Bitcoin Altın Alternatifi Olabilir mi?

 

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Bir UBS anketi merkez bankalarının yetkililerinin Bitcoin gibi kripto para birimlerine yatırım yapmayı faydalı bulduklarını ortaya koyuyor. Merkez bankalarının yetkililerinin %28’i kripto para birimlerini faydasız ve ilişkisiz bir yatırım olarak görüyor ve %11’i Bitcoin gibi kripto paraları altına alternatif olarak görüyor.

Bitcoin & Altın

Bitcoin gibi kripto paralara yatırım yapmak faydalı mı?

UBS’nin 27. Yıllık Rezerv Yönetimi Semineri Anketi, merkez bankaları için yatırım olarak kripto para birimlerinin kullanımından doğan beklentileri araştırıyor. UBS, Nisan ve Haziran ayları arasında gerçekleştirdiği bu anketin, küresel olarak tüm bölgelerde ki 30’a yakın merkez bankasından yetkilileri ile yapıldığını açıkladı. İsviçre’nin en büyük bankasına göre, bu anket “mevcut resmi rezerv yönetimi faaliyetlerinin en güvenilir tasvirleri arasındadır.”

Merkez banka yetkililerine, merkez bankalarının Bitcoin gibi kripto para birimlerine yatırım yapma motivasyonunun ne olacağı soruldu. En popüler cevap “Kripto yatırım süreci ve yatırım yönetimi hakkında öğrenme/bilgi oluşturma” idi. UBS, “Katılımcıların %83’ü, bu yeni varlık sınıfına yatırım yapmayı ve yönetmeyi öğrenme sürecinin kendi kurumları için değerli olacağına inanıyor.”

ikinci en popüler cevap “İlişkisiz varlık”, üçüncü en popüler cevap ise “Kurumun teknik ilerlemesine işaret etmek” oldu. Diğer yaygın cevaplardan biri ise “Altın alternatifi” idi.

UBS:

Katılımcıların %28’i kripto para birimlerinden elde edilen faydaları ilişkisiz bir varlık olarak görüyor ve %11’i de bunu altına alternatif olarak görüyor.

Bitcoin & Altın

Gelecekte Altın mı Bitcoin mi daha güvenilir?

Merkez bankalarına ayrıca, kripto para birimlerini ve altını gelecekte güvenli bir liman olarak görüp görmedikleri soruldu. Ankete katılanların %84’ü hayır, %0’ı evet ve %16’sı ise bilmediğini söyledi. UBS, ayrıca “Katılımcıların %84’ü kripto para birimlerinin güvenli bir liman olarak altını yerinden edeceğine inanmıyor”. dedi.

Anket ayrıca merkez bankacılarına merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) hakkında sorular sordu. Ankete katılanların %46’sı, CBDC’lerin ve kripto para birimlerinin bir arada var olacağını belirterek, bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin merkez bankası dijital para birimleri tarafından değiştirilmeyeceğini belirtti. Bu arada, %33’ü CBDC’lerin kripto para birimlerinin yerini alacağına inanıyor.

0 0 Oylar
İçeriği Oyla

Güncel analiz ve haberlerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin, Telegram ve Analiz kanalımıza katılın!

Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook