arama

Bitcoin Safiye Serbest Bırakıldı!

Bitcoin Safiye Serbest Bırakıldı

Bitcoin Safiye Serbest Bırakıldı – Aydın ilinde kendini ‘ekonomist-broker’ olarak tanımlayan ve farklı meslek gruplarından 40 kişiyi 600 Bitcoin karşılığında yaklaşık 30 milyon TL dolandırdığı iddiasıyla Bursa’da geçen Kasım ayında yakalanan ve ardından Aydın’da tutuklanan Safiye Gökçe Y. namı diğer Bitcoin Safiye, yurt dışına çıkış yasağı konularak elektronik kelepçe ile serbest bırakıldı.

Bitcoin Safiye Serbest Bırakıldı İşte Detaylar

Adana’da ikamet eden Bitcoin Safiye, yaklaşık 2,5 yıl önce eşi Okan Y.’nin bir jeotermal enerji santralinde elektrik mühendisi olarak göreve başlaması üzerine Aydın’a yerleşmişti. Burada eşiyle birlikte taşeron şirket kuran Bitcoin Safiye, JES şirketlerine işçi bulmaya başladı. Bu sırada Aydın Devlet Hastanesi’ne sağlık kontrolüne giden Safiye Gökçe Y., iddiaya göre tanıştığı bir doktora kendisini, ‘ekonomist-broker’ olarak tanıttı. Doktoru yatırımını Lider kripto para birimi bitcoin’e yapması için ikna etti. İkna olan doktordan bitcoin almak üzere bir miktar para aldı. Bir süre sonra kar payı verdiği doktora, kendisine yeni müşteriler bulmasını, bunun üzerinden de kar payı ödeyeceğini söyledi. Böylelikle saadet zinciri benzeri bir yapı oluşturan Safiye Gökçe Y., kısa sürede hemşireden, polise kadar çok sayıda meslek grubundan 40 kişiye ulaştı.

Bitcoin Safiye Serbest Bırakıldı
Bitcoin Safiye Serbest Bırakıldı

Bir süre kar payı karşılığında kişilerin parasını katlamaya devam eden Bitcoin Safiye, 2 ay önce sırra kadem bastı. Safiye Gökçe Y.’nin, telefonlarını açmaması üzerine dolandırıldıklarını anlayan mağdurlardan 28’i avukatları aracılığıyla Aydın Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Şikayetler üzerine başlatılan soruşturma kapsamında Safiye Gökçe Y.’nin hesapları incelemeye alındı. Kripto para hesaplarında toplam 8 bin 300 bitcoin olduğu ve bu sayının giderek arttığı belirlendi. Mağdurların ‘Bitcoin Safiye’ adını taktığı Safiye Gökçe Y.’nin birlikte hareket ettiği kişilerle birlikte web sitesi kurduğu, buradan da bazı kişileri ağına düşürdüğü, bir süre sonra da siteyi kapatıp, ortadan kaybolduğu ortaya çıktı.

Bitcoin Safiye Elektronik Kelepçe İle Serbest Bırakıldı

8 Kasım 2019 günü Bursa’da yakalanmasının ardından Aydın’da tutuklanan Bitcoin Safiye, 4 aydır cezaevinde kalmaktaydı. Hakkında henüz iddianame hazırlanmayan ve dava görülmeyen Safiye Gökçe, bugün yurt dışına çıkış yasağı konularak elektronik kelepçeli bir şekilde serbest bırakıldı.

Bitcoin Safiye Serbest Bırakıldı

‘Bitcoin Safiye’nin serbest bırakıldığı haberini alan mağdurları avukatlarını arayarak itirazda bulunmalarını istedi. Konuya ilişkin itirazda bulunacaklarını belirten Avukat Savaş Akçöltekin, “Ayağına elektronik kelepçe takıldı ve yurt dışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı. Savcılığın talebi üzerine, sanıkların 30 günde bir tutukluluk durumu gözden geçiriliyor. Savcılık, sanığın tutukluluğunun devamı konusunda talepte bulunmuş. Ancak Aydın 2’nci Sulh Ceza Hakimliği de adli kontrol şartının yeterli olduğu kanısına vararak elektronik kelepçeyle serbest bırakmış. Henüz bu konuda dava da açılmadı. Serbest bırakılması ile ilgili perşembe günü mağdurların avukatlarından birisi olarak itirazda bulunacağız” dedi.

Coinotag üzerinden Bitcoin haberleri, Coin Haber ve Coin Yorum başlıklarını takip edebilir; bizleri ayrıca InstagramTwitter, ve Telegram‘dan da takip edebilirsiniz!

Avatar for Enes Başoğlu
Enes Başoğlu Düzenleyici
Yazarımız CoinOtag ekibinin müdavimlerinden, emektarlarından birisidir. Kendisiyle iletişime geçmek için [email protected] kanalını kullanabilir ya da yorum atabilirsiniz.

Share via
Copy link
Powered by Social Snap