Diğer
  Ana SayfaHaberBirleşik Krallık, Kripto Para Birimlerine El Koymayı Düşünüyor!

  Birleşik Krallık, Kripto Para Birimlerine El Koymayı Düşünüyor!

  -

  • Birleşik Krallık vergi dairesi, kripto para hizmeti veren işletmelerini hedef aldı.
  • Vergi toplamayı kafaya koyan HMRC, vergi vermeyene ağır yaptırımlar uygulamayı istiyor.

  Birleşik Krallık Vergi Daire’sinden gelen bilgilere göre, yeni düzenlemeler ile bazı işletmelerin kripto paralarına el konulabilir.

  Birleşik Krallık Vergi Dairesi, Yeni Düzenleme Öneriyor!

  birlesik-krallık-bitcoin (1)

  Birleşik Krallık vergi dairesi HM Revenue and Customs (HMRC), vergilerini ödemeyen işletmelerin kripto para birimlerine el koymasına izin verecek yeni düzenlemeleri düşünüyor. Hareket, HMRC’nin yetkilerini PayPal gibi dijital ödeme platformlarına genişletme olasılığını keşfetmeyi de içeren, dijital çağda vergi tahsilatını modernize etmeye yönelik daha geniş bir girişimin parçası. Teklif, kripto para birimi değerlerinin değişken doğası göz önüne alındığında, bu tür önlemleri uygulamanın zorluklarını da kabul eden HMRC tarafından yayınlanan bir danışma belgesinde özetlenmiştir.

  HMRC şu anda “borçların doğrudan tahsili” yetkileri kapsamında banka hesaplarındaki fonlara el koyma yetkisine sahiptir, ancak e-ticaretin büyümesi ve çevrimiçi işlemler için kripto para birimlerinin artan kullanımı ile ajans ödenmemiş vergileri tahsil etmenin yeni yollarını araştırmaktadır.

  HMRC ayrıca öz-değerlendirme vergi beyannamelerine kripto para birimlerini dahil etme planlarını duyurdu. Bu hamlenin, bildirilmeyen karlar üzerinden yılda ek 10 milyon sterlin sermaye kazancı vergileri oluşturması bekleniyor. Kripto para birimlerini vergi beyannamelerine dahil etme kararı, HMRC’nin vergi sisteminin dijital çağda değişen iş uygulamalarına ayak uydurmasını sağlama çabalarının bir parçasıdır.

  HMRC sözcüsü, ajansın tüm yetkilerinin, bu yetkilerin adil ve tutarlı bir şekilde uygulanmasını sağlamak için güvencelerle dengelendiğini vurguladı. Kolluk kuvvetleri şu anda Coinbase Global Inc., Binance ve Kraken gibi merkezi çevrimiçi borsalardan kripto para birimlerine el koyma yetkisine sahip olsa da, suç faaliyeti durumunda HMRC’nin önerilen düzenlemeleri bu gücü işletmelerin sahip olduğu kripto para cüzdanlarını da kapsayacak şekilde genişletecektir.

  Kripto para birimleri de dahil olmak üzere dijital cüzdanlardan fonları ele geçirmek için önerilen bu yetki genişletmesi, HMRC’nin yeni iş uygulamalarına ayak uydurma ve vergi tahsilatının dijital gelişmelere ayak uydurmasını sağlama planının bir parçasıdır. HMRC, bu tür önlemlerin uygulanmasındaki zorlukların farkında olsa da, kurumların vergilerin adil paylarını ödemelerini sağlamak için bunların gerekli olduğuna inanıyor. Bu nedenle, HMRC, önerilen düzenlemelerin amaçlanan hedeflere ulaşmada adil ve etkili olmasını sağlamak için paydaşlara danışmaktadır.

  Yeni Düzenlemelerin Uygulanmasındaki Zorluklar

  HMRC istişare belgesi, özellikle kripto para birimi değerlerinin değişken doğasıyla ilgili olarak yeni düzenlemelerin uygulanmasındaki zorlukları kabul ediyor. Bununla birlikte, belge, dijital para birimleri etrafında daha fazla düzenleme getirilirse, kripto para cüzdanlarının mal ve hizmetler için daha popüler bir ödeme yöntemi haline gelebileceğini öne sürüyor.

  Önerilen düzenlemeler, HMRC’nin, işletmelerin Birleşik Krallık’ta daha az fiziksel ve sahip olunan varlıkla giderek daha fazla çevrimiçi faaliyet gösterdiği dijital çağda vergi tahsilat uygulamalarını modernize etmeye yönelik daha geniş bir çabasının bir parçasıdır. Bu, HMRC’nin mevcut yetkilerini kullanarak ödenmemiş vergileri toplamasını zorlaştırır, bu nedenle yeni vergi toplama yolları keşfetme ihtiyacı ortaya çıkar.

  HMRC’nin karşı karşıya kalabileceği bir diğer zorluk, işletmelerin kripto para varlıklarını HMRC’nin yetkilerinin genişlemediği yargı bölgelerinde bulunan cüzdanlara aktararak vergi yükümlülüklerinden kaçınma potansiyelidir. Bu, HMRC’nin bu işletmelerden ödenmemiş vergileri tahsil edemediği ve sonuçta önerilen düzenlemelerin etkinliğini baltaladığı bir duruma neden olabilir.

  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.
  Celal MUTLU
  Celal MUTLU
  Celal Mutlu, genç yaşta ilgi duymaya başladığı kripto para, borsa ve sosyal medya dünyasında elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ'a yardımcı oluyor. Okurlara ulaşırken danışmanlıklar vererek sosyal içeriklere kendi dokunuşlarını yapıyor.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  SON HABERLER

  Ethereum Bu Seviyeyi Geçmeli! Güncel ETH Analizi

  Ethereum'un saatlik fiyat grafiği incelendiğinde direnç bölgesinde olduğunu gözlemliyoruz. ETH'nin belirli seviyelerdeki kapanışları ve destek aralığından dönüşü, yükseliş hareketinin devamını sağlayabilir. Ancak fiyatın belirli bir direnci aşması gerekmektedir.

  Jim Cramer, SEC’in Binance Borsasına Açtığı Davayı Değerlendirdi

  Eski hedge fon yöneticisi ve TV ünlüsü Jim Cramer, SEC'in Binance borsasına açmış olduğu dava için değerlendirmelerde bulundu.

  Bitcoin Yükseliş Trendini Başlatacak Mı? Güncel BTC Analizi

  Bitcoin'in fiyat grafiğini incelediğimizde, yaklaşan direnç seviyesi ve üçgen formasyonunun etkisi göze çarpıyor. Ayrıca belirtilen destek ve direnç bölgeleri arasında fiyat hareketlerinin şekillendiği görülüyor.

  SEC Başkanı Gary Gensler, Bitcoin Borsası Coinbase Hakkında Konuştu

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, kripto para sektörü hakkında yorumlamalarda bulundu.
  - Sponsorlu -

  Güncel Haberler