Ana SayfaHaberBitcoin (BTC) Kaldıraç Oranı Düştü, Bu Ne Anlama Geliyor?

Bitcoin (BTC) Kaldıraç Oranı Düştü, Bu Ne Anlama Geliyor?

-

On-chain veriler, Bitcoin tahmini kaldıraç oranının son zamanlarda düşüşe geçtiğini gösteriyor; bu piyasaya ne anlama gelebilir?

Bitcoin’in Tahmini Kaldıraç Oranı Son Zamanlarda Hızla Düştü

Bir CryptoQuant gönderisinde bir analist tarafından belirtildiği gibi, ralliye rağmen kaldıraç piyasada düştü. Burada ilgili gösterge, Bitcoin açık pozisyonları ve tüm türev borsaların cüzdanlarında depolanan toplam BTC miktarı arasındaki oranı ölçen “tahmini kaldıraç oranı”dır.

“Açık pozisyonlar”, tüm türev borsalarda şu anda açık olan toplam BTC marjli vadeli sözleşmeleri ifade eder. Bu metrik, kısa ve uzun sözleşmeleri de kapsar. Tahmini kaldıraç oranı, şu anda vadeli piyasa kullanıcıları tarafından kullanılan ortalama kaldıraç miktarını gösterir. Bu göstergenin değeri yüksek olduğunda, ortalama sözleşme sahibinin şu anda yüksek kaldıraç kullandığı anlamına gelir.

Bu tür bir eğilim, piyasa katılımcılarının cesur olmaya ve yüksek risk almaya istekli olduğunu gösteriyor. Genel olarak, yüksek kaldıraç piyasanın istikrarsızlaşmasına neden olabilir. Bu koşullar oluştuğunda, fiyat yüksek volatiliteyi deneyimler. Diğer taraftan, düşük oran değerleri, kullanıcıların şu anda daha fazla kaldıraç kullanmaları gerektiğini gösterir. Doğal olarak, bu eğilim gözlenirken fiyat genellikle daha sakin olur. Şimdi, son birkaç yılda Bitcoin tahmini kaldıraç oranındaki eğilimi gösteren bir grafik aşağıdaki gibidir:

Bitcoin Leverage Ratio
Tahmini Bitcoin Kaldıraç Oranı

Görünüşe göre, bu metrik değeri son günlerde oldukça düştü | Kaynak: CryptoQuant Yukarıdaki grafikte görüldüğü gibi, Bitcoin tahmini kaldıraç oranı, Ocak ayında başlayan ralli başladığında oldukça yüksek bir değere sahipti ancak o zamandan beri sadece düşüyor.

Şimdiye kadar bu metrikte iki önemli düşüş oldu; ilki rallinin başladığı anda gerçekleşti. Bu hızlı düşüş, ayı piyasası düşüklerinde birikmiş olan yüksek miktarda kısa sözleşmelerin ani bir şekilde likvidasyonu nedeniyle oldu, böylece çok sayıda kaldıraç silindi. Bu olay, bir “likidasyon sıkışması”nın bir örneğiydi. Sıkışma sırasında, ani bir fiyat hareketi, sadece fiyatın daha da ilerlemesini sağlayan masif likidasyonları tetikler ve bu süreçte daha fazla likidasyon oluşturur. Kaldıraç piyasaya yığıldığında, sıkışmalar daha olası hale gelir.

Bu, kaldıraç yüksek seviyelerde olduğunda piyasanın daha volatil olmasının nedenidir. Grafik, kaldıraç oranının ralli ile birlikte sadece aşağı doğru hareket ettiğini gösteriyor. Geçmiş ralliler genellikle, yatırımcıların FOMOing içine girmesi ve yüksek kaldıraçlı pozisyonlar açması nedeniyle göstergenin genel olarak yukarı yönlü bir eğilim izlediğini gösteriyor. Bu garip göstergenin şu anki Bitcoin piyasası hakkında ne söylediği konusunda, kant, “gecikmiş olanların açgözlü olup çılgın kaldıraçlar kullanmak istemiyorlar” diyor.

BTC Fiyatı

Yazının yayınlanma zamanında, Bitcoin yaklaşık 25.100 dolar seviyesinde işlem görüyor ve geçtiğimiz hafta yüzde 20 artış gösteriyor.

BTCUSDT 3 Dakikalık Grafik PERP Binance
BTCUSDT 3 Dakikalık Grafik PERP Binance

On-chain veriler, Bitcoin tahmini kaldıraç oranının son zamanlarda düşüşe geçtiğini gösteriyor; bu piyasaya ne anlama gelebilir?

Bitcoin’in Tahmini Kaldıraç Oranı Son Zamanlarda Hızla Düştü

Bir CryptoQuant gönderisinde bir analist tarafından belirtildiği gibi, ralliye rağmen kaldıraç piyasada düştü. Burada ilgili gösterge, Bitcoin açık pozisyonları ve tüm türev borsaların cüzdanlarında depolanan toplam BTC miktarı arasındaki oranı ölçen “tahmini kaldıraç oranı”dır. “Açık pozisyonlar”, tüm türev borsalarda şu anda açık olan toplam BTC marjli vadeli sözleşmeleri ifade eder. Bu metrik, kısa ve uzun sözleşmeleri de kapsar. Tahmini kaldıraç oranı, şu anda vadeli piyasa kullanıcıları taraf

CoinOtag, sosyal medyadaki en hızlı haber sağlayıcınızdır.
Telegram kanalımıza katılarak haberleri ilk siz öğrenebilirsiniz. Unutmadan; bizleri "CoinOtag" aramasıyla Tiktok, Instagram, Facebook, CoinMarketCap, Binance ve Twitter'dan da takip edebilirsiniz! Bildirimleri açmayı unutmayın!
Coin Otağ
Coin Otağhttps://coinotag.com/
Hızlı, güvenilir, son dakika bitcoin ve kripto para haberleri! Yatırım tavsiyesi değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Bitcoin ve 32 Bin Dolar Senaryosu: Onchain, Teknik ve Piyasa Analizi

Bitcoin (BTC) için teknik yapılar, onchain verileri ve korku endeksi neler söylüyor? Bitcoin ve altcoin yatırımcılarının incelemesi gereken verileri topladık!

XRP Coinbase’e Geri Dönüyor mu? Bilmeniz Gerekenler Burada!

ABD merkezli en büyük kripto para borsası Coinbase, XRP topluluğuna en büyük sevinçlerden birini vermeyi düşünüyor olabilir. İşte detaylar!

Cardano 2022 Son Çeyrek Verileri Yayınlandı! ADA Fiyatı Ne Olacak?

Cardano (ADA) için 2022'nin son çeyreği raporları yayınlandı. Raporlara göre Cardano finansal çöküş yaşarken onchain hareketliliği devam...

Bitcoin 27k ile 2023’ün Yeni Yüksek Seviyesini Yaptı ve Shortları Sınırlandırdı!

Bitcoin (BTC), bir hafta içinde iki kez $26K fiyat seviyesini test etti. Yatırımcılar, ABD bankasının çöküşüne ve geleneksel bankacılık sistemine olan güvenin azalmasından sonra alternatif arayışında olan yatırımcılar BTC'ye kısmi olarak yakıt oldu.
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa

Güncel Analizler