Bitcoin Dominance, 2 Yıl Sonra İlk Kez %50’ye Ulaştı!

  • Bitcoin fiyatı 28 bin 100 dolar seviyesine dokundu. Yazı sırasında 28.050 dolar seviyelerinde işlem görüyor. BTC Dominance ise 50.71 seviyesinde.
  • BTC’nin hakimiyeti, 2018’de ve 2021’in ikinci yarısında olduğu gibi ayı piyasalarında düşüyor.
  • Saylor, Bitcoin’in güçlü hakimiyetini koruyacağına ve hatta %80’in üzerine çıkabileceğine inanıyor.

Bitcoin fiyatı 28 bin dolar üzerinde yeni bir artış kaydederken, Bitcoin’in hakimiyeti %50’nin üzerine çıktı.

Bitcoin Hakimiyeti Artış Gösteriyor

Bitcoin’in hakimiyeti son birkaç gündür yükselişte. Bu, Nisan 2021’den bu yana önemli olan %50 hakimiyet seviyesini ilk kez geri alması ve birçok nedenden dolayı önemli bir gözlem.

Bitcoin fiyatı 28 bin 100 dolar seviyesine dokundu. Yazı sırasında 28.050 dolar seviyelerinde işlem görüyor. BTC Dominance ise 50.71 seviyesinde.

İlk olarak, daha yüksek hakimiyet, Bitcoin’in altcoin’lere göre daha fazla ilgi gördüğü anlamına geliyor. Bu nedenle BTC, kripto pazarına uygun olabilecek herhangi bir duygu değişiminden yararlanabilecek bir konumda.

BTC’nin hakimiyeti, 2018’de ve 2021’in ikinci yarısında olduğu gibi ayı piyasalarında düşüyor. Öte yandan, BTC toparlandıkça bu ölçüt yükselir, ki bu son gözlemlerle çakışan bir bulgudur.

MicroStrategy’nin CEO’su Michael Saylor, yakın zamanda Bitcoin hakimiyeti ve etkisi hakkında bazı bilgiler paylaştı. Saylor, Bitcoin’in güçlü hakimiyetini koruyacağına ve hatta %80’in üzerine çıkabileceğine inanıyor. Beklentisi, büyüyen hash hızına ve düzenleyici ortamın iyileşmesine dayanıyor.

Saylor’ın güveni, Bitcoin’in hakimiyetini koruyacağına ve kurumları çekeceğine yönelik beklentisine dayanıyor. Ancak, BTC hâlâ 2022 çöküşü nedeniyle kurumsal likidite kaybından kurtulamadı.

Düzenleyici belirsizlik durumu durumu daha da kötüleştirse de, BTC’nin kurumsal talebi, düzenleyici durumun iyileştiği görüldüğünde yeni bir sayfa açabilir.

Bitcoin’in Hakimiyeti Kurumsal Yatırımcıları Çekecek mi?

Purpose Bitcoin ETF Holdings metriği, kurumsal yatırımcılarla ilgili durumu anlamanın en iyi yoludur. Aşağıdaki grafiklere göre, mevsimsel talebe ve satış baskısına dayalı olarak birçok dalgalanma yaşandı.

En son satış baskısı dalgası Nisan ortasında başladı ve son zamanlarda yavaşlayarak olası bir pivot konuşmasını ateşledi.

Aynı kurumsal metrik, son birkaç gündür bazı birikimlerin gerçekleştiğini gösterdi. Ancak yatırımcıların ani bir artış beklememeleri gerekmektedir. Çünkü adres faaliyeti hâlâ düşük düzeydey, Mayıs ortasından bu yana hafif bir iyileşme görüldü.

Bitcoin hakimiyetindeki artış, kilit destek çizgisinden gelen fiyat hareketinden dolayı bir heyecanın ortasında gerçekleşiyor. Bu daha güçlü hakimiyet, yatırımcılar arasındaki güvenin arttığını gösteriyor ve BTC boğalarının lehine olabilir.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version