Diğer

  Bitcoin Piyasası Sıkıcı Bir Hal Almaya Başladı: BTC’nin Uyanması için Ne Gerekiyor?

  • Neredeyse her bakımdan, kripto yorgunluğu yerleşmiş durumda. Fiyatlar sabitlendi, işlem hacmi çöktü ve artık sektör dışından neredeyse hiç kimse kriptoyu umursamıyor gibi görünüyor.
  • Kriptonun ne kadar sessizleştiğini görmek için işlem hacimlerine bakabilirsiniz. Coinbase ve Binance gibi merkezi borsalar, günlük yaklaşık 30 milyar dolar işlem yapıyorlar ki bu, bir yıl önceki seviyelerinin neredeyse yarısı.
  • Azalan hacimler olumsuz etkilere yol açıyor. Likidite sağlayan ve genellikle perakende yatırımcılara karşı işlem yapan piyasa yapıcıları geri çekiliyorlar.

  Bitcoin fiyatı haftalardır derin bir uykuda ve yatırımcılar bundan sıkılmaya başladı; Sektörün önemli isimleri bu durum hakkında ne söylüyor?

  Bitcoin Fiyatı Uzun Zamandır Derin Bir Uykuda

  bitcoin-btc

  Neredeyse her bakımdan, kripto yorgunluğu yerleşmiş durumda. Fiyatlar sabitlendi, işlem hacmi çöktü ve artık sektör dışından neredeyse hiç kimse kriptoyu umursamıyor gibi görünüyor. Google’da Bitcoin aramaları 2021’deki zirve noktasına göre %87 geride. “Kripto para birimi” %96 düştü.

  Kripto alım satımı, CoinRoutes kripto trading platformunun başı Dave Weisberger’e göre “boya kururken izlemek kadar sıkıcı” hale geldi.

  Bu uyku hali birkaç açıklamaya sahip, bunlardan biri yeni bir teknoloji oyuncusu olan yapay zeka (AI)’nın kripto paranın gözünün yaşını sildiği. BlackRock (BLK), Coinbase Global (COIN) ve Fidelity Investments gibi şirketler ilerliyor ve Bitcoin tabanlı bir borsa yatırım fonu (ETF)’nun yakında onaylanacağı büyük bir umut var, bu da heyecanı ateşleyebilir. Ancak Bitcoin ve daha geniş kripto ekonomisini yeniden canlandırmak için bir ETF’den çok daha fazlasına ihtiyaç duyulabilir.

  Kriptonun ne kadar sessizlediğini görmek için işlem hacimlerine bakabilirsiniz. Coinbase ve Binance gibi merkezi borsalar, günlük yaklaşık 30 milyar dolar işlem yapıyorlar ki bu, bir yıl önceki seviyelerinin neredeyse yarısı ve CoinMarketCap’e göre Bitcoin 2021’de yüksek olduğunda yaklaşık 200 milyar dolarlık günlük işlem hacminin yaklaşık yüzde 15’i.

  Bitcoin alım satımın büyük bir kısmını oluşturuyor ve aylardır pek hareket etmediği için borsa hacmini düşürdü. Token bu yıl yüzde 57 arttı, ancak Mart ortasından beri 25.000 ile 30.000 dolar arasında dar bir aralıkta sıkıştı. Kraken kripto borsasının ABD genel müdürü Tal Cohen, “Fiyatlar hareket etmiyorsa, birçok insan ilgisini kaybeder” diyor.

  Para kazanma olasılığı daha düşük olduğunda, traderlar ileriye doğru hareket etmiş görünüyor. Bazı volatilite ölçüleri “gördüğümüz en düşük” dediği için, perakende yatırımcıları “parlak, parlak bir oyuncak”a yönlendiren Weisberger diyor. Stock options gibi alanlar, perakende hacimlerinin arttığı yerlerdir. Nvidia (NVDA) gibi yapay zeka ile ilgili hisseler, VettaFi adlı bir finansal araştırma ve veri şirketine göre son 12 ayda 335 milyon dolarlık net varlık artışı elde etmiş “bozucu teknoloji” ETF’leri yatırımcıları cezbetmektedir.

  Azalan hacimler olumsuz etkilere yol açıyor. Likidite sağlayan ve genellikle perakende yatırımcılara karşı işlem yapan piyasa yapıcıları geri çekiliyorlar. Jane Street ve Jump Capital gibi en büyük piyasa yapıcılarından ikisi, bu firmalarla iş yapan kişilere göre ABD’deki faaliyetlerini sınırlamıştır.

  Kripto piyasa yapıcısı olan GSR Markets, ABD’de de faaliyetlerini kısmış, personel çıkarmış ve daha çok yabancı borsalara odaklanmıştır. Şirket, “durağan kripto paranın geleceğinin hala çok parlak olduğunu” düşündüğünü belirten GSR Başkanı Rich Rosenblum’un bir açıklamasına göre, “odak noktamızı değiştirmeye ve farklı piyasa rejimleri için kapasitemizi yeniden ayarlamaya karar verdi.”

  Düşük hacimler, işlemlerde fiyat farklarını genişletme potansiyeline sahip olabilir. Market maker Wintermute’ün CEO’su Evgeny Gaevoy, şirketinin borsaların sipariş defterlerinde “derinlik” olmadığını fark ettiğini belirtti, bu da büyük alım veya satım emirlerinin, hatta Bitcoin ve Ethereum gibi en çok işlem gören tokenlar için fiyatlar üzerinde aşırı etkisi olabileceği anlamına gelir.

  CoinRoutes’ün Weisberger’e göre büyük blok işlemlerinin maliyeti küçük miktarların maliyetinden daha hızlı yükseldi. Ancak perakende tüccarlar da daha yüksek maliyetleri fark etmeye başlayabilir. PayPal Holdings’in (PYPL) Venmo hizmeti, 23 Ekim’den itibaren spreadleri yüzde 1’e çıkarmayı planlıyor, bu da yüzde 0,5 puanlık bir ücret artışına eşdeğer bir hamledir.

  Kripto yazılım geliştirme hala devam ediyor, ancak Silicon Valley finansörleri ilgi kaybettikçe finansman bulmak daha da zorlaşıyor. PitchBook’a göre, kripto şirketleri için girişim sermayesi finansmanı, 2022 ve 2023 yıllarının ikinci çeyrek dönemleri arasında yüzde 71 düştü ve bu, AI ve makine öğrenme başlangıçları için olan finansmanın yaklaşık yüzde 12’sine denk geliyor ve bu kategoride finansman 5 yıllık dönem içinde yüzde 5 düşüş yaşadı.

  VC sıralaması, kriptonun henüz ana akım teknoloji olarak kendini kuramadığı gerçeğini yansıtabilirken, ChatGPT ve diğer AI uygulamaları yolda. Franklin Resources (BEN) dijital varlık araştırma başkanı olan Christopher Jensen, “Hemen kullanılabilir bir kullanım durumu gördünüz. Kriptoda neden böyle bir şeyimiz yok?” dedi ve Bitcoin ETF’si başlatmaya çalışan ve diğer kripto girişimleri yürüten bir şirkettir.

  Hiçbiri bu durumu Coinbase gibi borsalar için iyi göstermiyor. Coinbase’de işlem hacmi ilk ve ikinci çeyrekler arasında yüzde 37 düştü. Şirket, bunun bir kısmını ücretlerle telafi etti – ikinci çeyrekte işlem geliri yalnızca yüzde 13 düştü – ancak Mali İşler Müdürü Alesia Haas, Eylül ayında bir konferansta şirketin traderlar için rekabetin artmasıyla ücretlerin düşmesini beklediğini söyledi. “Düşük volatilite olduğunda, bugün gördüğümüz gibi, insanlar sadece oturur ve beklerler” dedi.

  Robinhood Markets (HOOD) ‘da ise Ağustos ayında kripto trading hacmi bir yıl öncesine göre yüzde 58 düştü. Kripto işlemlerinden elde edilen gelir, 2022 ve 2023 yıllarının ikinci çeyrekleri arasında yüzde 47 düşerek 31 milyon dolara geriledi. Kripto genel müdürü Johann Kerbrat, döngünün dönmesini beklerken düşük ücretlerini vurguladığını ve pazar payını aldığını söyledi.

  Yaklaşan bazı olaylar kriptoyu yeniden canlandırabilir. Digital Asset Research CEO’su Doug Schwenk’e göre bunlardan biri, spot tabanlı bir Bitcoin ETF’nin onaylanması olabilir. Geçtiğimiz ay federal bir mahkeme, Grayscale’in Bitcoin Trust (GBTC) ‘yi bir ETF’ye dönüştürme teklifini reddetmekte hata yaptığını belirterek Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na karşı bir dava açtı. Bazı analistler, kurumun Grayscale kararına itiraz etmeyeceğini veya ETF’ye yol açacak kuralları onaylayacağını belirterek, bu konuda yol hazırlayabileceğini düşünüyorlar.

  Bitcoin’deki halving etkinliğinin etkileri

  Başka bir katalizör, Nisan ayındaki bir Bitcoin “yarılama etkinliği” olabilir. Ağ tarafından onaylanan her bir işlem bloğu için yeni Bitcoin tokenlarının miktarı, ağın tarafından onaylanan her bir işlem bloğu için 6.25 coinden 3.125 coine düşürülecektir. Düşük arz, fiyatları yükseltebilir ve talep, önceki yarılam etkinlikleri etrafında güçlü perakende ilgisi sayesinde artabilir, diyor Schwenk. Bu, Coinbase ve Robinhood gibi borsalara yardımcı olurdu.

  Ancak, önünde aşılmamış engeller var. SEC, bir Bitcoin ETF’sinin onayını erteleyebilir ve Coinbase ve diğer endüstri oyuncularına karşı mücadelesini tırmandırabilir. En büyük kripto hileliğiyle suçlanan Sam Bankman-Fried, yakında mahkemeye çıkacak. (O suçsuz olduğunu iddia etti.) Bu dava, kriptoyu yanlış nedenlerle yeniden gündeme getirecektir. FTX’in tasfiyesi devam ederken, Bitcoin ve diğer tokenlar, talep ortaya çıkmazsa arzı artırabilir ve fiyatları baskılayabilir. “Şüpheci olsam, hikayenin bir parçasının kriptonun ölümü olduğunu söylerdim” diyor Schwenk. “Piyasa, kriptonun perakende tarafının geri dönmesine ihtiyaç duyar.” Eğer geri dönmezse, Bitcoin çok uzun bir uyku çekebilir.”

  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

  HABERLER

  Bitcoin’in Ardından, Dogecoin ve Shiba Inu Kripto Rallisine Öncülük Ediyor

  Spot Bitcoin ETF'leri, BTC fiyatını artırırken, kripto para rallisine DOGE ve SHIB token de öncülük ediyor: Kripto rallisi genişleyebilir!

  Ripple CTO’su, Bitcoin’in Menkul Kıymet Olup Olmadığı Konusunda Tartışmaya Dahil Oldu

  Spot Bitcoin ETF'lerinin beklendiği bir ortamda, Ripple CTO'su, Bitcoin'in menkul kıymet olabileceği konusunda görüşlerini açıkladı.

  Bitcoin’de 2021 Yılına Benzer Bir Şekilde “Yaşlı Balina Canlanması” Gözlemleniyor: Güncel Rapor!

  Kripto para piyasasındaki son günlerde görülen canlanma, 2021 yılındaki bir eğilim ile benzerlik gösteriyor: Güncel araştırma!

  ARK Invest, Grayscale Bitcoin Trust ve Coinbase Hisselerinde Büyük Miktarda Satış Yaptı!

  Cathie Wood'un Ark Invest şirketi, Coinbase ve GBTC hisselerindeki artışın ardından hızla satış yapmaya devam ediyor!

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  Chainlink (LINK) Balinaları Hangi Seviyeyi Bekliyor? Güncel LINK Analizi

  LINK coin, haftalık grafiğindeki yükseliş trendini sürdürüyor ancak 16.16 dolar direncini geçememesi durumunda düşüş hareketi öne çıkabilir. Uzun vadeli alıcılar için potansiyel bir giriş bölgesi, 9.64 - 8.772 dolar aralığı olarak belirlenmiştir. Yatırımcılar, LINK coinin kritik direnç seviyelerini dikkatlice takip etmelidirler.

  Fantom (FTM) Coin Yükselişini Kritik Desteğinden Başlatabilir! Güncel FTM Analizi

  FTM coin, 0.3574 dolar direncini geçemezse düşüş eğilimini sürdürebilir. Yatırımcılar, 0.2246 - 0.208 dolar destek seviyelerini izlemeli ve güçlü alım sinyalleri alındığında yükseliş trendine yönelebilirler.

  WOO Coin Balinaları Spot Alım Yapmak için Kritik Bölgeyi Bekliyor! Güncel WOO Analizi

  WOO coin, 0.2096 dolar üzerinde kalması halinde yükseliş potansiyeli taşıyor. Ancak, 0.1905-0.1848 dolar aralığındaki uzun vadeli spot alım bölgesi kritik bir destek olarak göze çarpıyor. Yatırımcılar, bu seviyeleri dikkatlice takip ederek stratejilerini belirlemelidirler.

  Bitcoin Düşüş Hareketini Kritik Desteğine Yapabilir! Güncel BTC Analizi

  Bitcoin, 36.700 dolar destek bölgesine yaklaşıyor. 35.500 dolar altında düşüş, 36.600 dolar üzerinde ise yükseliş beklenebilir. Ancak, 37.700 dolar direncinin aşılamaması durumunda düşüş trendi devam edebilir. Yatırımcılar belirtilen seviyeleri yakından takip etmelidir.

  AGIX Coin Yatırımcıları Spot Yatırımlar için Hangi Seviyeyi Beklemeli? Güncel AGIX Analizi

  AGIX, günlük direnç seviyesini aşarak yükseliş trendine geçebilir. Ancak düşüş durumunda belirlenen destek bölgesi önemli bir alım noktası olabilir. Yatırımcılar, stop bölgesini dikkatle izlemelidir.
  Celal MUTLU
  Celal MUTLU
  Celal Mutlu, genç yaşta ilgi duymaya başladığı kripto para, borsa ve sosyal medya dünyasında elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ'a yardımcı oluyor. Okurlara ulaşırken danışmanlıklar vererek sosyal içeriklere kendi dokunuşlarını yapıyor.

  Bitcoin’in Ardından, Dogecoin ve Shiba Inu Kripto Rallisine Öncülük Ediyor

  Spot Bitcoin ETF'leri, BTC fiyatını artırırken, kripto para rallisine DOGE ve SHIB token de öncülük ediyor: Kripto rallisi genişleyebilir!

  Ripple CTO’su, Bitcoin’in Menkul Kıymet Olup Olmadığı Konusunda Tartışmaya Dahil Oldu

  Spot Bitcoin ETF'lerinin beklendiği bir ortamda, Ripple CTO'su, Bitcoin'in menkul kıymet olabileceği konusunda görüşlerini açıkladı.

  Bitcoin’de 2021 Yılına Benzer Bir Şekilde “Yaşlı Balina Canlanması” Gözlemleniyor: Güncel Rapor!

  Kripto para piyasasındaki son günlerde görülen canlanma, 2021 yılındaki bir eğilim ile benzerlik gösteriyor: Güncel araştırma!