Bitcoin Madencilerinin Gelirleri Hızla Düşüyor: Şimdi Ne Olacak?

  • 28 Ağustos’taki izlemelere göre, Hashrate Index verilerine göre, Bitcoin madencilik işlemlerinden elde edilen gelir neredeyse rekor düşük seviyelerde.
  • BTC destekçileri iyimser, fiyatların 2023’ün ikinci yarısında toparlanacağını bekliyor, ancak madenciler daha düşük gelirle başa çıkmak zorunda kalıyor. Bu, madencilerin işlemlerini nasıl etkileyeceği henüz görülmüyor.
  • 2023 boyunca toplam Bitcoin hash hızı, ağa yönlendirilen hesaplama gücünü ölçen bir ölçüt, Ocak 2023’ün başlarında 269 EH/s’den Temmuz 2023’ün başlarına kadar 465 EH/s’ye yükseldi.

Bitcoin fiyatındaki dalgalanmalar devam ederken, Bitcoin madencileri gelirler açısından zorluklar yaşamaya başladı ve rekor düşük seviyelere kadar geriledi.

Bitcoin Madencileri Gelir Açısından Zorlanıyor

Bitcoin madencileri, gelir konusunda pek de heyecan verici olmayan bir dönemi yaşıyor gibi görünüyor. 28 Ağustos’taki izlemelere göre, Hashrate Index verilerine göre, Bitcoin madencilik işlemlerinden elde edilen gelir neredeyse rekor düşük seviyelerde.

Günlük 1 Tera Hash (TH) için 0,059 dolarla, trend Bitcoin madencileri için heyecan verici görünmüyor çünkü bu, 0,056 dolarlık seviyeden sadece birkaç cent uzakta, ki bu seviye Kasım 2022’nin sonlarına doğru kaydedilmişti.

Geçen yıl kripto kışının derinliğinde, fiyatlar 16,000 doların altına düşerek, 1 Tera Hash’lik hash hızını Bitcoin ağına her gün dağıtmanın beklenen potansiyel gelirini ölçen hash fiyatı, üç yılın en düşük noktasına çöktü.

BTC destekçileri iyimser, fiyatların 2023’ün ikinci yarısında toparlanacağını bekliyor, ancak madenciler daha düşük gelirle başa çıkmak zorunda kalıyor. Bu, madencilerin işlemlerini nasıl etkileyeceği henüz görülmüyor, çünkü madenciler, işletme giderlerini karşılamak ve bazen pay sahiplerine ödeme yapmak için hash hızını dağıtarak elde edilen gelire bağlıdır.

8 Mayıs’ta hash fiyatı 0,095 dolara yükseldi, bu yılın en yüksek seviyesi, ancak o zamandan beri daraldı ve %40’tan fazla düştü. Hash fiyatı düşerken, madencilerin rekabet etmekte zorlandığı anlamına gelebilir. Gözle görülebilen bu trend, hash hızı rekor seviyelere yükseldiğinde madencilerin daha fazla madencilik donanımını devreye aldığı bir döneme denk geliyor.

2023 boyunca toplam Bitcoin hash hızı, ağa yönlendirilen hesaplama gücünü ölçen bir ölçüt, Ocak 2023’ün başlarında 269 EH/s’den Temmuz 2023’ün başlarına kadar 465 EH/s’ye yükseldi. Hash hızı daha sonra yaklaşık 329 EH/s seviyesine düştü, ki bu seviye hala 2022 zirvelerinden daha yüksek.

Daha Fazla Donanım, Daha Yüksek Hash Oranı

Yükselen hash oranıyla Bitcoin ağı, madencilik zorluğunu geçtiğimiz hafta en yüksek seviyeye ayarladı. İzlemeler, ağın zorluğunun şu anda 55.62 T seviyesinde olduğunu gösteriyor, bu da %6 artış anlamına geliyor.

Yılın büyük bir bölümünde, zorluk seviyeleri hash hızındaki artışla birlikte yükseliyordu. Fiyatlar Ocak ayında toparlandığında ve hash hızı arttığında, ağ zorluk seviyelerini bu yılın en yüksek artışı olan %10 artırdı.

Hash hızının önümüzdeki aylarda muhtemelen artmaya devam edeceği görülüyor. Tether Energy, Tether Holdings’in bir iştiraki olan USDT, Latin Amerika’daki donanımlarını bağlamayı planlıyor. Bu lansman, Riot Blockchain dahil mevcut madenciler için daha fazla rekabet anlamına geliyor.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version