Bitcoin Madencileri Zorluklar ile Karşı Karşıya: Maliyetlerin Karşılanması için BTC Satılıyor!

  • CryptoQuant analisti Mignolet, Bitcoin madencilerinin karşılaştığı en büyük zorluklardan birinin maliyet baskısı olduğunu iddia etti.
  • En son MPI yükselişi (mavi kare tarafından gösterilen), madenciler üzerindeki artan baskıyı vurguladı. Ancak henüz piyasanın aşırı ısındığı düşünülen kırmızı çizgiye yakın değil.
  • Bitcoin madenci rezervleri, yılın en düşük seviyelerine ulaştığı Haziran ayının en düşük seviyelerine göre hala dikkate değer derecede yüksektir. Satış baskısı devam ederse madencilerin satmaya zorlanma olasılığı hala mevcuttur.

Bitcoin madencileri artan maliyetleri karşılamak için BTC’lerini satıyor olabilir; Ancak daha fazla satış baskısı madencileri daha zor durumda bırakabilir.

Bitcoin Madencileri Artan Maliyetler ile Uğraşıyor

Bitcoin madenciliği durumu, genellikle ağın nasıl olduğunu ve herhangi bir zamandaki piyasa aktivitesinin seviyesini yansıtır. Bu nedenle, Bitcoin madencilerinin nasıl sürdüğüne bakmak, ağın sağlığı hakkında bir fikir sunabilir.

CryptoQuant analisti Mignolet, Bitcoin madencilerinin karşılaştığı en büyük zorluklardan birinin maliyet baskısı olduğunu iddia etti. Bu iddia, Bitcoin’in madenci pozisyon endeksi (MPI) analizi temel alınarak yapılmıştır. Aynı metrik, madencilerin maliyet baskısı açısından ne kadar baskı altında olduklarını göstermek için kullanılır.

En son MPI yükselişi (mavi kare tarafından gösterilen), madenciler üzerindeki artan baskıyı vurguladı. Ancak henüz piyasanın aşırı ısındığı düşünülen kırmızı çizgiye yakın değil. Bu bölgede madenciler, işletme maliyetlerini karşılamak için paralarını satmaya baskı hissederler.

Mevcut piyasa koşulları hala madenci karlılığını destekliyor

İlginç bir şekilde, MPI daha yakın zamanda soğudu. Bu, son 10 gündeki madenci gelirlerindeki bir artışla aynı zamana denk geldi.

Madenci geliri artışı, son zamanlarda gözlemlenen aktiviteyi yansıttı. Bitcoin’in fiyat hareketi düşebilir, ancak hala çok fazla aktivite oluyor. Yukarıdaki gözleme rağmen, madencilerin karşılaştığı baskı, bazı metriklerde hala belirgindi.

En iyi örneklerden biri, Ağustos ayının son haftasından bu yana bir miktar olumsuzluk kaydeden Bitcoin’in madenci rezervi metriğidir. Ayrıca, madenci rezerv çıkışlarının Eylül ayının başında sabitlendiğini de belirtmekte fayda var.

Unutmayın ki Bitcoin madenci rezervleri, yılın en düşük seviyelerine ulaştığı Haziran ayının en düşük seviyelerine göre hala dikkate değer derecede yüksektir. Satış baskısı devam ederse madencilerin satmaya zorlanma olasılığı hala mevcuttur.

Çünkü madenciler genellikle boğa beklentileri olduğunda HODL yapmaya teşvik edilirler. Başka bir çöküş, piyasayı FUD bir duruma sokar, böylece katılımı engeller. Potansiyel sonuç, daha düşük gelir için daha düşük işlemler olur. Bitcoin madenci akışlarının bir değerlendirmesi, hem girişlerin hem de çıkışların ve girişlerin aylık düşük seviyelerine döndüğünü gösterdi.

Düşük Bitcoin madenci akışları, mevcut belirsizlikle açıklanabilir. Madenci gelirlerinin de yavaşladığı görüldüğünden, madenci girişleri düşük oldu. Diğer yandan madenciler, özellikle Bitcoin’in son düşüşünden sonra gelecekte daha yüksek fiyatlar getireceklerine dair beklentileri olduğundan hala iyimserler.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version