Ana SayfaHaberBitcoin (BTC) Fiyatının Neden Yükseldiğinin En İyi 5 Teknik Nedeni

Bitcoin (BTC) Fiyatının Neden Yükseldiğinin En İyi 5 Teknik Nedeni

-

  • 10 Mart’tan bu yana Bitcoin (BTC) fiyatı, 19.549 dolarlık düşük seviyeden 26.500 dolarlık zirveye kadar %33’lük bir artış kaydetti.
  • CoinOtag, bunun nedenlerini açıklayan en iyi beş teknik argümanı sunuyor. Bunlar arasında
  • CME boşluğunun kapanması, 20W MA’nın boğa piyasası tekrar testi veya VPVR desteği yer alıyor.

Boğalar Bitcoin (BTC) piyasasına geri döndü. En büyük kripto para birimi olan Bitcoin’in fiyatı, 10 Mart’tan bu yana %35 arttı. Bu ani dönüşün nedenleriyle ilgili olarak yatırımcılar ve piyasa oyuncuları arasında sorular var. Bugünkü analizimizde, Bitcoin fiyat artışının arkasındaki en iyi beş teknik argümanı sunuyoruz.

Teknik analizin temel önermesi, piyasanın her şeyi indirim yaptığıdır. Bu, mevcut tüm temel, siyasi veya psikolojik bilginin bir varlığın fiyatına zaten dahil edildiği anlamına gelir.

Bir varlığın fiyatındaki herhangi bir bilgi, haber veya temel değişikliklerin hareketini önceden tahmin etmenin mümkün olduğu yanlış bir düşüncedir. Gelecekte ne tür haberlerin veya değişikliklerin olabileceğini belirleyebilecek olan teknik analizdir.

Son Haberler Piyasaları Salladı!

Bu arada, birçok kripto para piyasası katılımcısı, Bitcoin ve diğer varlıkların fiyatını yalnızca temel analiz ve haberlere dayanarak anlamaya ve tahmin etmeye çalışıyor. Bu nedenle, Silicon Valley Bank’ın çöküşü, geleneksel bankacılık ve finans sektöründe panik vb. nedenler, devam eden yükseliş ivmesinin nedenleri olarak gösteriliyor. Diğerleri ise, Başkan Biden’ın açıklaması veya ABD istihdamına ilişkin olumlu haberler nedeniyle kripto para birimlerinin yükseldiğini öne sürüyorlar.

Yine de, devam eden toparlanmanın nedenlerini açıklayan bir dizi teknik analiz sinyali bulunmaktadır. Bu sinyaller, ayı piyasasının en kötüsünün arkamızda olma olasılığını uzun süredir doğrulayan bir dizi zincir üstü argümanla birlikte gelmektedir. Geleneksel hisse senedi piyasasından ayrılma ve BTC’nin S&P 500 Endeksi (SPX) ile korelasyonunun kaybı da önemlidir.

İşte Bitcoin’in son beş günde %35 artış göstermesinin en önemli beş teknik argümanı:

Bitcoin (BTC) 1D Chart
BTC/USD chart by TradingView

En İyi 5 Teknik Argüman: CME Gap’ın Kapanması

En önemli beş teknik argümandan ilki, “CME boşluğunun” kapanmasıdır. Bu, Cuma günü Chicago Mercantile Exchange (CME) üzerindeki BTC’nin kapanış fiyatı ile takip eden Pazartesi günü açılış fiyatı arasındaki farktır.

Bu boşluk, CME’nin hafta sonu kapalı olan ticaret programından kaynaklanmaktadır. Bitcoin spot piyasası her zaman açıktır. Bitcoin’in fiyat hareketinin tarihsel analizi, neredeyse her CME boşluğu olayında BTC fiyatının daha sonra kapanmaya meyilli olduğunu göstermektedir. Bazen bu çok hızlı olurken, bazen birkaç ay beklemeniz gerekebilir.

Bitcoin CME Futures’in (BTC!) günlük grafiğinde, CME boşluğunun 17 Ocak 2023’te ortaya çıktığını ve neredeyse iki ay boyunca kapalı kaldığını görüyoruz. Ancak 9 ve 10 Mart’ta Bitcoin tekrar 20.000 dolar bölgesini test etti ve boşluğu (mavi daire) kapattı.

Bir CME boşluğu hemen neredeyse kapanırken, 13 Mart’ta başka biri ortaya çıktı. Bu sefer $20.300 – $21.100 aralığını kapsıyor. Eğer tarih tekerrür ederse, Bitcoin’in yakın gelecekte bu bölgeyi tekrar test etme şansı olabilir.

Bitcoin (BTC) CME Futures. 1D CME!
BTC!/USD chart by TradingView

Bitcoin (BTC) 2017’nin ATH’sini Test Etti!

İkinci sinyal, 2017’deki tarihi en yüksek seviyenin (ATH) destek olarak yeniden test edilmesidir. Beş yıldan fazla bir boğa piyasasında, Bitcoin fiyatı neredeyse 20.000 dolar seviyesine kadar yükseldi (yeşil çizgi).

2022’deki ayı piyasası, BTC fiyatını bu seviyeye düşürdü. Haziran’dan Kasım’a kadar olan dönemde, BTC fiyatı bu bölgede tutundu. Ancak, tüm kripto para piyasasını derinden etkileyen FTX çöküşüyle birlikte, fiyatı önemli ölçüde altına çekti ve 15.470 dolar seviyesine ulaştı.

2023’ün başından bu yana devam eden kripto para piyasasındaki toparlanma, bu tarihi bölgenin üzerinde bir çıkışa yol açtı. Geçen haftanın mumunun çok uzun alt fitili, bu bölgeyi destek olarak neredeyse tam olarak doğruladı (mavi daire). Bu, son üç ayın toparlanmasının gücünü meşrulaştıran çok olumlu bir sinyaldir.

Bitcoin (BTC) 1W Chart
BTC/USD chart by TradingView

En İyi 5 Teknik Argüman: 20 Haftalık Hareketli Ortalamanın Boğa Piyasası Yeniden Testi

Yukarıdaki duruma benzer bir durum, 20 haftalık hareketli ortalamanın (20W MA) grafiğinde de gözlemleniyor. BTC’nin 20.000 dolar seviyesine düşmesiyle, bu önemli hareketli ortalama da destek olarak doğrulandı.

Bitcoin’in uzun vadeli grafiğinde, 20W MA, trendin yönünü onaylamada önemli bir rol oynar. BTC’nin birçok yükseliş veya düşüş hareketi, bu hareketli ortalamanın yeniden test edilmesini takip etti. Örneğin, 2022’de 20W MA, düşüş trendi tersine çevirme girişimlerini (kırmızı daireler) iki kez reddederek, derinleşen ayı piyasasına neden oldu.

Öte yandan, 20W MA’nın boğa piyasası yeniden testi ve destek olarak hareket ettiği durumlarda, Bitcoin fiyatı yükselişinin devamı için bir sinyal olarak kabul edildi. Bu, Eylül 2020 ve Eylül 2021’de gerçekleşti (mavi daireler).

Mevcut fiyat hareketi, bu yükseliş senaryosuna benziyor. 20W MA’nın boğa piyasası yeniden testi, yükseliş hareketinin devamı için başka bir argüman sağlıyor.

Bitcoin (BTC) 1W Chart. Price rise
BTC/USD chart by TradingView

Alçalan Direnç Hattının Boğa Yeniden Testi

Bitcoin fiyatındaki yükselişin diğer bir nedeni, uzun vadeli çapraz direnç çizgisinin ikinci boğa piyasası yeniden testidir. Bu, Kasım 2021’deki mevcut ATH’ye kadar uzanan BTC’nin logaritmik grafiğindeki çizgidir.

Bu yıl kripto para piyasasındaki toparlanma, Ocak 2023’ün sonlarında bu önemli direncin üzerinde bir çıkışa yol açtı. Ardından, Şubat ayının ortalarında ilk kez destek olarak doğrulandı. Şimdi – 20.000 dolarlık bölgeye düşüşle birlikte – Bitcoin fiyatı bu boğa piyasası yeniden testini (yeşil daireler) ikinci kez yaptı.

Bitcoin (BTC) 1D Chart. Price rise
BTC/USD chart by TradingView

En İyi 5 Teknik Argüman: VPVR Desteği

35% Bitcoin fiyat artışını açıklayan en üstteki beş teknik argümandan sonuncusu, Hacim Profili Görünür Aralık (VPVR) ölçüsüdür. Bu gösterge, bir varlığın fiyatının görünür alanları için işlem hacmini belirler. Potansiyel olarak direnç veya destek olarak hizmet edebilecek önemli fiyat seviyelerini belirlemek için kullanılır.

BTC fiyatının son dokuz ayındaki birikimin günlük grafiğine VPVR uygulanarak, yine $20.000 seviyesinin (kırmızı çizgi) en önemli olduğu ortaya çıkıyor. Bu, en fazla coinin el değiştirdiği bölgedir. Bu nedenle, yeniden kazanımından sonra destek olarak hizmet etmesi beklenir (mavi daire).

Gerçekten de, bu oldu ve VPVR göstergesi, BTC fiyatındaki boğa eylemini son beş günde açıklayan başka bir argüman ekliyor.

Bitcoin (BTC) 1D Chart. Price rise
BTC/USD chart by TradingView
CoinOtag, sosyal medyadaki en hızlı haber sağlayıcınızdır.
Telegram kanalımıza katılarak haberleri ilk siz öğrenebilirsiniz. Unutmadan; bizleri "CoinOtag" aramasıyla Tiktok, Instagram, Facebook, CoinMarketCap, Binance ve Twitter'dan da takip edebilirsiniz! Bildirimleri açmayı unutmayın!
Coin Otağ
Coin Otağhttps://coinotag.com/
Hızlı, güvenilir, son dakika bitcoin ve kripto para haberleri! Yatırım tavsiyesi değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Bitcoin boğaları, bu haftanın 4.2 milyar dolarlık opsiyon vadesinden kar elde etmek için iyi bir pozisyonda!

31 Mart'ta 4,2 milyar dolarlık BTC opsiyonu sona eriyor ve kripto sektörüne karşı sert düzenleyici önlemlerin haftalar boyunca alınmasına rağmen, boğalar karlı konumda.

CoinEx’ten Finans Kullanıcılara Daha Fazla İşlem Seçeneği

CoinEx'in vizyonunu gerçekleştirmenin ikinci adımı, dünyanın her köşesinden yatırımcıların kripto varlık alım satımı ve yatırım yapmasına izin vermek için dil engellerini ve coğrafi sınırları ortadan kaldırmaktır.

CFTC Davası Rağmen Binance Coin (BNB) Büyük Fiyat Artışı Hazırlanıyor

Binance Coin (BNB) fiyatı, CFTC davası sonrası destek bulmaya çalışıyor ve büyük bir yükseliş hareketi başlatmayı hedefliyor.

Bitcoin (BTC): Lider para biriminin rallisi yakın zamanda sona erebilir, gizlenen ayılar ortaya mı çıkıyor?

Bitcoin [BTC], son üç ay boyunca fiyatları önemli ölçüde arttığı için oldukça ralli yapıyor. Ancak ayılar dişlerini gösteriyor. İşte detaylar.
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa

Güncel Analizler