Bitcoin ATM Sayısı Tüm Dünyada 23.000’i Aştı!

 

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

İki Doğu Avrupa ülkesi, Polonya ve Romanya, şu anda en çok kripto para ATM’lerine ev sahipliği yapan ilk 10 ülke arasında yer alıyor. Kripto işlemlerini destekleyen küresel vezne makinelerinin sayısı son aylarda katlanarak 23.000’den fazla cihaza ulaştı.

Polonya Önde Gelen Kripto ATM Destinasyonları Arasında Yer Alıyor

Geçtiğimiz yıl kripto para birimlerinin popülaritesindeki ve piyasa fiyatlarındaki artış, kripto sahiplerine otomatik vezne hizmetleri sunan dünya çapındaki konumların sayısında bir artışa yol açtı. Çoğu Bitcoin ATM’si nakit ve kartlarla kripto para satın almanızı sağlarken, bazı cihazlar kullanıcıların kripto para satmasını sağlayan iki yönlü işlemleri kolaylaştırıyor. Bitcoin, Ethereum ve Bitcoin cash gibi ana kripto para birimleri genellikle desteklenenler arasında yer alıyor.

Warsaw Business Journal, geçtiğimiz günlerde Polonya’nın en fazla kripto para ATM’sine sahip ilk 10 ülke arasına girdiğini duyurdu. Bu sıralamaya göre ülke, 112 kripto vezne cihazıyla yedinci sırada yer alarak Hong Kong’un gerisinde ve İsviçre’nin önünde yer alıyor.

Listenin başında ise ABD yer alıyor. ABD, ülke genelinde kripto para birimlerinin para yatırma ve çekme işlemlerini destekleyen 17.000 makineyi aşan ve hızla büyüyen bir Bitcoin ATM’leri (BATM) ağına sahiptir. Rapor ayrıntılarına göre, kuzey komşusu Kanada yaklaşık 1.500 ATM ile ikinci sırada yer alırken, onu yaklaşık 200 ATM ile İngiltere takip ediyor.

Dünya Çapında 23.000’den Fazla Kripto Para ATM’si Çılgınlığı!

Coin ATM Radar’a göre, kripto para ATM’leri ve vezneleri olan küresel konum sayısı Temmuz ayı itibarıyla 23.386’ya ulaştı. Veriler 74 ülkeyi ve 600’den fazla operatörü kapsamaktadır. Web sitelerinde yer alan izleme listesine göre Polonya 83 ATM ile sekizinci sıradadır.

Polonya’yı halihazırda kripto alışverişi yapan 78 ATM ve vezne makinesine sahip bir diğer Doğu Avrupa ülkesi Romanya takip ediyor. ABD, Kanada ve İngiltere sırasıyla 20.603, 1.618 ve 194 konumla yine önde gelen üç BATM destinasyonudur.

Varşova Business Journal, artan kripto ATM ağının yetkililer arasında yasadışı amaçlar için kullanılıp kullanılamayacağı konusunda endişelere yol açtığını bildiriyor. Raporda, koronavirüs salgını sırasında büyük miktarda paranın ABD ve Meksika sınırından taşınması ve Vancouver’da kara para aklama için kullanıldığı iddia edilirken kripto ATM’lerinin olası yasaklanması tartışmalar arasında yer alıyor.

Polonya Mali Denetleme Kurumu’na (KNF) göre, Polonya mevzuatında şu anda Bitcoin ATM’lerini hiçbir şekilde yasaklayan veya kısıtlayan hüküm bulunamıyor. Bununla birlikte, kripto para birimleri satın alan ve satan cihazları kuran ve işleten şirketler, Polonya kanunlarına göre ülkenin kara para aklamayla mücadele düzenlemelerine tabidir.

0 0 Oylar
İçeriği Oyla

Güncel analiz ve haberlerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin, Telegram ve Analiz kanalımıza katılın!

Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook