Bitcoin Balinaları, Yeni Bir Boğa Piyasasına mı Hazırlanıyor?

  • BTC’nin Yılın Başından İtibaren (YTD) performansı nispeten olumlu olmuş olsa da, birçok yatırımcı Bitcoin yarılanmanın büyük ölçüde karlı bir dönemi itmek için bir katalizör olduğunu belirtti.
  • Eğer NUPL geçmişteki olayları takip etmeye devam ederse, o zaman boğa piyasasının düzgün bir şekilde başlaması için sadece birkaç ay sürebilir.
  • Analist, Coinbase’teki Bitcoin rezervlerine dikkat çekti. SimonaD’ye göre, borsadaki BTC rezervleri Mayıs 2022’den bu yana %40 azaldı.

Güncel metrikler, Bitcoin fiyatının boğa piyasasının erken dönemlerinde olduğunu gösteriyor aynı zamanda BTC birikimi istikrarlı kalmaya devam ediyor.

Bitcoin’in Boğa Koşusu Tartışmaları Canlandı

Bitcoin’in düşüşlere karşı gösterdiği direnç, erken bir boğa piyasasının olasılığı konusunda tartışmalara neden oldu. BTC’nin Yılın Başından İtibaren (YTD) performansı nispeten olumlu olmuş olsa da, birçok yatırımcı Bitcoin yarılanmanın büyük ölçüde karlı bir dönemi itmek için bir katalizör olduğunu belirtti.

Ancak, tarihsel olarak boğa döngülerini ve erken aşamalarını tanımlamada önemli bir rol oynayan bir metrik var. Bu da Net Unrealized Profit and Loss (NUPL) yani Net Gerçekleşmemiş Kar ve Zarar.

NUPL, göreceli gerçekleşmemiş kar ile göreceli gerçekleşmemiş zarar arasındaki fark olarak hesaplanır. Glassnode’a göre, bu metrik bu yazının yazıldığı sırada 0.33 idi. Ancak geçmiş zamanlarda bu metrik, çökme, iyimserlik ve coşkunun dönemlerini seçmede hayati önem taşımıştır.

İlginçtir ki, bu duygular farklı renklerle vurgulanmış ve tutarlı bir yol izliyor gibi görünüyor. Örneğin, 2015’teki çöküşten (kırmızı) sonra Bitcoin umut alanına (turuncu) geçti. Sıradaki iyimserlikti (sarı). Ve sonunda, inanç (yeşil), birçok sahibi kazançlı hale getiren bir yükselişi onayladı.

2018 ile 2019 ve 2020 ile 2021 arasında da benzer bir durum vardı. BTC fiyatı bu noktada ciddi düşüş trendlerinden önemli ölçüde yükseldi. Şimdi, NUPL büyük bir birikimi simgeliyor. Bu, çökme ve umut alanını terk ettikten sonra iyimserlik bölgesine sıçradığı için böyle. Eğer NUPL geçmişteki olayları takip etmeye devam ederse, o zaman boğa piyasasının düzgün bir şekilde başlaması için sadece birkaç ay sürebilir.

Borsalardaki Bitcoin Rezervi

Bu arada, piyasada iyimserlik, on-chain analist SimonaD tarafından da vurgulandı. Analist, Coinbase’teki Bitcoin rezervlerine dikkat çekti. SimonaD’ye göre, borsadaki BTC rezervleri Mayıs 2022’den bu yana %40 azaldı. Bu dönem boyunca BTC düzeltmelerden geçti ve son zamanlarda volatilitesinde bir daralma yaşandı.

Bu olduğunda, yatırımcılar Bitcoin’ın takas değerinin yakın bir zamanda artabileceğine olan inancına sahip demektir. Bu nedenle, bu yatırımcılar Bitcoin’ın gelecekteki fiyat hareketlerine büyük bahisler yapıyorlar.

Ayrıca, BTC fiyatı daha da volatil hale gelebilir. SimonaD’nin CryptoQuant’ta yayımlanan analizinde şöyle dedi:

“Çıkış seviyesini ve Bitcoin rezervindeki azalmayı dikkate alarak, Coinbase borsasında Mayıs 2022’den bu yana Bitcoin birikiminin nispeten sabit olduğunu düşünebiliriz, bu sadece Bitcoin için olumlu olabilir.”

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version