Bitcoin Madencilik Zorluğu Yeni Bir Rekor Kırdı: Buna Sebep Olan Nedir?

  • Hash oranındaki bu sıçrama, madencilik zorluğunu geçtiğimiz hafta boyunca tüm zamanların en yüksek seviyelerine taşıdı.
  • Bitfinex analistlerinin COINOTAG ile paylaştığı bir açıklamada, madencilik zorluğundaki artışın madencilerin Bitcoin’e yönelik boğa beklentilerinden kaynaklandığını ortaya koydular.
  • Analistler madencilerin varlıklarını satmayı ertelediklerini, BTC’nin büyüme potansiyeline olan inançları nedeniyle yaptıklarını ifade ettiler.

Bitcoin madenciliğinde artış gösteren hash oranı, katılımdaki artışı ve madenciliğe olan ilgiyi vurguluyor ancak madencilerin gelirlerinde düşüş gözlemleniyor.

Bitcoin Madenciliğinde Hash Oranı Yükseliyor

Bitcoin madencilerinin faaliyetleri, kripto ekosistemindeki uzmanlar tarafından yakından takip edilmektedir, çünkü bu ağın sağlığı ve madencilik sektöründeki karlılık düzeyi hakkında önemli ipuçları sunar.

Zincir üstü analiz firması Glassnode’un bir gönderisine göre ağ hash oranı 26 Ağustos’ta 4 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Önceki 4 aylık zirve, 7 Temmuz’da kaydedildi.

Hash oranındaki artış, daha fazla işlemi doğrulamak ve ağı güvence altına almak için daha fazla hesaplama gücünün ayrıldığı anlamına gelir. Daha fazla madencinin girişi veya daha verimli makinelerin kullanımı genellikle bu metrikte bir artışa yol açar. Genel olarak, artış ağın güvenliği ve merkezsizleşmesi açısından sağlıklı bir işarettir.

Hash oranındaki bu sıçrama, madencilik zorluğunu geçtiğimiz hafta boyunca tüm zamanların en yüksek seviyelerine taşıdı. Madencilik zorluğu, toplam blok zamanını 10 dakikada tutmak amacıyla yaklaşık her iki haftada bir otomatik olarak ayarlanır.

Bitfinex analistlerinin COINOTAG ile paylaştığı bir açıklamada, madencilik zorluğundaki artışın madencilerin Bitcoin’e yönelik boğa beklentilerinden kaynaklandığını ortaya koydular:

“Madenciler, Bitcoin’in fiyatının nihayetinde değerinin altında olduğu bir aşağı yönlü sapma olarak görülebileceğini ve bu nedenle bu fiyatlarla Bitcoin madenciliği için daha fazla kaynağı yatırmak onlar için son derece karlı olabileceğini düşünüyor olabilirler.”

Madenciler, BTC konusunda yükseliş hissiyatında mı?

Analistler madencilerin varlıklarını satmayı ertelediklerini, BTC’nin büyüme potansiyeline olan inançları nedeniyle yaptıklarını ifade ettiler. Glassnode’un verileri yukarıdaki görüşleri destekledi. Veriler, madenci adreslerinde depolanan toplam arzın 26 Ağustos itibarıyla aylık yüksek seviyesi olan 1.83 milyonu bulduğunu gösterdi.

Madenciler, genellikle madencilik ve enerji maliyetlerini karşılamak için varlıklarını nakte çevirirler. Likidasyonlarda yaşanan gecikme genellikle Bitcoin’in fiyatının daha fazla güç kazanmasını bekledikleri anlamına gelir.

Madenci gelirleri düşüş gösteriyor

Madencilerin Bitcoin’e yönelik iyimserliği, özellikle kazançların önemli ölçüde azaldığı bir dönemde, taze bir işaret oldu. BRC-20 üzerinde Mayıs ayında yaşanan heyecanın dışında, Bitcoin madencilerinin gelirleri büyük ölçüde durgun kalmıştır.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version