Bitcoin, Tarihsel Olayları Tekrarlayarak Eylül Ayında Düşmeye Devam Edecek mi?

  • Analist, BTC’nin performansına işaret ederek ve Bitcoin’in geçmiş yıllardaki performansıyla karşılaştırarak, dünyanın en değerli kripto para birimi için karamsar bir tahminde bulunuyor.
  • Analizinde Cowen, Bitcoin’in Ağustos ayında %11,31 kaybettiğini belirtiyor, bu, BTC’nin 2 yıl önceki yarılanma yılında aynı ayda ortalama olarak %11,71 oranında daraldığı verileri ile karşılaştırıldığında biraz daha düşük bir değerdir.
  • Bitcoin destekçileri orta ve uzun vadede boğa eğilimindeler. 17 Ağustos’taki keskin düşüşe rağmen, fiyatın ikinci yarıda Ağustos ve Eylül’ün ilk haftasında hafif bir toparlanması boğaların umutlarını körükleyebilir.

Bitcoin fiyatı Eylül ayındaki kaderini değiştirebilecek mi? Ünlü analist, bu trendin bu yıl devam edip etmeyeceği konusunda düşüncelerini paylaştı.

Bitcoin, Eylül Ayı Lanetinden Kurtulabilir mi?

Analist Benjamin Cowen, Bitcoin’in gelecek yılki yarılanma öncesinde Eylül ayında olası bir düşüş eğilimini sürdüreceğini düşünüyor. Analist, BTC’nin performansına işaret ederek ve Bitcoin’in geçmiş yıllardaki performansıyla karşılaştırarak, dünyanın en değerli kripto para birimi için karamsar bir tahminde bulunuyor.

Bitcoin yaklaşık olarak 25.860 dolar seviyesinde işlem görüyor ve son birkaç haftadır baskı altında kaldı. Kasım 2022’deki düşüşü hızlandıran FTX çöküşü ve BlockFi gibi merkezi finans (CeFi) kredi platformlarının iflası gibi faktörlerle birlikte yaklaşık olarak %60 artış gösterdikten sonra Temmuz 2023 zirvelerinden gerilediğinde 31.800 dolar civarına kadar yükseldi.

Temmuz ayında etkileyici bir performansın ardından ayılar Ağustos ayında tüm kazançları geri aldı. Ay sonunda Bitcoin, Temmuz 203 zirvelerinden yaklaşık %20 oranında düşüş yaşadı ve 17 Ağustos’taki kayıplar panik yarattı.

Analizinde Cowen, Bitcoin’in Ağustos ayında %11,31 kaybettiğini belirtiyor, bu, BTC’nin 2 yıl önceki yarılanma yılında aynı ayda ortalama olarak %11,71 oranında daraldığı verileri ile karşılaştırıldığında biraz daha düşük bir değerdir. Ancak, BTC’nin Eylül ayı için projeksiyonları daha karanlık gözüküyor.

Analist, verilere dayanarak, fiyatların yarılanmadan önce Eylül ayında genellikle daraldığını belirtiyor. Ortalama getiri, Bitcoin yarılandığında Eylül ayında -17,29% olarak kaydedildi. Bu nedenle, aynı durum geçerliyse ve Bitcoin aynı trendi takip ederse, bu ayın sonunda Bitcoin, muhtemelen 21.400 dolar seviyesine düşer.

Daha “parlak” bir yönü, son iki yarılanma döneminde Bitcoin’in Eylül ayındaki performansının dikkate alındığında, ortalama getirinin -5,66% olduğu gerçeğidir, bu da BTC’nin boğa eğilimine karşın ay sonunda yaklaşık olarak 24.400 dolara düşebileceği anlamına gelir. Bu değerlendirme, tarihsel performansın öncülüğünde BTC’nin önümüzdeki birkaç hafta içinde daha da düşebileceğini ima ediyor.

Bitcoin için yön neresi?

Bitcoin destekçileri orta ve uzun vadede boğa eğilimindeler. 17 Ağustos’taki keskin düşüşe rağmen, fiyatın ikinci yarıda Ağustos ve Eylül’ün ilk haftasında hafif bir toparlanması boğaların umutlarını körükleyebilir. Ancak fiyat hareketine bakıldığında, Bitcoin hala tehlikede.

Günlük grafikten bakıldığında, BTC fiyatları, mevcut fiyat hareketini tanımlayan başlıca referans barı olan 17 Ağustos’un ayı mumunun içindedir. Ayrıca, fiyatlar nispeten yüksek olmasına rağmen işlem hacimleri nispeten düşüktür.

Taze bir toparlanma için destekçiler, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) spot Bitcoin Exchange-Traded Fund (ETF) onaylamasını bekliyorlar. Bu türev ürünü, kurumların maruziyet kazanmasına izin verir, sermayeyi yönlendirir ve BTC talebini potansiyel olarak artırabilir.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version