Bitcoin Fiyatı 150.000 Dolara Yükselecek, Ama 2024 Yılında

  • Hedge fon yöneticisi Pantera Capital’e göre, Bitcoin önümüzdeki dört yıllık halving döngüsü sırasında neredeyse 150,000 doları görecek.
  • Sonraki 480 gün boyunca gerçekleşecekler yalnızca yeni bir tüm zamanların en yüksek seviyesini değil, çok daha fazlasını içeriyor.
  • Optimistik tahminler arasında bu ay BTC/USD’nin 2026’ya kadar 100,000 doların üzerine çıkacağını gösteren “En Düşük Fiyat İleriye” metriği temel alınmaktadır.

Dünyanın en büyük kripo hedge fonu Pantera Capital’in yayınladığı son raporlara göre, Bitcoin fiyatı halving’den sonra 150 bin dolara kadar yükselebilir.

Bitcoin Fiyatı için Pantera Capital’in Tahmini

Pantera Capital’e göre, Bitcoin önümüzdeki dört yıllık halving döngüsü sırasında neredeyse 150,000 doları görecek. 22 Ağustos’ta yayınlanan en son “Blockchain Mektubu”nda, kripto varlık yöneticisinin yetkilileri, 2024 ve sonrası için BTC’nin boğa fiyat tahminlerine tekrar vurgu yaptılar.

Pantera Capital, Bitcoin fiyat performansının büyük ölçüde yarılanma döngülerine bağlı olduğunu ve bir sonraki yarılanmanın önümüzdeki on iki ay içinde gerçekleşmesiyle birlikte firma, tarihsel eğilimlerin devam edeceğine bahse giriyor.

BTC/USD’nin, madencilere blok başına ödenen Bitcoin miktarını %50 azaltan her blok ödülü yarılanmasından yaklaşık olarak eşit sürelerde döngü dip ve zirve seviyelerini koyduğuna dikkat çekiyor. Pantera şunları söyledi;

“Bitcoin tarihsel olarak yarılanmadan 477 gün önce dip yaptı, ardından yarılanmaya doğru yükseldi ve ardından yukarı patladı. Yarılanmadan sonraki ralliler ortalama 480 gün sürdü – yarılanmadan sonraki boğa döngüsünün zirvesine kadar.”

Aynı teorinin, 2022 ayı piyasası dibinin mevcut BTC fiyat döngüsünün dibini işaret ettiğini öne sürüyor ve şunları ekliyor;

“EĞER tarih tekrarlanırsa, Bitcoin fiyatının 30 Aralık 2022’de dipte olduğu görülmelidir.”

Geleceğe bakıldığında, Nisan 2024 yarılanma tarihine gelindiğinde BTC/USD yaklaşık olarak 35,000 dolar seviyelerinde işlem görebilir – ki bu hala gerçekleşme yolunda.

Ancak, sonraki 480 gün boyunca gerçekleşecekler yalnızca yeni bir tüm zamanların en yüksek seviyesini değil, çok daha fazlasını içeriyor. Pantera halving hakkında detaylı bir şekilde şunları söylüyor;

“2016 yarılanması, birincisine göre yeni Bitcoin arzını sadece üçte bir oranında azalttı. İlginç bir şekilde, fiyat üzerinde tam olarak üçte bir oranında etkisi oldu. 2020 yarılanması, öncekine göre yeni Bitcoin arzını %43 azalttı. Fiyat üzerindeki etkisi %23 kadar büyük oldu.”

Pantera halving tarihine ve fiyat tahminine değindi; “Bir sonraki yarılanmanın 20 Nisan 2024’te gerçekleşmesi bekleniyor. Çünkü çoğu Bitcoin şu anda dolaşımda olduğundan, her yarılanma neredeyse tam olarak yeni arzın yarısına eşit olacaktır. Tarih tekrarlanırsa, bir sonraki yarılanma öncesinde Bitcoin 35,000 doları aşabilir ve yarılanmadan sonra 148,000 dolara kadar yükselebilir.” dedi.

Nisan 2024 yarılanmasından itibaren 480 gün, Bitcoin’in Temmuz 2025’e kadar sonraki tüm zamanların en yüksek seviyesini vurması gereken bir tarih olarak görünüyor.

Bitcoin boğaları 4 kat kazanç bekleyebilir.

Pantera, gelecek yıldan sonraki altı rakamlı BTC fiyat zirvelerini tahmin etmekte yalnız değil. Optimistik tahminler arasında bu ay BTC/USD’nin 2026’ya kadar 100,000 doların üzerine çıkacağını gösteren “En Düşük Fiyat İleriye” metriği temel alınmaktadır.

Diğerleri de 100,000 doların mümkün olduğuna inanıyor, ancak gelecek yılki yarılanmadan önce değil.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version