Bitcoin Boğaları Perşembe Gününe Odaklandı: ABD’deki Güncel Ekonomik Beklentiler

  • 2022’deki kripto kışından bu yana Bitcoin, inişli çıkışlı bir yıl geçirdi. Bitcoin’in güncel fiyatı 29.360 dolar seviyesinde ve güncel piyasa değeri 570.5 milyar dolar.
  • Ekonomistler, enflasyonda aylık bazda %0.2’lik bir artış öngörüyorlar, Haziran ayında olduğu gibi. Yıllık enflasyonun Haziran’daki %3’ten %3.3’e çıkması bekleniyor.
  • FED sıkılaşmasının Bitcoin’in fiyat düşüşüne katkıda bulunup bulunmadığına bağlı olarak, bu sıkılaşmanın yavaşlaması ve belki sona ermesi, kripto paranın küçük bir geri dönüşünün nedenlerinden biri olarak gösterildi.

Bitcoin fiyatı 29 bin doların üzerinde tutunmaya devam ediyor; Bitcoin piyasası için kritik öneme sahip olan veriler Perşembe günü açıklanıyor!

Bitcoin Piyasası için Perşembe Günü Bekleniyor

2022’deki kripto kışından bu yana Bitcoin, inişli çıkışlı bir yıl geçirdi. Bitcoin’in güncel fiyatı 29.360 dolar seviyesinde ve güncel piyasa değeri 570.5 milyar dolar. BTC son 24 saatte %1.5’ten fazla artış kaydetti ve BTC boğalarının önünde hala büyük bir iş olduğu açıkça görülüyor.

Bitcoin boğaları, Perşembe sabahı açıklanacak olan ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun Temmuz Tüketici Fiyat Endeksi raporunda enflasyon cephesinde daha fazla iyi haber bekliyorlar.

Ekonomistler, enflasyonda aylık bazda %0.2’lik bir artış öngörüyorlar, Haziran ayında olduğu gibi. Yıllık enflasyonun Haziran’daki %3’ten %3.3’e çıkması bekleniyor. Mevsimsel faktörleri hariç tutan, değişken gıda ve enerji maliyetlerini içeren manşet enflasyon, Haziran 2022’de %9,1 ile zirve yaptı ve geçen yılın Temmuz ayında %8,5 oranında seyrediyordu.

Daha istikrarlı gıda ve enerji masraflarını dışlayan çekirdek TÜFE’nin Temmuz ayında Haziran’daki gibi %0.2 olması bekleniyor. Yıllık çekirdek TÜFE oranının %4.8’den %4.7’ye düşmesi tahmin ediliyor. Çekirdek TÜFE, Mart 2022’de %6.5’e kadar yükselmişti ve yıllık rakam bir yıl önce Temmuz ayında %5.9’du.

2022’de hızla yükselen enflasyonu dizginlemek amacıyla, Federal Rezerv, geçen yılın başından itibaren 0% ila 0.25% aralığında olan faiz oranını şu anki %5.25-%5.50 aralığına çıkartan bir dizi faiz artırımına başladı.

Bu tarihi parasal sıkılaştırma oranı, 2021’in sonlarında yaklaşık 69.000 dolardan 2022’nin sonunda yaklaşık 16.000 dolara düşen bitcoin fiyatındaki keskin düşüşten kısmen sorumluydu. Bitcoin bu yıl %75 arttı ancak toparlanma, önceki düşüşün büyüklüğüne kıyasla nispeten mütevazi oldu ve şu an yaklaşık 29.300 dolar üzerinde işlem gören Bitcoin, tüm zamanların en yüksek seviyesinden hala yaklaşık %58 aşağıda.

FED sıkılaşmasının Bitcoin’in fiyat düşüşüne katkıda bulunup bulunmadığına bağlı olarak, bu sıkılaşmanın yavaşlaması ve belki sona ermesi, kripto paranın küçük bir geri dönüşünün nedenlerinden biri olarak gösterildi. Perşembe günkü düşük TÜFE rakamı bu düşünceyi destekleyebilirken, kısa vadeli faiz oranı traderları zaten bu yıl Fed faiz oranlarının artırılmayacağını fiyatlamış durumda. CME Group’un gelecek yıl için tahminine göre, traderlar Amerikan Federal Rezervi’nin faiz oranını Şubat ayında düşürmesini bekliyorlar.

Bitcoin boğalarının yapacak çok işi var

Yatay işlem hacmi bir hafta sonunun ardından başlayan ABD işlemlerinin boğalar için bir rahatlama belirtisi göstermediğini, traderlar ve uzmanlar çıkmaz kırıldığında şimdiden daha düşük bir sonuç tahmin ediyorlardı. CoinGlass verilerine göre, günlük toplam BTC long pozisyon tasfiyeleri 10.5 milyon doları aştı. Çapraz kripto long pozisyon tasfiyelerinin toplam değeri 60 milyon dolar oldu.

Bitcoin (BTC), Pazartesi günü %0.90 artış kaydetti. BTC, Pazar günü değişmeyerek 29.754 dolardan günü tamamladı. Hafta yoğun bir başlangıç yaşadı, PayPal’ın (PYPL) Ethereum blok zinciri üzerinde 1:1 olarak dolara çevrilebilen dolar destekli bir stablecoin olan PayPal USD (PYUSD) tanıtmasına dair haberler piyasaları salladı.

PYUSD’nin tanıtımı, BTC’nin benimsenmesi üzerinde doğrudan bir etkisi olmasa da, kripto paraların ve dijital paraların artan benimsenmesi fiyatları olumlu etkileyebilir. Ancak, spot BTC ETF başvurularının SEC tarafından onaylanmasına ilişkin belirsizlikler ve SEC’in SEC v. Ripple kararını temyiz etme niyeti başlıca zorluklar olarak kalmaya devam ediyor.

Yatırımcılar kripto haberlerini göz önünde bulundurmalı. SEC v. Ripple davası, ETF güncellemeleri ve Binance ve Coinbase (COIN) ile ilgili haberler piyasayı oynatacaktır. Ancak, ABD yasama faaliyetleri ve SEC faaliyetleri de göz önünde bulundurulmalıdır. İnovasyonu teşvik ederken tüketicileri koruyan bir kripto düzenleyici çerçeve oluşturan yasalar, hem BTC’ye hem de genel pazarı olumlu etkilemelidir.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version