Bitcoin ile ABD Piyasaları Arasındaki Korelasyonların Güncel Oranı ve Metriklerin Analizi!

  • Bitcoin fiyatı şu anda 27.200 dolar seviyesinde işlem görmektedir ve son 24 saatte %1,70’lik bir artış yaşamıştır. Dolar endeksi (DXY) ise 105.062 seviyesinde.
  • Bitcoin (mavi çizgi) genel olarak volatilite açısından DXY, SP500, Dow Jones ve Nasdaq’tan daha yukarıdadır. BTC, 21 Temmuz’dan 16 Ağustos’a kadar düşük volatilite ile fiyat hareketini sürdürmüş ve bu süre zarfında Nasdaq’tan daha az volatil bir hale gelmiştir.
  • Bitcoin ve ABD piyasaları arasındaki korelasyon şu anda düşük seyretmektedir. Bitcoin, 18 Ağustos ile 1 Eylül arasında ABD piyasaları ile yüksek korelasyon gösteriyordu.

Bitcoin, ABD’deki piyasaları takip etmeye devam ediyor mu? Bitcoin ve ABD piyasaları arasındaki güncel korelasyon verileri ve volatilite karşılaştırmaları!

Bitcoin Fiyatındaki ve ABD Piyasalarındaki Volatilite

Bitcoin ve ABD piyasaları arasındaki benzerlikler veya korelasyonlar her zaman tartışma konusu olmuştur. Bitcoin, ABD’deki hisse senedi piyasaları ile gösterdiği korelasyon ile dikkatleri çekmiştir. Kimi zaman bu korelasyonlar pozitif, kimi zaman negatif gerçekleşmiştir.

Bitcoin fiyatı şu anda 27.200 dolar seviyesinde işlem görmektedir ve son 24 saatte %1,70’lik bir artış yaşamıştır. Dolar endeksi (DXY) ise 105.062 seviyesinde ve son 24 saatte yüzdelik olarak değişiklik göstermemiştir. İlk grafiğimizde Bitcoin ve ABD piyasalarının volatilitesini karşılaştıracağız.

Temmuz ve Ağustos arasında BTC’deki volatilitenin derin bir düşüşle karşılaşması, kripto yatırımcıları için sıkıcı zamanlara yol açtı. Bu volatilite, ABD piyasalarından daha düşük bir hale bile geldi.

Yukarıdaki grafikte görüldüğü üzere, Bitcoin (mavi çizgi) genel olarak volatilite açısından DXY, SP500, Dow Jones ve Nasdaq’tan daha yukarıdadır. BTC, 21 Temmuz’dan 16 Ağustos’a kadar düşük volatilite ile fiyat hareketini sürdürmüş ve bu süre zarfında Nasdaq’tan daha az volatil bir hale gelmiştir. Şu anda Bitcoin’deki volatilite yüzdesi %22,10’dur. Diğer varlıklarda ise güncel volatilite oranları şu şekildedir; Nasdaq %17,70. SP500 %11,70. Dow Jones %9,03 ve son olarak en düşük volatilite %5,45 ile Dolar endeksindedir.

Bitcoin ve ABD Piyasaları Arasındaki Korelasyon

Bitcoin ve ABD piyasaları arasındaki korelasyon, yatırımcılar için her zaman dikkat çekici bir konu olmuştur. Korelasyon, negatif veya pozitif olmaktadır. Örneğin, negatif bir korelasyon oranı olduğunda bu, Bitcoin’in diğer varlığa ters bir yönde hareket ettiği anlamına gelmektedir. Tam tersi olduğunda ise, Bitcoin’in diğer varlığı takip ettiği anlamına gelmektedir.

İşte ABD piyasalarının Bitcoin ile korelasyonunu yansıtan bir grafik:

Bitcoin ve ABD piyasaları arasındaki korelasyon şu anda düşük seyretmektedir. Bitcoin, 18 Ağustos ile 1 Eylül arasında ABD piyasaları ile yüksek korelasyon gösteriyordu. Örneğin, ABD doları ile olan korelasyonu Ağustos ayının sonunda -0,8 olarak gerçekleşmiştir. Bu oran, şu anki orana göre büyük bir korelasyondur. Bitcoin ve ABD piyasaları arasındaki güncel korelasyon oranları şu şekildedir;

  • Bitcoin ile ABD dolar endeksi arasındaki korelasyon negatiftir, oranı ise -0,09
  • Bitcoin ile Dow Jones arasındaki korelasyon pozitiftir, oranı ise 0.28
  • Bitcoin ile S&P 500 arasındaki korelasyon pozitiftir, oranı ise 0.11
  • Bitcoin ile Nasdaq arasındaki korelasyon pozitiftir, oranı ise 0.02

Risk ve Getiri

Bir diğer dikkat çekici metrik ise “Sharpe Ratio”. Bu metrik, IntoTheBlock tarafından şu şekilde açıklanıyor: “IntoTheBlock, varlıkların getirisini seçilen zaman dilimindeki günlük performanslarının standart sapmasına bölerek varlıkların keskinlik oranını hesaplar. Sharpe Oranı ne kadar yüksek olursa, bir varlığın riske göre düzeltilmiş getirisi o kadar iyi olur.”

Bu bağlamda, biz de 30 günlük performansı ele alarak bu metriği değerlendireceğiz. 30 günlük performanslara göre varlıkların Sharpe Oranları:

Görselde de görüldüğü üzere, en yüksek oran 0.26 ile Dolar endeksine ait. DXY’nin ardından 0.13’lük oranla S&P 500 geliyor. Ardından 0.06 ile BTC ve 0.03 ile Dow Jones geliyor. Sharpe oranı negatif olan Ethereum ise -0.06 ile sonuncu sırada oluyor.

IntoTheBlock’tan alınan verilere göre, bu metrikte, düzeltilmiş gelirlerde en iyi performans gösteren DXY ve S&P 500 oluyor.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version