Binance’in Rezerv Raporları Yayınlandı: Borsanın BTC ve ETH Aldığı Ortaya Çıktı

  • Kripto para borsası Binance, 1 Ağustos’ta en son rezerv kanıtını (PoR) yayınladı ve kripto rezervlerine şeffaflık sağladı.
  • En son rezerv denetimi, Binance’in kullanıcı fonlarını karşılamak için yeterli miktarda kripto ve nakit tuttuğunu gösteriyor.
  • Binance, Eylül ayında müşterilerinin USDC’sini Binance USD’ye dönüştürmeye başladı, ancak o dönemde rezervlerinde önemli miktarda USDC de bulunduruyordu.

Binance borsası son rezerv kanıtı raporlarını yayınladı; Binance’in net bakiyelerinin müşterilerinin net bakiyelerine oranı, tüm varlıklar için %100’ün üzerinde oldu.

Binance Borsasının Rezerv Yayınlandı

Kripto para borsası Binance, 1 Ağustos’ta en son rezerv kanıtını (PoR) yayınladı ve kripto rezervlerine şeffaflık sağladı. Ancak, Silvergate’in çöküşü sırasında USD Coin (USDC) rezervlerinin hareketi birçok kişinin dikkatini çekti ve X (daha önceki adıyla Twitter) üzerinde tartışma konusu oldu.

En son rezerv denetimi, Binance’in kullanıcı fonlarını karşılamak için yeterli miktarda kripto ve nakit tuttuğunu gösteriyor. Binance’in net bakiyelerinin müşterilerinin net bakiyelerine oranı, aşağıdaki anlık görüntüde gösterildiği gibi tüm varlıklar için %100’ün üzerindedir.

Rapor, Binance için sağlıklı bir finansal durum sunsa da, Silvergate çöküşünden sonraki USDC rezerv hareketleri ve stablecoin’in dolar sabitinin bozulması tartışmanın ana konularıydı. PoR, Binance’ın USDC bakiyesinin 1 Mart’ta 3.4 milyar dolardan 1 Mayıs’ta 23.9 milyon dolara düştüğünü gösteriyor.

Binance, Eylül ayında müşterilerinin USDC’sini Binance USD’ye dönüştürmeye başladı, ancak o dönemde rezervlerinde önemli miktarda USDC de bulunduruyordu. On-chain veriler, Silvergate 12 Mart’ta çöktükten hemen sonra Binance’in USDC rezervlerini Bitcoin ve Ethereum’a çevirmeye başladığını gösteriyor.

Binance, Bitcoin ve Ethereum Satın Aldı

On-chain analisti Aleksandar Djakovic, Binance’in 12 Mart ile 1 Mayıs arasında yaklaşık 100.000 BTC ve 550.000 ETH satın aldığını belirtti, toplamda 3.5 milyar dolarlık USDC fazlası kadar.

Binance’ın USDC rezervleri etrafındaki açıklamalar, özellikle Coinbase CEO’su Brian Armstrong’un şirketin 2. çeyrek kazanç raporları toplantısında Binance’in USDC’yi başka bir stablecoin’e sattığını belirtmesinin ardından sıcak bir konu haline geldi.

PoR’lar, kripto borsalarının varlıklarını doğrulamak ve şeffaflık amacıyla kamuya paylaşmak için popüler hale geldi, özellikle FTX kripto borsasının çöküşünün ardından. FTX, kurucularının mali durumunun çöküşüne kadar iyi dengelenmiş olduğunu iddia etmelerine rağmen Kasım 2022’de çöktüğünde kripto ekosistemde daha fazla şeffaflık çağrıları büyüdü.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version