Bitcoin Fiyatı İstikrarlı Kalmaya Devam Ederken Gözler Jackson Hole Sempozyumuna Çevrildi

  • Yatırımcıların uzun vadeli tahvil getirilerinin artması nedeniyle riskli varlıklardan kaçmaya devam etmesi sonucunda Bitcoin fiyatı Pazartesi günü 26.000 doların altına düştü.
  • ABD Hazine 10 yıllık tahvil getirisi, 2007’den bu yana en yüksek seviyesine çıkarak %4.3’ün üzerine çıktı. Bu, 2020’deki %0.6’nın altından yükseldi.
  • Yatırımcılar bu Cuma Wyoming’deki Jackson Hole Sempozyumu’nda Jerome Powell’ın para politikası konuşmasını takip edecekler.

Bitcoin fiyatı nispeten istikrarlı kalmaya devam ederken, yatırımcılar Cuma günü FED Başkanı Jerome Powell’ın konuşmalarını takip edecek.

Bitcoin Fiyatı Düşük Oynaklık ile Devam Ediyor

Yatırımcıların uzun vadeli tahvil getirilerinin artması nedeniyle riskli varlıklardan kaçmaya devam etmesi sonucunda Bitcoin fiyatı Pazartesi günü 26.000 doların altına düştü. Piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin’in fiyatı 25.795 dolara kadar düştü. Geçen hafta %12,2 düşüş yaşandı.

YouHodler piyasalar şefi Ruslan Lienkha şunları söyledi;

“Riskli varlıklardan bir çıkış yaşıyoruz, ancak uzun vadeli tahvil getirilerinin yakın gelecekte daha da yükselmesi bekleniyor, bu nedenle şu anda o kadar kritik değil.”

Analist, sürecin zamanla yoğunlaşacağını ve kripto piyasasında bazı olası olumlu içsel faktörlere rağmen Bitcoin üzerinde ekstra bir baskı yaratacağını ekledi.

ABD Hazine 10 yıllık tahvil getirisi, 2007’den bu yana en yüksek seviyesine çıkarak %4.3’ün üzerine çıktı. Bu, 2020’deki %0.6’nın altından yükseldi. Bitcoin, genellikle riskli varlıklarla paralel olarak ilerleme eğilimindedir. Küresel hisse senetleri pazartesi günü düştü, yatırımcılar sermayeyi artan tahvil getirilerine yönlendirerek sermayeyi hisse senetlerinden çekti.

Boğalar, kalıcı enflasyon, Federal Rezerv’den daha fazla faiz artırımı beklentisi ve Çin ekonomisi endişesi gibi güçlü makroekonomik faktörler tarafından geri püskürtüldü, bu da yatırımcıların risk iştahını yordu.

Jackson Hole Sempozyumu

Yatırımcılar bu Cuma Wyoming’deki Jackson Hole Sempozyumu’nda Jerome Powell’ın para politikası konuşmasını takip edecekler. Ancak Lienkha, Powell’ın konuşmasının geçen yılki Jackson Hole duyurusu gibi piyasayı korkutmayacağını düşünmüyor. Ruslan Lienkha şu sözleri ekledi;

“Bu sefer konuşmanın daha tarafsız olması bekleniyor, ancak yine de faiz artırımıyla ilgili detaylar içereceği düşünülüyor.”

Ruslan, önümüzdeki aylarda Bitcoin’in fiyatını artırabilecek bir dizi katalizörün devreye girdiğini söyledi;

“Bitcoin gelecek yılki yarılamadan, kripto paranın daha geniş bir şekilde benimsenmesinden, artan kurumsal ilgiden ve daha fazla yargı bölgesinin uygun şeffaf düzenlemeleri ile yararlanabilir.”

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version