Son Gelişmeler

Yılın En Büyük Kripto Para Dolandırıcılıkları

bitcoin çetesi
bitcoin çetesi
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para birimleri, özellikle Bitcon’in yükselişiyle beraber hızla yaygınlaşıyor. Birçok birey, merkeziyetsiz yapıları ve uluslarası ticareti kolaylaştırmaları nedeniyle bu para birimlerine yatırım yapıyor. Kripto paralar, işlem hacmi ve kullanım alanı büyüdükçe daha fazla dikkat çekiyor. Kripto paralar ilgi odağına dönüştükçe, siber kabahâtlılar için de potansiyel bir hedef haline geliyor.

Bu yıl özellikle facebook’un duyurduğu Libra ve Bakkt’ta Bitcoin vadeli işlemlerin başlaması, kripto parayı uzun bir aradan sonrasında yine albeni merkezine dönüştürdü. Bununla birlikte hem yeni kullanıcılar aynı zamanda kripto para dolandırıcılıkları ve hırsızlıkları artışa geçti. İşte 2019 senesinde kayıtlara geçen en büyük kripto para sahtekarlıkları:

Tayvan’da 51 milyon dolarlık kripto para dolandırıcılığı

bitcoin dolandırıcılığı

Birçok elemanı olan Tayvanlı bir siber dolandırıcılık şubesi, 1.000’den fazla yatırımcıyı toplam 51 milyon dolar seviyelerinde dolandırdırdı. Yatırımcılara yüzde 335 benzer biçimde inanılmaz bir kar hisseı vadedilse de, işin sonunda hepsinin elleri boş kaldı. Vakasın sorumlusu olan şebeke üyeleri şu anda hapis istemiyle yargılanıyor. Dolandırıcıların başındaki kişi olan ve sadece soyadı paylaşılan 47 yaşındaki Lin, Tayvan bankaları ve iş yasalarına karşın işlediği onlarca suçtan dolayı muhtemelen onlarca yıl kadar hapis yatacak.

Lin’in dolandırıcılık şebekesi Çin ve Tayvan’da 2016 yılından beri yatırımcılardan para topluyor ve feyk bitcoin tertipleri üzerinden yüzde 335 kar vadediyordu. Davacıların avukatlarına göre, yatırımcılar Şubat 2018’e kadar yatırımlarından hiçbir geri dönüş alamadılar. Nisan 2018’de ise şebeke, yatırımcılarla tüm ilişiğini keserek kayıplara karıştı.

100 Milyon Dolarlık Vurgun!

Geçtiğimiz aylarda İsrail Siber kabahatla Savaş Birimi, İsrailli kardeşler Eli ve Assaf Gigi’yi 2016’daki Bitfinex’in hacklenmesi vakasına karışmak ve onlarca e-dolandırıcılık kabahatundan dolayı tutukladı. Cointelegraph haberine göre kardeşler milyonlarca dolar değerinde kripto para çalmıştı.

Ünlü Bitfinex soygununda piyasaya kıymeti 119,756 Bitcoin çalınmış ve kripto borsası şoka girmişti. Hatta bu vaka, 2014 senesinde yaşanan Mt. Gox soygunundan sonra en büyük Bitcoin dolandırıcılığı olarak manşetlerde kendine yer buldu. 2019’un Haziran ayı başlarında bazı kripto cüzdanlara ulaşıldı ve çalıntı bitcoin’lerin üç senedir bu hesaplarda bekletildiği keşfedildi. Bu keşfin yapılmasıyla birlikte küresel çapta bir operasyon başlatıldı ve çalınan bitcoin’lerin ait oldukları hesaplara geri verilmesi için savaşım başladı. Peşinden Bitfinex, çalınan bazı bitcoin’lerin ele geçirildiğini duyurdu.

Gigi kardeşlerin evine meydana getirilen polis baskınında, yatırımcıları kandırmak için kullanılan biroldukça dolandırıcılık şeması ele geçirildi. Eli ve Assaf bu dinamikleri kullanarak yatırımcıların cüzdan bilgilerini ele geçiriyor ve onların hesaplarındaki bitcoin’leri kendi cüzdanlarına aktarıyordu. Polis ek olarak ikilinin bilgisayarlarında birçok Bitfinex kurbanının hesap bilgilerine de ulaşmıştı.

ICO Bahane, 30 Milyon Dolarlık Dolandırıcılık!

Vanbex’in kurucuları Kevin Hobbs ve Lisa Chang, yatırımcılarına 30 milyon dolar değerinde dolandırıcılık yaptıkları iddiasına dayanarak tüm mal varlıklarına el konulmasıyla karşı karşıyalar. FUEL token girişimiyle beraber, ikili tüm yatırımcılarına kripto para birimlerinin önemli ölçüde değer kazanacağını vaat ettiler. Fakat yatırımlar hiçbir zaman FUEL token’in geliştirilmesinde kullanılmadı. Bunun yerine yatırımcıların paralarıyla SUV çalgılar ve bir kasaba evi satın aldılar ve birikimin çoğuyla kumar oynadılar.

Kevin Hobbs ve Lisa Chang çifti de 2017’de başlattıkları ICO kampanyasıyla 22 milyon dolar fon toplamayı başarmışlardı. Dolandırıcı çift FUEL token satışı yapıyordu ve kurdukları akıllı sözleşme sistemine EtherParty adını vermişlerdi. Vanbex şirketi yatırımcılarına müthiş vaatler sunmuş ve yıl sonuna kadar yatırımlarını 30 milyon dolara kadar yükseltmişti.

Başlamış olan iki yıl süresince Vanbex piyasada hiç de beklenen etkiyi yaratamadı. Bununla beraber, Hobbs ve Cheng piyasaya herhangi bir son ürün süremediler. Aslına bakarsan böyle bir fakatçlarının da olmadığı kısa süre içerisinde ortaya çıktı. Davaya göre ikilinin tek amacı mümkün olduğunca çok para toplamak ve hayatlarının tadını çıkarmaktı. Aslında, polis satın alınan mallar ve harcamalardan şüphelenip çiftin tüm hesaplarını dondurmadan önce, Kevin Hobbs ve Lisa Chang rüya şeklinde bir yaşam yaşıyordu.

GateHub üzerinden 10 milyon dolar değerinde Ripple Vurgunu

ripple dolandırıcılığı

Siber suçlular, bu senenin haziran ayında GateHub kullanıcılarından yaklaşık 10 milyon dolar değerinde XRP çaldı. Bunun üzerinde 6 Haziran 2019’da izahat meydana getiren Gatehub, siber kabahatluların tahmini 100 XRP kripto cüzdanını tehlikeye attıklarını itiraf etti.

Bizler bu yazıyı sizlere hazırlarken 2019 yılı hemen hemen sona ermedi fakat GateHub halen vakasın sorumlusu hacker grubuna ulaşabilmiş değil. Yine de tüm cüzdan sahipleriyle bildirişime geçildi ve şu ana kadar 500.000’den fazla XRP (200.000 dolar değerinde) geri alındı. Geri kalan 9.8 milyon dolar değerindeki Ripple’ın nerede olduğu ve kimler tarafından çalındığı halen büyük bir sır.

Bu Yazıya Tepki Ver

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!