Bitcoin ve Kripto Para Fiyatları Bugün Neden Baskı Altında?

  • Yazının yazıldığı sırada, küresel kripto piyasası %1,16 düşüşle 1,02 trilyon dolara geriledi ve genel kripto piyasası hacmi %48’in üzerinde artarak 22,4 milyar dolara yükseldi.
  • Fed’in agresif faiz artırım politikasının tamamlandığına dair birçok umut olsa da, yatırımcılar dikkatli adımlar atmaya devam ediyor gibi görünüyor.
  • Ali Martinez, BTC’nin günlük fiyat grafiğinin olası yaklaşan bir ölüm haçını işaret ettiğini söyledi. 25.200 dolar destek seviyesinin altına bir düşüş, Bitcoin (BTC) için beklenen daha büyük bir fiyat düzeltmesinin işareti olabilir.

Bitcoin ve kripto paralar bugün yoğun bir satış baskısı ile karşılaştı ve fiyatlar düşüş gösterdi; Bu düşüş hafta boyunca devam edecek mi?

Bitcoin ve Kripto Paralar Satış Baskısıyla Karşılaştı

Bu yıl kripto piyasası inişli çıkışlı bir yolculuğa tanıklık etti, Ethereum (ETH), XRP (XRP) ve Solana (SOL) gibi önemli kriptoların fiyatları, tüm zamanların en yüksek seviyelerinden çok daha düşük seviyelerde işlem görüyor. Yazının yazıldığı sırada, küresel kripto piyasası %1,16 düşüşle 1,02 trilyon dolara geriledi ve genel kripto piyasası hacmi %48’in üzerinde artarak 22,4 milyar dolara yükseldi.

Performans konusunda, ETH fiyatı son 24 saat içinde %2 düşüşle 1.591,73 dolar oldu. XRP fiyatı ve SOL, sırasıyla %4,72 ve %3,84 düşüşle 0,4765 dolar ve 17,68 dolardan el değiştiriyordu.

2023 yatırımcılara başlangıçta taze bir perspektif sundu ve birçok kripto meraklısı piyasaya yeniden güvenmeye başladı. Bununla birlikte, hala yüksek enflasyon ve likidite üzerindeki potansiyel etkisi piyasa duygularını olumsuz etkiledi.

Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri Federal Rezerv bu hafta TÜFE ve ÜFE verilerini yayınlaması bekleniyor, ki bunlar enflasyonun temel göstergeleridir. Fed’in agresif faiz artırım politikasının tamamlandığına dair birçok umut olsa da, yatırımcılar dikkatli adımlar atmaya devam ediyor gibi görünüyor.

Öte yandan, Avrupa Merkez Bankası da bu Perşembe günü faiz artırım planını açıklayacak. Tüm bu unsurları göz önünde bulundurarak, bu hafta kripto segmentinden bağımsız olarak küresel finansal piyasalar için kritik bir haftayı işaret ediyor.

Son gelişmelerde, Solana (SOL), hafta boyunca büyük satış baskısıyla karşı karşıya kaldı ve fiyatını 18,50 dolar seviyelerine düşürdü. Piyasa katılımcıları, FTX’in 13 Eylül Çarşamba günü Delaware Konkordato Mahkemesi’nde yapılan duruşma sonrasında Solana varlıklarının likitasyona uğramış olabileceği konusunda endişelerini dile getirdi.

Çeşitli raporlara göre, FTX’in SOL, FTT, BTC ve ETH dahil olmak üzere 3,4 milyar dolarlık varlığını likide etme izni talep ettiği belirtiliyor. Özellikle, borsa 2022 Kasım’ında bir çöküş sırasında büyük miktarda SOL rezervine sahipti ancak bunları satmıştı.

Bitcoin de Düşme Riski Altında mı?

Coinglass’a göre, ETH, XRP ve SOL için bir saatlik likidasyon sırasıyla 4,79 milyon dolar, 526,22 bin dolar ve 422,74 bin dolardı. Son 24 saat içinde 36.181 tüccar 78,97 milyon dolarlık toplam likidasyonla karşı karşıya kaldı. En büyük tek bir likidasyon siparişi ETH-USD-SWAP değeri 1,92 milyon dolarlık kripto borsası OKX’te gerçekleşti.

Son dört saatte ETH, XRP ve SOL sırasıyla 6,47 milyon dolar, 2,05 milyon dolar ve 670,40 bin dolarlık likidasyona sahipti. Grafik, kripto piyasasında satış baskısı olduğunu ve yatırımcıların belirsizliklerin hüküm sürdüğü bir ortamda dikkatli bir şekilde alım satım yaptığını gösteriyor gibi görünüyor.

Bu arada analist Ali Martinez, BTC’nin günlük fiyat grafiğinin olası yaklaşan bir ölüm haçını işaret ettiğini söyledi. 25.200 dolar destek seviyesinin altına bir düşüş, Bitcoin (BTC) için beklenen daha büyük bir fiyat düzeltmesinin işareti olabilir.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version