Bitcoin Fiyatı Dip Noktasına Ulaştı mı? Daha Fazla Düşüş Olabilir mi?

  • Cryptoquant analisti, Bitcoin’in Harcanan Çıktı Kar Oranının (SOPR) 0,97’lik kritik eşiğin altına düştüğünü ve bu durumun kripto paranın fiyatının yerel bir dip noktasına ulaştığını gösterdiğini ortaya çıkardı.
  • Santiment tarafından takip edilen verilere göre BTC’nin Tüketilen Yaşı 29 Ağustos’ta önemli bir artış kaydetti. Bunu, BTC’nin değerinde bir düşüş izledi ve bu, fiyatın 27.727$ seviyesinde zirveye ulaştığını gösteriyor.
  • Hareketsiz coinlerin hareketi aynı zamanda Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), tüm bekleyen Bitcoin Spot ETF başvurularını göz önünde bulunduracağı tarihleri uzatma kararı aldığı zaman gerçekleşti.

Bitcoin piyasasındaki belirsizlik sırasında en çok merak edilen konulardan biri; Bitcoin’in yeni bir dip yapıp yapmayacağıdır. Bitcoin düşüşü tamamladı mı?

Bitcoin Fiyatındaki Dip Noktası Tamamlanmış Olabilir

Cryptoquant analisti Tarekonchain yeni bir raporda, Bitcoin’in Harcanan Çıktı Kar Oranının (SOPR) 0,97’lik kritik eşiğin altına düştüğünü ve bu durumun kripto paranın fiyatının yerel bir dip noktasına ulaştığını ve yakında fiyatta bir toparlanma yaşanabileceğini gösterdiğini ortaya çıkardı.

SOPR, blok zinciri üzerinde taşınan paraların karlılığını ölçmek için kullanılan önemli bir ölçümdür. Bir varlığın SOPR değeri bir ise, ortalama olarak paralar karlı bir şekilde taşındığı anlamına gelir. Tam tersine, SOPR değeri 1’in altında ise, ortalama olarak taşınan paraların kayıpla taşındığı anlamına gelir.

Tarekonchain, metriğin tarihsel öncülerinden ilham aldı ve şunları belirtti:

“Piyasa dipleri, SOPR’nin 0.97 kritik eşik değerinin altına düştüğü zaman meydana gelir gibi görünüyor. Bu, ayı piyasaları veya büyük düzeltmeler sırasında yatırımcıların genellikle Bitcoin varlıklarını kayıpla sattıkları ve bunun SOPR’yi bu eşiği aşağıya çektiği anlamına gelir.”

Analist, BTC’nin SOPR’sinin bu kritik eşiği Ocak 2019 ve Nisan 2020’de aştıktan sonra Bitcoin’in değerinde bir artışın geldiğini belirtti:

“Tahmini olarak Kasım 2022’de SOPR metriği kısa bir süre için 0.97 eşiğine dokundu ve yatırımcı duyarlılığının kritik bir seviyeye yaklaştığını gösteriyordu.”

Bu metrik farklı bir şeyi öneriyor

Tarekonchain’e göre, BTC’nin SOPR’si “potansiyel bir piyasa dip” işaret ederken, paranın Yaş Tüketilmiş metriği farklı bir şeyi önerdi. Yaş Tüketilmiş metriği, belirli bir tarihte adres değiştiren token sayısını, son taşındıkları tarihle çarparak izler.

Genellikle Yaş Tüketilmiş metriğindeki bir artış, bir zamanlar hareketsiz olan tokenların önemli sayıda adres değiştirmeye başladığını gösterir. Bu, uzun vadeli sahiplerin davranışlarında ani ve güçlü bir değişiklik olduğuna işaret eder. Tam tersine, Yaş Tüketilmiş metriği düştüğünde, uzun süre tutulan paralar alım satım yapılmadan cüzdan adreslerinde kalır.

Bu metrik, uzun vadeli sahiplerin hareketsiz paralarını hızlı hareketler için sık sık eğilimli olmadıkları için varlıkların yerel zirve ve dip noktalarını takip etmek için mükemmel bir araçtır. Bu nedenle, her zaman olduğunda, bu durum piyasa koşullarında büyük değişikliklere neden olur.

Santiment tarafından takip edilen verilere göre BTC’nin Tüketilen Yaşı 29 Ağustos’ta önemli bir artış kaydetti. Bunu, BTC’nin değerinde bir düşüş izledi ve bu, fiyatın 27.727$ seviyesinde zirveye ulaştığını gösteriyor.

Bu hareketsiz coinlerin hareketi aynı zamanda Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), tüm bekleyen Bitcoin Spot ETF başvurularını göz önünde bulunduracağı tarihleri uzatma kararı aldığı zaman gerçekleşti. Bu hareket, piyasa duyarlılığını daha da düşürdü ve BTC’nin fiyatını aşağı yönlü etkiledi.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version