefer yüzde 0.5’ten düşük. Aylık çekirdek enflasyon da benzer bir resim çiziyor. Bugün Şubat için yüzde 0.5 olarak rapor edildi, tahmin ve gerçek de yüzde 0.4 olarak duruyor. Böylece, enflasyon verileri neredeyse tam olarak beklendiği gibi çıktı, sadece çekirdek enflasyon Aylık bazda beklenenden biraz daha yüksek.

Bu Bitcoin ve Kripto İçin Ne Anlama Geliyor?

ABD’den gelen son enflasyon verileri alıcılı, çünkü Fed faizleri duraklatabilecek veya hatta düşürebilir. Bitcoin fiyatı hemen uygun şekilde tepki verdi. Basın zamanında, BTC çok önemli bir direnci olan $25,200’ü kırarak Binance’da bir noktada $26,118’e ulaştı. Akılda tutulması gereken bir şey, son karışık ABD istihdam raporundan ve 2008’deki büyük finansal krizin ardından en büyük bankacılık krizi olan son Dolar Endeksi (DXY)’nin düşüşe geçtiğidir.

ABD Federal Rezervi’nin (Fed) yeni “Bank Term Funding Programı” nedeniyle bankacılık sisteminin ABD hükümet tahvilleri ile doğal sorunu nedeniyle dovish beklentilerinin çok yükseldiği görülüyor. Yeni program sayesinde, Fed tüm bankaları kurtarıyor. Şu anda zarar eden tahvil ve MBS’lerini (ağırlıklı olarak) alım zamanındaki satın alma fiyatına Fed’e temin edebilir ve bunun karşılığında nakit alabilir. Birçok piyasa katılımcısına göre, Fed tekrar para baskısını açarken DXY daha fazla aşağı yönlü için hazırlanıyor.

Sonuçta, Fed’in güvenin ABD bankacılık sistemine zarar vermeden ortalama yükseliş hızını düşürme veya duraklatma noktasında daha fazla seçeneği olmaması gerekiyor. Yeni enflasyon rakamları Fed’in bu konuda daha fazla esneklik sağlayacağını gösteriyor. Bitcoin ve kripto için CPI basımı daha iyi olamazdı.

Tek bir dezavantaj var, piyasa şu anda bunu göz ardı ediyor. SoFi’nin yatırım stratejisi başkanı Liz Young yazıyor: Şubat başlık CPI 0.4% (m/m) ve 6.0% (y/y) ile uyumlu, çekirdek biraz daha yüksek 0.5% m/m vs 0.4% tahmin. Biraz endişe verici bir trend, çekirdek hizmetler ex-housing (aka “supercore”) m/m olarak devam ediyor. Bu Fed’in izlediği şey, futures bir 25bp yükselişin %76 olasılıkla gerçekleşeceğini söylüyor.

Basın zamanında, Bitcoin fiyatı önemli bir direnci olan $25,200’ü kırarak $25,700’de duruyordu.

Bitcoin fiyatı
Bitcoin fiyatı, 4 saatlik grafik | Kaynak: BTCUSD on TradingView.com
CoinOtag, sosyal medyadaki en hızlı haber sağlayıcınızdır.
Telegram kanalımıza katılarak haberleri ilk siz öğrenebilirsiniz. Unutmadan; bizleri "CoinOtag" aramasıyla Tiktok, Instagram, Facebook, CoinMarketCap, Binance ve Twitter'dan da takip edebilirsiniz! Bildirimleri açmayı unutmayın!
Coin Otağ
Coin Otağhttps://coinotag.com/
Hızlı, güvenilir, son dakika bitcoin ve kripto para haberleri! Yatırım tavsiyesi değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Cardano (ADA)’nın Ölçeklendirme Çabaları Umut Verici Görünüyor!

Cardano [ADA], son zamanlarda blok zincirini ölçeklendirmek için büyük çaba harcadı. Cardano'nun yol haritası, dördüncü çağı olan BASHO'yu belirtti. Bu, ağın ölçeklenebilirliğini ve etkileşim kabiliyetini artıracak bir optimizasyon çağıydı.

Ethereum Fiyat Konsolidasyonunu Koruyor Potansiyel Giriş Bölgesi Neresidir?

17 Mart'tan beri, Ethereum [ETH], $ 1,715 - $ 1,840 fiyat aralığında konsolide olmuştur. Başka bir deyişle, ETH geçtiğimiz yedi günde yan yana yapıda kaldı ve hafta sonuna kadar uzayabilirdi.

SEC çağrısından önce SUSHI holderları pozisyonlarını azaltmış olabilir!

Sushi holderları SushiSwap ekosistemine ihanet mi ediyor? Yüklü çıkışların sebebi SEC çağrısı mı? Coinbase Staking olayları bu konunun neresinde? İşte tüm detaylar.

XRP, dört aylık aralığını aşarak yükselişe geçti, boğalar $0.5’ın üzerine yükseliş bekliyor.

Kasım ayından beri yatay hareketlerden sonra, Ripple [XRP] Çarşamba günü önemli direnç seviyelerinin ötesine şiddetli bir kırılım gösterdi. Bu, varlığın arkasındaki güçlü alıcı görüşünü destekleyen bir gerçeği ortaya çıkardı.
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa

Güncel Analizler