Bitcoin Vadeli Opsiyonları Sona Erdi Ancak BTC Fiyatları Hala Etkilenmedi? İşte Sebepleri ve Potansiyel Hareketler

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

1 milyar doları aşan Cuma günkü vade bitimine rağmen Bitcoin Opsiyonları sabit kaldı. Bir hafta önce tahmin edildiği gibi, sona erme olayı bir sis perdesiydi. Aslında sonuç, Açık Faiz ve Hacimler tutarlı kalırken CME’de beklenen çöküşün tam tersiydi.

Skew’in verilerine göre, 7 milyar dolarlık sözleşme geçen ay 28 Ağustos 2020’de sona erdi ve Açık Faiz bir haftadan kısa bir süre içinde % 32 düştü. Ancak iyileşme henüz tamamlanmadı ve spot borsalardaki fiyatlar kısa süre sonra opsiyonlar sona erdikten sonraki bir hafta içinde % 10 düştü.

Bu sefer, opsiyonlar sona ermesine rağmen spot borsalarda fiyat düşüşü yaşanmadı. Hatta Bitcoin’in fiyatı 24 Eylül’den bu yana 400 dolar arttı. Zincir üzerindeki metriklerin mevcut Bitcoin piyasasını düşüş eğilimi göstermeye devam etmesine rağmen, söz konusu süre dolmasının fiyat üzerinde olumsuz bir etkisi olmadı.

Türev borsalarındaki Açık Faiz ve işlem hacmi henüz toparlanmadı ve düşüş eğilimi belirgindir. Spot borsalarda fiyat düşüşü olmadığına göre, Ağustos ortası seviyesinde tam bir iyileşme olacak mı?

Bu pek olası görünmese de, Bitcoin’in borsaları spot arzı düzelirse iyimser yükseliş grafikleri ortaya çıkabilir. Yazım sırasında, girişler bir ayın en düşük seviyesindeydi. Aslında 26 Eylül, borsaya BTC girişlerinde % 59’luk bir düşüşle 99 günün en büyük düşüşüne tanık oldu.

BTC Vadeli İşlemlerinin Sona Ermesi: Smokescreen tahmin edildiği gibi

Kaynak: Chainalysis

Girişlerdeki düşüş; arzı kontrol altında tutacak, ancak spot borsalarda talebin artması gerekiyor. Bitcoin, döviz cüzdanlarından çekiliyor ve talep daha da boğuluyor. Bununla birlikte, piyasadaki DeFi projeleri ve Ethereum gibi diğer varlıklarla karşılaştırıldığında, işlem gören volatilite ve hacim düşük olduğundan fiyat çok duyarlı değil.

Whale Alert’e göre 5000’den fazla BTC, borsalar dışındaki bilinmeyen cüzdanlara, opsiyon sona erme olayını takiben üç işlemde aktarıldı. HODLer’in yüzde 82’si karlı kalmaya devam ederken, borsalarda gerçekleşmemiş karlar hesaba dahil edilmedi. Bunun yerine, balinalar para borsalarının dışına taşıyor gibi duruyor.

Kurumsal yatırımcıların hisseleri, son satın alımlarından bu yana toplam değerde% 7-8 düştü ve burada yapbozun eksik bir parçası var gibi görünüyor.

Düşüş hissine rağmen, BitMEX’teki düşüş ihtimaline yönelik yapılan sözleşmeler (short pozisyon), yükselir ihtimaline karşı (LONG pozisyon) sözleşmeleri besliyor ve fark neredeyse 2,5 kata çıkmış durumda.

BTC Vadeli İşlemlerinin Sona Ermesi: Smokescreen tahmin edildiği gibi

Kaynak: Skew

Spot ve türev borsalarındaki düşüş hissiyatındaki bu tutarsızlıklar, Ağustos ortası seviyelerine geri dönen bir yükselişe işaret ederken, hem spot hem de türev borsalarındaki düşük işlem hacmi gibi diğer faktörler bunun tersini gösteriyor. Aslında, Willy Woo’nun Bitcoin Volatilite Grafiğine göre, 60 günlük volatilite 5,55’te, aynı düşüş Ağustos ortasından bu yana % 50’nin üzerinde düştü.

BTC Vadeli İşlemlerinin Sona Ermesi: Smokescreen tahmin edildiği gibi

Kaynak: Woobull Charts

Ağ oynaklığı düşük ve önümüzdeki birkaç hafta içinde % 50 artış göstermediği sürece, Bitcoin spot ve türev borsalarında Ağustos ortası seviyelerine ulaşmak pek olası görünmüyor.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster