Bitcoin Fiyatındaki Toparlanmanın Kalıcı Olması için Hangi Seviye Çok Kritik?

  • Spot Bitcoin ETF çılgınlığının kripto piyasasını sardığı bir dönemde Bitcoin (BTC) fiyatı göreceli olarak zayıf bir bölgede kalmaya devam ediyor.
  • Bitcoin dün ve bugün 26 bin doların üzerine çıkmayı başardı ancak bu kısa sürdü ve şu anda 25.700 dolar seviyelerinde işlem görüyor.
  • Yakın gelecekte, Bitcoin fiyatı Eylül 19-20 tarihlerine denk gelen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı etrafında volatilite görebilir.

Bitcoin fiyatı 26 bin doların üzerine çıktı ancak tutunmayı başaramadı; Bitcoin’in toparlanmasının kalıcılığı için hangi seviyeler kritik olacak?

Bitcoin Fiyatının Toparlanması için Gerekenler

Spot Bitcoin ETF çılgınlığının kripto piyasasını sardığı bir dönemde Bitcoin (BTC) fiyatı göreceli olarak zayıf bir bölgede kalmaya devam ediyor. Ancak analistler, belirli fiyat noktaları etrafında gösterilen gücün, kripto paranın altta yatan toparlanma gücüne işaret edebileceğini öngörüyor.

Bitcoin, son 30 günde çoğunlukla 26.000 doların altında kalmaya devam ederken, kripto para birimi 25.400 doların altında destek eksikliği yaşıyor gibi görünüyor. Bitcoin dün ve bugün 26 bin doların üzerine çıkmayı başardı ancak bu kısa sürdü ve şu anda 25.700 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

Bu bağlamda, Bloomberg’de kıdemli makro stratejist olan Mike McGlone, şu anda momentum metriğinin aşağı işaret ettiği ve BTC’nin boğa eğilimine geri dönmek için güçlü bir tersine dönüş trendine ihtiyaç duyduğunu belirtti:

“Eğilimi başka bir şekilde kanıtlanana kadar eğilimi saygınlıkla karşılamak olacaktır.”

McGlone, BTC’nin 30.000 doların biraz üzerindeki 100 haftalık ortalamanın üzerinde kalmasının toparlanma gücünü göstereceğini açıkladı. Grayscale’ın Bitcoin Trust’ının spot Bitcoin ETF’ye dönüştürülmesine ilişkin son Mahkeme kararının ardından, BTC fiyatı 29 Ağustos 2023’te keskin bir yükseliş gördü. Ancak SEC, Blackrock, Bitwise ve Fidelity gibi şirketlerin Bitcoin ETF başvuruları üzerindeki kararı erteledikten sonra bu yükseliş kısa sürdü.

Kısa Vadeli Makro Etki

Yakın gelecekte, Bitcoin fiyatı Eylül 19-20 tarihlerine denk gelen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı etrafında volatilite görebilir. CME FedWatch Aracı’na göre, traderlar ABD Federal Rezerv’in mevcut hedef oranını 525-550 baz puanda tutma olasılığını %93 olarak görüyorlar.

Son FOMC toplantılarına ve etrafındaki BTC fiyat hareketlerine göre, Fed yetkililerinin faiz artışı olmayacağını duyurması durumunda volatilitenin pek olmayabileceği görünüyor. Ancak traderlar, Fed Başkanı Jerome Powell’ın gelecek toplantılar için tahminlerine dair açıklamaları için bekleyeceklerdir.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version