Bitcoin ve Dijital Varlık Yatırım Ürünlerinde Sermaye Çıkışı Artış Gösterdi

  • Dijital varlık yatırım ürünleri geçen hafta kayıt altına alınan tüm girişleri sildi ve dijital varlık yatırım firması CoinShares’in yeni bir raporuna göre çıkış yaşadı.
  • 13 Ağustos’ta eski SEC avukatı John Reed Stark, SEC’in ABD’de spot tabanlı bir ETF’yi onaylamayacağına inandığını belirtti.
  • Geçen hafta kaydedilen girişlerle varlığın aylık çıkışı 101.9 milyon dolar olarak tespit edildi. Çıkış eğilimine devam eden Short-Bitcoin ürünleri de geçen hafta 2.2 milyon dolar çıkış yaşadı.

Geçtiğimiz hafta Bitcoin ve altcoin yatırım ürünlerinde yoğun bir para çıkışı görüldü; Para çıkışlarının %76’sını BTC oluşturdu.

Kripto Yatırım Ürünlerinde Sermaye Çıkışı Hızlandı

Dijital varlık yatırım ürünleri geçen hafta kayıt altına alınan tüm girişleri sildi ve dijital varlık yatırım firması CoinShares’in yeni bir raporuna göre çıkış yaşadı. Rapor, dijital varlık yatırım ürünlerinin geçen hafta toplamda 55 milyon dolarlık çıkış yaşadığını ortaya koydu, bir önceki hafta ise 29 milyon dolarlık giriş kaydedilmişti.

Geçen haftaki dev kaldıraç azaltma etkinliğinin yanı sıra, CoinShares, çıkışların “ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) ABD spot tabanlı bir ETF’ye izin verme kararının yakında olmadığını” vurgulayan son medya haberlerine bir “reaksiyon” olabileceğini düşündü.

13 Ağustos’ta eski SEC avukatı John Reed Stark, SEC’in ABD’de spot tabanlı bir ETF’yi onaylamayacağına inandığını belirtti. Stark, Washington merkezli kâr amacı gütmeyen kuruluş Better Markets tarafından düzenleyiciye gönderilen bir mektuba atıfta bulundu.

Better Markets’e göre, SEC, ETF başvurularını reddetmeli, çünkü spot BTC piyasaları:

“Yaygın manipülasyon ve yıkama trading’i nedeniyle yapay olarak şişirilmiş alım satım hacimlerine, yüksek yoğunlaşmış ve Bitcoin ağını sürdürmek için seçilmiş bir grup birey ve kuruluşa dayanmaktadır.”

Geçen haftaki çıkışların yanı sıra, CoinShares daha fazla olarak işlem hacimlerinin yılın ortalama seviyelerinin altında kaldığını buldu. Geçen haftaki panik satışları nedeniyle yönetim altındaki toplam varlıkların (AuM) değeri %10 düştü.

Bitcoin en çok etkilenen oldu

Bitcoin yatırım ürünleri, geçen haftanın çıkışlarının 42 milyon dolarını oluşturdu. Bu, gözden geçirilen dönemde piyasadan çıkarılan tüm paraların %76’sını temsil ediyordu.

Yatırımcıların üç hafta boyunca para çekmelerini takiben, Bitcoin yatırım ürünleri, geçen haftaki girişleriyle Ağustos ayının ilk haftasında ilk kez giriş kaydettiler ve toplamda 27 milyon dolar tutarında oldu. Ancak geçen hafta kaydedilen girişlerle varlığın aylık çıkışı 101.9 milyon dolar olarak tespit edildi. Çıkış eğilimine devam eden Short-Bitcoin ürünleri de geçen hafta 2.2 milyon dolar çıkış yaşadı.

Altcoinler etkilenmedi

Geçen hafta alcoinler de çıkış yaşadı. CoinShares tarafından bildirildiğine göre önde gelen ikinci en büyük kripto para birimi Ethereum, 9 milyon dolarlık çıkış yaşadı ve bir önceki hafta 2.5 milyon dolarlık girişi tamamen sildi.

Benzer şekilde, Polygon, Litecoin ve Polkadot gibi diğer alternatif kripto paralar da sırasıyla 900,000 dolar, 600,000 dolar ve 500,000 dolar çıkış yaşadı.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version