Bitcoin Fiyatı Yükseliyor: Yatırımcıların Boğa Hissiyatı Devam Ediyor mu?

  • Bitcoin’in zincir üstü aktivitesinin değerlendirmesi, anlık durumda piyasanın kararsız bir durumda olduğunu gösterdi.
  • CryptoQuant analisti, kısa ve orta vadeli BTC sahiplerinin davranış modellerini ve BTC balinalarının ve küçük ölçekli yatırımcıların borsa faaliyetlerini değerlendirdi.
  • Ne kısa vadeli ne de orta vadeli sahipler kar elde etmiyorlardı. Bu tarafsız sinyal, piyasanın her iki yönde de bir çıkış için hazır olduğunu gösterebilir.

Bitcoin fiyatı 29.800 dolar seviyesinin üzerinde işlem görmeye başladı ancak bazı metrikler kararsızlığın devam ettiğini gösteriyor.

Bitcoin Piyasası Kararsız Kalmaya Devam Ediyor

Bitcoin’in zincir üstü aktivitesinin değerlendirmesi, anlık durumda piyasanın kararsız bir durumda olduğunu gösterdi. Gözlemlenen temel zincir üstü metriklere göre büyük bir satış sinyali bulunmuyordu. Ancak aynı şekilde büyük bir alım tarafı sinyali de yoktu. Bu, piyasanın muhtemelen şu anda belirli bir aralıkta kalacağını düşündürdü.

CryptoQuant analisti, kısa ve orta vadeli BTC sahiplerinin davranış modellerini ve BTC balinalarının ve küçük ölçekli yatırımcıların borsa faaliyetlerini değerlendirdi ve genel piyasanın önemli işlemler yapmaktan çekindiğini tespit etti.

Analist, kısa vadeli sahiplerin (STH-NUPL) ve orta vadeli sahiplerin (MTH-NUPL) Net Unrealized Profit/Loss (Net Gerçekleşmemiş Kar/Zarar) verilerini inceledi ve her ikisinin de sıfırda konumlandığını buldu.

STH-NUPL metriği, BTC’lerini 12 aydan daha kısa süre tutan kısa vadeli sahiplerin gerçekleşmemiş kar/zararını ölçer. Öte yandan, MTH-NUPL, altı aydan iki yıla kadar coin’lerini tutan orta vadeli sahiplerin gerçekleşmemiş kar/zararını izler.

Bu metrikler yüksek ve pozitif (sıfırın üzerinde) olsa da, her iki gruptaki yatırımcıların da boğa olduğunu ve kar elde ettiklerini gösteriyor. Tersine, her iki metrik için de düşük ve negatif değerler, yatırımcıların kayıplarını kaydettikleri düşüncesi ile ayı piyasası sentimentini gösterir.

Anlık durumda sıfırda kalarak, ne kısa vadeli ne de orta vadeli sahipler kar elde etmiyorlardı. Bu tarafsız sinyal, piyasanın her iki yönde de bir çıkış için hazır olduğunu gösterebilir.

Sinyaller Tarafsız Kalıyor: Büyük Satışlar Yok

Ayrıca analist, BTC’nin 7 günlük hareketli ortalaması üzerinden UTXO’larının borsaya girişini inceledi. Bu metrik, harcanmamış işlem çıktılarından borsalara yatırılan kripto varlığın miktarını ölçer. Analist şunları söyledi;

“Veriler, 7 günlük bir ortalama ile düzeltildi ve büyük sahiplik gruplarının (100-10k) borsalara para göndererek sınırlı faaliyet gösterdiğini gösteriyor. 25 Mayıs’tan bu yana en etkili bant, önemli ölçüde soğuyan 10-100 aralığı. Başlıca kohortlar, sınırlı artışlarla büyük ölçüde istikrarlı.”

Bu, büyük sahiplik gruplarının coin göndermede sınırlı bir aktivitesi olduğunu gösteriyor. Bu da tarafsız bir sinyal ve bu gruplardan büyük bir satış baskısı olmadığını gösteriyor. Analist, bu yatırımcı grubunun UTXO yüzdesi şeklindeki hakimiyetine daha yakından baktı ve şunları belirtti:

“ATH sonrası ayı piyasasında, 100 – 10K – >10K sahiplik gruplarının yüksek oranları (>= 40%) genellikle ciddi oynaklık ile ilişkilendirildi ve sıklıkla keskin düşüşlere neden oldu.”

Ancak yılın başından bu yana, UTXO hakimiyetleri azalmıştır. Bu, bu sahipler grubunun coin’lerini tuttuğunu ve Dang’ın belirttiği gibi hızlı kar yerine “iyileşme eğilimini desteklemek için sınırlı coin dağılımı” yaptıklarını gösterir.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version