Bitcoin Likiditesi Düşüyor: Fiyatı Nasıl Etkileyebilir?

  • Glassnode, Bitcoin Yüksek Likidite Arz göstergesinin keskin bir düşüş yaşadığını ve şu anda 2.94 milyon BTC seviyesinde, döngüsel olarak en düşük seviyede olduğunu belirtiyor.
  • Bitcoin bu yılın başlarında bir toparlanma kaydetti ve ilk çeyrekte en iyi performans gösteren varlık oldu.
  • Likiditedeki düşüş ayrıca kripto düzenlemelerinin yeniden odak noktası haline gelmesiyle Bitcoin’e olan ilginin son dönemde azalmakta olduğuna işaret edebilir.

SEC’in düzenleyici baskıları ve açtığı davalar bazı yatırımcıların hevesini kaçırdı; Bitcoin’deki likidite keskin bir düşüş gösterdi.

Bitcoin Likiditesi Düşüşe Geçti

Verilere göre şu anda Bitcoin likiditesinde bir düşüş görülmektedir. Glassnode, Bitcoin Yüksek Likidite Arz göstergesinin keskin bir düşüş yaşadığını ve şu anda 2.94 milyon BTC seviyesinde, döngüsel olarak en düşük seviyede olduğunu belirtiyor.

Bu, Ocak 2022’den bu yana 620.000 BTC’lik bir azalışı temsil etmektedir. Glassnode analistleri aktif olarak alınıp satılabilir arzın önemli ölçüde daraldığını ve bunun likiditede bir düşüşe ve sınırlı bir arz tarafına yol açtığını belirtiyor.

Bitcoin bu yılın başlarında bir toparlanma kaydetti ve ilk çeyrekte en iyi performans gösteren varlık oldu. Ancak, ABD’nin artan düzenleyici baskısı bazı yatırımcıların hevesini kırdı. Bu ayın başlarında, SEC, en büyük iki kripto borsası olan Binance ve Coinbase’e karşı suçlamalar yöneltti. Likiditedeki düşüş, kripto alım satım platformlarının dolar ödeme sistemlerine erişimini kaybetmesinden kaynaklanabilir.

Likiditedeki düşüş ayrıca kripto düzenlemelerinin yeniden odak noktası haline gelmesiyle Bitcoin’e olan ilginin son dönemde azalmakta olduğuna işaret edebilir.

Bitcoin Fiyatı Üzerindeki Etkisi

Fiyat üzerindeki etkisi şöyle olabilir: Sadece aşağı yönlü değil, yukarı yönlü destek de çok azdır. Ayrıca, gerekli likidite enjeksiyonu gerçekleşene kadar piyasa oynaklık dalgalanmalarına tabi olabilir.

Bitcoin ve diğer kripto para piyasası haftanın başında cansız bir performans sergiliyor. Yazının kaleme alındığı sırada, Bitcoin son 24 saatte hafif bir artışla 26.400 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Bu hafta, yatırımcılar Federal Reserve Başkanı Jerome Powell’ın Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi ve Senato Bankacılık Komitesi önünde yapacağı ifadesine yakından dikkat edecekler ve ABD ekonomisinin gelecek yönelimini anlamaya çalışacaklar. CME, Fed’in 26 Temmuz toplantısında faiz oranlarını 25 baz puan artırma olasılığını %77 olarak tahmin etmektedir.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version